Türk mühendislerin ürettiği rejim, 21 ülkenin dikkatini çekti

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Beceri Ulum Çığır Yüksekokulu Müdürlüğü Araba ve Maden Teknolojileri Bölümü Öğr. Gör. İbrahim Saika ve ekibi vasıtasıyla tasarlanan, AÜ Antalya Teknokent’te proje süreçleri tamamlanan “Engin Komutalı Hareketlilik Motoru Tahrikli Hudayinabit Kat Kapanı” Türk Silahlı Kuvvetleri ve NATO envanterine girdi. Hava basınçlı emsallerinden ayrımlı kendisine uzaktan komutalı ruh motoru tahrikli olan resen el kapanının dünyada ayrımsız bulunmadığına dikkat çekildi.

“1,5 SANİYEDE AÇILIYOR”

Geliştirdikleri elektrikli posta kapanı karşı bilgelik veren Öğr. Gör. İbrahim Yıldırım “Antalya Teknokent’te yaptığımız ar-ge çalışmaları sonucunda kestirmece 1,5 saniyede açılan, aynı saniyede kapanan 4,5 metre makas uzunluğu olan aynı elektrikli nöbet kapanı yaptık. Dünyada bu kapanı üreten Hollanda, Almanya gibi makul ülkeler var. Onlarda hep tamamen basınçlı havayla çalışıyor ve künde tıpkısı kat açılıp kapanıyor. Onu yeniden doldurmanız gerekiyor. Tığ bunu millî patentle zindelik tahrikli ağıl getirdik ve benzeri misil şarj ettiğimizde 25-30 misil sistemi açıp kapatabiliyoruz. Bu teknolojisiyle şu zaman dünyada tek” dedi.

“HEM TSK’NIN HEM BIRLIKTE NATO’NUN ENVANTERİNE KATTIK”

AÜ Antalya Teknokent bünyesinde akademiyi ve sanayiyi birleştirmek amacıyla iştirak kurduklarını belirten Saika “Darülfünun uran iş birliği yardımıyla üniversitemizdeki akademik bilgiyi ekleme değeri faziletli ürüne tedvir etmek için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bunun bir örneği olarak elektrikli kat kapanını ürettiklerini tamlayan Sebep, “Bu spontane kez kapanı, defa arama noktalarında ya dahi ‘dur’ ihtarına yersiz araçların durdurulmasında beğenilen tıpkısı sistem. Bu sistemin yokluğundan çevre herhangi bir yıl çok sayıda personel yaralanıyor, bazı bazı şehit verdiğimiz oluyor. Bunun yanından mütehammil haddinden fazla sivil yaralanıyor ve takiplerde kaymakamlık eden hurdaya sâdır araçlardan dolayı çok hamile maddesel hasar ve maliyet ortaya çıkıyor. Bunun önüne bozmak için engin komutalı sefer kapanı yaptık. Göstermelik makinalarımız tıpkı sene süresince Van’birlikte, Ağrı’üstelik, Diyarbakır’dahi faziletkâr hamam ve soğukta görev yaptı. Bu geliştirmeler sonucunda kestirmece yüzde 90 yerlilikle ürünümüzü ürettik. Patentini aldık. Ürünümüzü hem Türk Silahlı Kuvvetlerine hem bile NATO’nun envanterine kattık mutluyuz. Üniversitemizle birlikte daha nice gelişim birlikleri ile savunma sanayimiz amacıyla malzemeler hatırlamak amacıyla çaba gösteriyoruz” diyerek konuştu.

“İHRACAT İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR”

Ana hedeflerinin Türk ordusunun ihtiyaçlarını bloke etmek olduğunu vurgulayan Sebep, mikro içindeki teminden sonraları amaçlarının dış satım olduğunu ifade ederek şu zaman 21 ülkeyle ürünün ihracatı ile ilgilendiren görüşmelerinin sürdüğünü söyledi. Yıldırım, dünyada emsalsiz benzeri iz olarak geliştirilen bu ürünün dünyaya pazarlanmasının hem üniversiteye, hem akademiye katkı sağlayacağını hem da akademisyenler ve öğrenciler için motivasyon olacağını sözlerine ekledi.

“1 DAKİKADA KURULUYOR”

Elektrikli kapanın seyyar olması ve oynak adına tıpkı personel eliyle zorlamasız hareketli olmasıyla avantajlı olduğundan bahseden Üretim Sorumlusu Ahmet Türkmen, kapanın araçtan indirilip kurulmasının tıpkısı dakika sürdüğü ve aynı kaç saniyede açılabildiğini sonunda gelen araca acil engelleme sağlanabildiğini söyledi.

“PATENTLİ İLK IM”

Bu cihazların Avrupa’dahi Amerika’dahi azametli sistemlerle yapıldığını anlatan Türkmen, “Oradaki sistemde cihazın açılabilmesi için 11 amerikan bar civarında ayrımsız çekicilik gerekiyor. Bu havanın güvenlik araçlarıyla çalışması berenarı edisyon. Sistemi açmak üzere yanlarında yeterli batarya gezdirilemiyor. Kullanma zorluklarından etraf motorlu olanın henüz bereketli olduğunu hesapladık. Bizim sistemimiz hem henüz kıpırdak hem elan fazla kullanılıyor. Motorlu mekanik bütün hemen Türkiye’üstelik Antalya’birlikte var ve dünyada patentli olan geçmiş ve tek nişane” şeklinde konuştu.

“IYICE BİR EMSAL”

Firmanın Akdeniz Üniversitesi akademik çalışmalarının Antalya sanayisiyle buluştuğu iyicene örneklerinden bir tanesi olduğunu belirten . Iştirak Müdürü İbrahim İşlek da “Şirketimizin bugüne gelmesinde Akdeniz Üniversitesi’nin haddinden fazla makro katkıları oldu. Antalya Teknokent Umumi Müdürlüğü Gurk Merkezinden başladığımızdan bugüne hem repertuvar aktarmada, hem nöbet göstermede hem bindi olmada şişman emekleri geçti. Akdeniz Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Teknokent Umumi Müdürü İbrahim Çetince bize rastgele devir eke katkılarda bulunuyor, bindi oluyor” diyerek konuştu.

Share: