Meteoroloji havza havza uyardı: 19 ile kar ve çığ geliyor

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü (MGM) yoluyla yapılan değerlendirmelere göre hava sıcaklığının zaman Marmara, Ibik Veli ve Batı Akdeniz’bile 2 ila 4 adım artacağı, diğer yerlerde oylumlu bire bir başkalık olmayacağı öngörülüyor.

Garp Karadeniz genelinde kuvvetli, kayran yer tehlikeli kar bekleniyor. Yağışların bölgenin kıran kesimlerinde baran ve karla karışık baran şeklinde başlayıp, akşam ve gece saatlerinden itibaren ağırbaşlı kişmiri döneceği tutum ediliyor. Akva kar yağışının ferda akşam ezanı saatlerinden bilahare etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Maşrık Karadeniz’üstelik muhtemel yağışların ise gün ortası saatlerinden itibaren Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde bati kar (20 santim vücut) şeklinde olacağı bekleniyor. Rüzgarın yıldız yönlerden akva, düz saha güdük kesiksiz fırtına (50-70 kilometre/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Kısık kar yağışının pazartesi sabah saatlerinden sonra etkisini kaybedeceği öngörülüyor.

Buzlanma ve giysi olayı, tipi ve ulaşımda aksamalar kabilinden olumsuzluklar ile faziletli kesimlerde çığ tehlikesine cebin titiz olunması uyarısı da yapıldı.

IYE VE AKDENİZ BÖLGELERİ İÇİN ZİRAİ TUMAN UYARISI

Mavera yandan, tarımsal faaliyetlerin bitmeme ettiği Veli ve Akdeniz bölgelerinde yarın sabah saatlerine büyüklüğünde, çekicilik sıcaklıklarının düştüğü akşam ve akşam saatlerinde kıyılarda belli belirsiz, iç kesimlerde ılımlı kuvvette, yükseklerde ise sağlam zirai giysi bekleniyor.

METEOROLOJİ; 11 İLE TURUNCU, 8 İLE İSE SARI KODLU UYARI YAPTI

Meteoroloji’nin internet sitesindeki haritada ise 11 ile turuncu, 8 ile ise zerrin harf ile uyarma yapıldı. Van, Hakkari, Şırnak, Bitlis, Bingöl ve Tunceli’ye dahi çığ uyarısı yapıldı.

Share: