Enerji Yatırımları İçin 5 İlde Acele Kamulaştırma Kararı

Enerji yatırımları için 5 ilde bazen taşınmazların tez kamulaştırılmasına değişmeyen verildi. Cumhur Reisi kararlarıyla 6 el sınırları içinde yer alan ve özelleştirme kapsamındaki kâh taşınmazların imar planı değişikliğine de icazet verildi.

Erke yatırımları üzere çabuk kamulaştırma ve özelleştirme kapsamında bulunan taşınmazlara ait Cumhurbaşkanı kararları, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı. Planlanan enerji yatırımları ve bu çerçevede yapılacak devletleştirme kararları şöyle:

5 İLDE TEZ KAMULAŞTIRMA KARARI

Türkiye Elektrik İletim KAZANÇ (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü’ne ilişik “154 kV Polateli 380 TM İrtibatları Projesi” kapsamında Kilis’in Polateli ilçesi ve Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde düzlük kayran gayrimenkul, dikme yerlerinin mülkiyet şeklinde, nâkil raks gabarisinin ise mukavemet hakkı böbürlenmek suretiyle çabuk kamulaştırılacak.

TEİAŞ Umumi Müdürlüğü’ne ait “154 kV Pülümür TM İrtibatları Projesi” kapsamında Tunceli’nin Pülümür ilçesinde saha kayran taşınmazların rekiz yerlerinin mülkiyet şeklinde, nâkil salınım gabarisinin ise metanet hakkı kurulmak vasıtasıyla çabuk kamulaştırılmasına karar verildi.

Manisa’nın Soma ilçesinde kurulacak Soma Kolin TES neşelilik üretim tesisi (koruyucu töz GES) üzere mukteza olan ve Kozluören Mahallesi 108, 109, 110 cezire numaralı 5 parseli, tapuda Hazne hesabına tescil edilmek için Erke Piyasası Aranjman Kurumu vasıtasıyla tez kamulaştırılacak.

Ankara’nın Mamak ilçesi, Nenek Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 123, 124, 125, 128, 129, 130 ve 162 numaralı 10 parselin, Savunma Endüstri Araştırı ve Geliştirme Enstitüsü’ne ilgili patlatma sınav alanı yakınında bulunmalarından ufuk fert ve dünyalık güvenliği riski dokuma etmeleri dolayısıyla Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırı Kurumu tarafından çabuk kamulaştırılmasına karar verildi.

Bayburt’un Demirözü ilçesine doğal gaz ulaştırılabilmesi amacıyla ihtiyaç mahsus RMS-A şehir methal istasyonunun yapımı üzere Esentepe Mahallesi sınırları içerisindeki 1696 ada, 10 parsel numaralı taşınmaz, tapuda Kaynak adına tescil edilmek için Enerji Piyasası Aranjman Kurumu marifetiyle çabuk kamulaştırılacak.

4 İLDE BAZI TAŞINMAZLARIN İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİ ONAYLANDI

Resmi Gazete’üstelik yayınlanan Cumhur Reisi kararları ile Ankara, Bursa, Konya ve Uşak’ta meydan kayran gâh taşınmazların imar planlarında de değişikliğe gidildi. İmar değişikliklerinin onaylandığı kararlar şöyle:

“- Mülkiyeti Maliye Hazinesi namına mukayyet olup özelleştirme kapsam ve programında kâin Ankara’nın Çankaya ilçesi, Dikmen Mahallesi 16128 ada, 17 parseldeki taşınmaza ilgilendiren ‘Taşıt Yolu’ yararlanma kararı getirilmesine yönelik yerine Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan nazım ümran planı ve uygulama mamure planı değişikliğinin onaylanmasına değişmeyen verildi.

Mülkiyeti Türkiye Şeker Fabrikalar KAZANÇ adına kayıtlı olup özelleştirme ebat ve programında mevcut Bursa’nın İnegöl ilçesi, Kulaca Mahallesi, 118 cezire, 54 parseldeki taşınmaza ilişik olarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan ‘Endüstri alanı, dönüştürücü alanı, par alanı, sefer ve park” yararlanma kararı getirilmesine müteveccih mamure planlarına fener sürecinde yapılan itirazların değerlendirilmesi sonucunda; itirazların reddedilmesine ve değişmeyen gereklerinin adına getirilmesi hususunda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın yetkili kılınmasına değişmeyen verildi.

Mülkiyeti Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları NAN namına mukayyet, özelleştirme format ve programında bulunan Konya’nın Ereğli ilçesi, Hacımemiş Mahallesi, 195 cezire 3, 4, 5, 6 ve 7 parsellerdeki taşınmazlara ilişkin, ‘Ticaret Alanı (Analog 0,50; Yençok: 4 ikmal)’ kullanım kararları getirilmesine müteveccih kendisine harılanan ümran planı değişikliğinin onaylanmasına değişmeyen verildi.

– Mülkiyeti Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları YEMEK adına kayıtlı, özelleştirme uzanım ve programında mevcut Uşak’ın Sivaslı ilçesi, Pınarbaşı/ Fatih Mahallesi, 396 cezire, 7 parseldeki taşınmaza ilişik, ‘Gelişme göz alanı (Müstesna düzen: 3 Tekmil; Taks: 0,25; Kaks: 0,75), Terminal (Otogar) Alanı, Park ve Yol’ kullanma kararları getirilmesine yönelik Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan mamure planı değişikliğinin onaylanmasına değişmeyen verildi.”

3 TAŞINMAZ 242 MİLYON TL BEDELLE SATILDI

Resmi Gazete’dahi yayımlanan kararlara bakarak; Antalya, Edirne ve Kırklareli illerinde meydan alan 3 gayrimenkul bütün 242 milyon TL’ye özelleştirildi. Satışlara ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararları şöyle:

“- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı İhale Komisyonunca, mülkiyeti Maliye Hazinesi yerine mukayyet, özelleştirme boyut ve programında kâin Antalya ili, Döşemealtı ilçesi, Yeşilbayır Mahallesi, 531 ada, 1 parseldeki 15 bin 878 metrekare yüzölçümlü taşınmaz, gerçekleştirilen eksiltme sonucu 141 milyon TL bedelle genişlik efdal teklifi veren Bossas Bina Şirketine satılmasına karar verildi.

-Özelleştirme İdaresi Başkanlığı İhale Komisyonunca, mülkiyeti Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları EKMEK namına kayıtlı, özelleştirme buut ve programında bulunan Edirne ili, Merkez ilçesi, Sarıcapaşa Mahallesi, 431 cezire 17 parseldeki 3 bin 1 metrekare yüzölçümlü gayrimenkul ve üzerindeki yapıların 24 milyon 500 bin TL bedelle genişlik erdemli teklifi veren Atlas İnşaat Şirketine satılmasına değişmeyen verildi.

-Özelleştirme İdaresi Başkanlığı İhale Komisyonunca, mülkiyeti Türkiye Şeker Fabrikaları NAN hesabına kayıtlı, özelleştirme buut ve programında bulunan Kırklareli ili, Lüleburgaz ilçesi, Halas Mahallesi, 334 cezire 8 parseldeki 6 bin 630 metrekare yüzölçümlü taşınmaz ve üzerindeki yapıların, 76 milyon 500 bin TL ile sunu faziletkâr teklifi veren Erdal Alemdar, Eyüp Alemdar, Necmi İzer Kuma Girişim Grubu’na satılmasına karar verildi.”

Share: