Bursa UNESCO Öğrenen Şehirler Toptan Ağı’na dahil oldu

Konuşma ve halk sanatları dalında UNESCO Doğurucu Şehirler Ağı üyesi olan Bursa, UNESCO Öğrenen Şehirler Toptan Ağı’na da dahil edildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, özellikle tarihi ve kültürel mirası doğmak amacıyla cemi değerleriyle Bursa’yı dünya vitrinine çıkaran Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarına aynı yenisini henüz ekledi.

2014 yılında Hanlar Bölgesi, Odalık Külliyeleri ve Cumalıkızık ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren şehir, sabık sene birlikte fayans ve Bursa ipeğinin ön planda olduğu “sanat ve umum sanatları” dalında UNESCO Doğurucu Şehirler Ağı’na dahil olmuştu.

Tanıtım faaliyetleri kapsamında alelhusus uluslararası örgütlenmeler içinde düz düzlük Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları sonucunda Bursa şimdi da UNESCO Öğrenen Şehirler Global Zehir’na (GNLC) organ oldu. 2013 yılında oluşturulan, organ şehirler beyninde ikili öğrenmeyi ve diyaloğu geliştirip, dünya şehirlerindeki hayat boyu öğrenme uygulamalarını destekleyen Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na son genişlemede Bursa ile Sakarya ve Yozgat bile karışma edildi.

Üye sayısı 217’den 294’e yükselen ağda, Türkiye’den antrparantez Konya, Eskişehir, Hatay, Afyonkarahisar, Balıkesir ve İzmir düzlük alıyor.

Almanya’nın Hamburg şehrinde bulunan UNESCO Hanay Boyu Öğrenme Enstitüsü marifetiyle ölçülü Öğrenen Şehirler Küresel Ağı programına karışma olan Bursa, diğer şehirlerle bilgelik paylaşımında bulunabilecek, uzmanlar ve profesyonellerden oluşan ağla bildirişim süresince olacak.

Açıklamada görüşlerine meydan verilen Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Magnezit, turizm hedefleri doğrultusunda kentin değerlerini acun vitrinine çıkarmanın derdi ve heyecanı süresince olduklarını belirtti.

Şehrin tanıtımı amacıyla uluslararası organizasyonlarda vadi almaya himmet ettiklerini anlatan Magnezit, “2014 yılında Hanlar Bölgesi, Hükümdar Külliyeleri ve Cumalıkızık ile başlayan UNESCO yolculuğumuza geçtiğimiz yıl Üretken Şehirler Ağı üyeliğini ekledik. Serencam kendisine yaptığımız çalışmalarla bile UNESCO Öğrenen Şehirler Toptan Zıkkım’na dahil olduk. Bu sayede birliğe organ 294 şehirle öğrenme ve diyalog merkezli ilgiler kurularak, hanay boyu öğrenme uygulamalarını geliştireceğiz. Bursa’mızın, UNESCO Öğrenen Şehirler Global Zıkkım üyelik sürecinde iş veren, katkıda kâin herkese teşekkür ediyor, üyeliğimizin hayırlara araç olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz da Lüle Taşı’a gönderdiği mektupta, Bursa’nın üyeliğini tebrik kartı etti.

Share: