Eroğlu’ndan İBB’ye Haliç eleştirisi: “Bakarsan ilişki, bakmazsan kırıcı evet”

– Eroğlu’ndan İBB’ye Haliç eleştirisi: “Bakarsan rabıt, bakmazsan biberli peki”

Eroğlu ” İstanbul’da ilk defa çöpleri toplama sistemi kuran Recep Tayyip Erdoğan’dır”

KIRKLARELİ – Orman ve Su İşleri eski Bakanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kırklareli’ndeki ziyaretinde İBB’yi Körfez konusunda eleştirdi. Eroğlu “Biz arı sili körfez tasdik ettik. Hatta Acun Metropoller Ödüllerinde Japonya’bile Dünya Metropollerden kasaba ödülü aldık. Yani bakarsan bağlam, bakmazsan dokunaklı tamam. Bakmaları geçişsiz, mebzul bire bir pres olması geçişsiz” dedi.

2011-2018 yılları beyninde Orman ve Akarsu İşleri Bakanlığı görevini yürüten Afyonkarahisar Saylav Prof. Dr. Veysel Eroğlu Kırklareli’nde ziyaretlerde bulundu. Kırklareli Valisi Birol Ekici’yi makamında mülakat eden Eroğlu daha sonradan DÜRÜST Fırka İl Başkanlığına ziyaretlerde bulundu.

SELIM Parti İl Başkanlığı ziyaretinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Eroğlu istifham üzerine Koy’in durumunu değerlendirdi. Eroğlu Haliç amacıyla haddinden fazla savaşım verdiklerini belirterek “Koy’i gidermek amacıyla 7 devam adım gerekiyordu. Ayrımsız Şimal Körfez’ten bilcümle geriz suları Körfez’e akıyordu Cenup Körfez’ten da tıpkı. Kemerburgaz’dan başlayarak bilcümle atılan suları kolektör tünellerle Balta Limanında arıtma tesisi yapıp götürdük. Boğazda iki hareket var. Arka akıntısı Karadeniz’e, ense cereyan Marmara’ya gidiyor. Dolayısıyla onun akıntısına verdik. Güney Koy’te de Küçükköy, Eyüp, Fatih, ve Eminönü gelen atılmış suları birlikte Yenikapı’üstelik arttık verdik ve sonunda Haliç’e benzeri gram atılmış akarsu girmemesi amacıyla büyük yatırımlar yaptık. İkincisi Koy’e derelerden çöpler geliyordu. İlk öğün çöpleri toplama sistemi kuran Recep Tayyip Erdoğan’dır İstanbul’dahi Acımasız Atık Tınlamalı Cem Kaldırılmış Tesisleri. Neticede çöpler sonunda Haliç’e girmedi. Geriye ne kaldı balçık. Haliç’te 5 milyon metreküp mil birikmiş. Hiç bire bir özdek işlemiyor foseptik. Tek faal yaşamıyor kokusundan kilometrelerce öteden arabanın camını kapatıyor bakımsız kokusundan. Geçmişte Körfez’i koparmak için proje yapmışlar. Projeye göre Haliç kurtulamaz demişler. Burayı hafriyat toprakları ile kapatalım ortadan oluk kabil tıpkı molekül açalım demişler. Tığ bu projeyi çöpe attık. Elan bilahare biz gittik sayın Cumhurbaşkanımıza biz bunu kurtarırız dedik. Bu 5 milyon metreküpü araçlarla taşısak en aşkın 5 metreküpü temizleyebilirdik. İstanbul’un kokusu, İstanbul’un trafiği madun art olurdu pislikten geçilmezdi. Dedik kim bunun acun dahi önce teknoloji ile çamurla gelişigüzel suyu mendik. 2 boru yolu ile taş ocağına pestil çamurlar tabana çökerdi üstündeki suyu de süzerek 1 boru hattıyla Koy’e kafasız verdik. Tıpkı dahi etrafında kim gündüz eserleri diriltme ettik. Etrafını yeşillendirdik. Yani çiçek kabilinden yaptık” dedi.

Eroğlu, Körfez’te hiçbir deli dolu yokken yapılan çalışmalar sonucunda 41 tür balık olduğunu söyledi.

“Tesisleri işletmezse hangi peki tekrar kirlenir”

Eroğlu, belediyenin tesisleri işletemediğini vurgulayarak “Birde sayın Cumhurbaşkanımız dedi ki boğazdan hareket olsun diyerek İstanbul boğazdan bire bir tünel açtık buradan Kağıthane deresine elan saf akarsu verdik ve akım sağladık. Ama uray bunu çalıştırmıyor, tesisleri işletmezse ne evet yine kirlenir. Eğer siz kanalizasyona bakmazsanız, onun tetebbu bacaları temizlemezseniz işletmeyi yapmazsanız tekrar kirlenir. Biz tertemiz haliç konfirmasyon ettik. Ayrıca Dünya Metropoller Ödüllerinde Japonya’üstelik Dünya Metropollerden çevre ödülü aldık. Yani bakarsan bandaj, bakmazsan dokunaklı olur. Bakmaları lazım, ongun benzeri işletme olması lazım” şeklinde konuştu.

Share: