DOĞRU Parti’li Eroğlu, özen edilmezse Haliç’in baştan kirleneceği uyarısında bulundu Açıklaması

DÜRÜST Tümen Afyonkarahisar Saylav Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kırklareli’nde ziyaretlerde bulundu.

Kırklareli Valiliğini mülakat fail Eroğlu’nu, Ilbay Birol Ekici ile tören düzeni üyeleri karşıladı.

Ziyarette şeref defterini imzalayan Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, Kırklareli’ne vefa borcu olduğunu söyledi.

Bakanlığı döneminde Kırklareli’hangi çok yatırım yaptığını tabir eden Eroğlu, yatırımların elan de artarak devam edeceğine inandığını dile getirdi.

Vali Ekici dahi ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Eroğlu elan bilahare DOĞRU Fırka İl Başkanlığını ülfet ederek, İl Başkanı Alper Çiler, Karı Kolları Başkanı Hanife Büyükyeğen ve Bilgisizlik Kolları Başkanı Enes Vazıh Dolaşma ile görüştü.

Ziyarette bir gazetecinin ” İstanbul’birlikte Haliç’in kirlenmeye başladığı yönünde söylemler var” soru su üstüne Eroğlu, Körfez’i örtbas etmek amacıyla çok savaş verdiklerini söyledi.

Körfez’i hep lağım döşemi atıklarından arındırdıklarını ve temizlediklerini anlatan Eroğlu, şebeke atıklarını Kemerburgaz’dan başlayarak Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Teber Limanı’na kadar kolektör tünellerle arıtma tesisine götürdüklerini ifade etti.

Güney Haliç’te Küçükköy, Eyüp, Fatih ve Eminönü’nden mevrut atık suları arıttıklarını vurgulayan Eroğlu, Koy’e ayrımsız gram atılan su girmemesi üzere mukteza yatırımları yaptıklarını dile getirdi.

Yapılan çalışmalar ile Koy’in çokça pir bir görünüme kavuştuğunu anlatan Eroğlu, şöyle devam etti:

“Bunları yaptıktan sonradan Koy’te 41 soy balık olmaya başladı hiçbir etken yokken, Cumhurbaşkanımız dedi kim ‘boğazdan hareket olsun’ diyerek İstanbul Boğazı’ndan bir tünel açtık, buradan Kağıthane Deresi’ne elan bozulmamış suyu verdik, bire bir dahi akıntı sağladık. Amma belediye bunu çalıştırmıyor, tesisleri işletmezse hangi peki (Koy) gene kirlenir. Eğer kanalizasyona bakmazsanız, onun muayene bacalarını temizlemezseniz, işletmeyi yapmazsanız yeniden kirlenir. Yani demin vatandaş bundan bulut ediyor.

Biz arı sili bir Haliç teslim ettik. Üste Dünya Metropol Ödüllerinde Japonya’dahi mekân ödülü aldık. Ama o ahit gazeteciler falanca bahsetmiyorlardı biliyorsunuz. Yani Körfez bu, bakarsan bağlam bakmazsan ne tamam kırıcı olur nedeniyle meselenin özü bu.”

Share: