Son an haberleri | Bakan Aristokrat: “2016’dan bugüne ülkemizdeki terör olayı sayısı yüzdelik 95 oranında azaldı”

Icra Vekili Soylu: “2016’dan bugüne ülkemizdeki terör olayı sayısı yüzdelik 95 oranında azaldı”

İZMİR – İzmir’da Dokuz Ilkgüz Üniversitesi’nin 2022-2023 Akademik Yılı Küşat Töreninde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2016’dan bugüne ülkemizdeki yıldırı olayı sayısı yüzde 95 oranında azaldı. Terör örgütüne katılım, geçmişteki 5 binli sayılardan 2021 bakımından 51’e düştü, zaman ise 41 seviyesindedir. 2016’dan bugüne toplanmış 2 bin 204 terörist konfirmasyon oldu, bunların da bin 168’i inandırma yöntemiyle gerçekleşti” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin 2022-2023 Akademik Yılı Açım Töreni, Sabancı Firez Sarayında gerçekleştirildi. Törene İzmir protokolünün beraberinde İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat bile katıldı.

Türkiye’nin makro terbiye kurumlarından biri olan Dokuz Ilkgüz Üniversitesi’nin 2022-2023 Akademik Yılı Küşat Törenine katılmaktan ufuk mutlu olduğunu ifade eden Soylu, “Dokuz Eylül Üniversitesi, bugün birlik üstelik bizim kültürümüzde olgunluk çağı kabul edilen yaşta, yani 40 yaşında. Evire Çevire bire bir rast kim, mecmu üstelik bu durmuş oturmuşluk yaşındayken çok özel bire bir akademik yıla, iyice cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının başlangıcına aşama atıyor. Yüz yılların karakteri önemlidir. Bittabi tarif ettiğimiz, elbette anladığımız, şüphesiz davrandığımız önemlidir. Ülkelerin yüzyılı için üstelik, dünya yüzyılı için dahi bu böyledir. Bizden öncekiler, nazik bir fedakarlıkla aynı milleti bulunmayan olma eşiğinden kurtarıp, büyük ayrımsız tarihi mirasın üstüne bir cumhuriyet kurup bize emanet ettiler. Teşbihte sorumluluk gayrimümkün; bizim birinci yüzyılımız ihtimal veladet ve yaşam yüzyılıydı. Cenab-ı Türe, o mücadeleyi verip bize bu emaneti konfirmasyon eden, Halas Savaşının tamlık martir ve gazilerine özellikle Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk tevessül etmek üzere ferah gür yağmur eylesin. ve biz zaman onu ikinci yüzyıla taşıyoruz. ve bunu, kırıcı global sorunları olan, istikrar timsali ümranlı ülkelerin üstelik istikrar sorunları yaşadığı 21. yüzyılda yapıyoruz. ve esasen bu başlangıcı benzeri dingildeklik coğrafyasına komşuyken yapıyoruz” dedi.

“Yanı başımızdaki iki çizgi komşumuzda çap otoritesi bulunmayan” diyen Soylu, “Güneyimizde ÇAKER destekli ayrımsız yıldırı koridoru ve benzeri yıldırı devleti kabarmak isteniyor. Karadeniz’in kuzeyinde, küresel besin zincirini tehdit fail bire bir patırtı var. Ortadoğu’dan, Afrika’dan batıya doğru ve bizim üzerimizden güzeşte, 11 yıldır yönettiğimiz ayrımsız kafile dalgası var. Yıldırı var, siber mesail var, küresel maden problemi var. Ayrıca abuhava sorunları ve yükselen afetsellik var. Deminden hakeza tıpkı küresel yüzyılda, bu şartlar altında, fena hâlde cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını zahir bire bir kavramla tarif etmeliyiz. Çaresiz tıpkı deyim mı kullanmalıyız? Tedbirli tıpkısı anlam mı kullanmalıyız? Yoksa tıpkı kanıt mı ortaya koymalıyız? İşte bu tanımın kodları, yani cumhuriyetin ikinci asrına ciddi namına ne anatomi vereceğimiz, esas itibarıyla 21. yüzyılın başından itibaren ortaya koyduklarımızla ilgilidir. 20. yüzyılın sonunu zor maaşlarını ödemekte zorlanan, hastanelerinde rehin kalınan bir halde kapatan aynı mutluluk, eğer bugün dünyanın en modern kent hastanelerine sahipse, insansız albeni aracı ve helikopter üretip satıyorsa, bahsettiğim bu muvazenesizlik coğrafyasında bire bir balans adası adına ayakta durabiliyorsa, 20. Yüzyılda yurtdışına borç rıza heyetleri gönderen, yurtdışından bile alacaklı kurumların muhasebecilerinin geldiği büyüklük, bugün küresel hububat krizini çözebiliyorsa, dünya liderlerini ayrımsız araya toplayabiliyor, Amerika’de açtığı Türk Evinde bir tane tek ağırlayabiliyorsa, üretimini daim büyütebiliyorsa, işte o devir bu ülkenin ati yüzyılı üzere yüksek ve iddialı hedefler tarif etmek durumundayız. İşte ‘Türkiye Yüzyılı’ kavramının çıkış noktası hakeza aynı düşüncedir” diyerek konuştu.

“Od gördüğümüz durumlarda ekiplerimiz derhâl müdahale ediyor”

15 Temmuz sonrası süreci ‘Türkiye Yüzyılı’na girişin sonuç hazırlıkları adına niteleyen Soylu, “İçişleri Bakanlığı olarak bu dönemde kendimize ilişkin dahi tıpkısı asır tarifi yaptık ve bunun zeminini hazırladık. Herhangi Bir şeyden önceki, gelecek amacıyla güvenlik anlayışımızı ‘olaya müdahale, faili yakalama’ odaklı değil, ‘inhibitör başlamak ve zarar oluşmadan engelleme’ odaklı kurguladık. ve bulunan güvenlik başlıklarımızla mücadelede bu yaklaşıma makul adımlar attık. Örneğin terörle uğraş tarihimizde ilk kez silahlı mücadelenin yanına terörizmle mücadeleyi ekledik. Yani terörü mugaddi kaynakları kurutmaya yöneldik. Gençleri dağa yönlendiren, kırıcı kadrolarına lojistik sağlayan, terör iltisaklı belediyelere yasa çerçevesinde görevlendirme yaptık. ve o bölgelerde istihdam projeleri gerçekleştirdik, toplumsal projeler yaptık, gençlere ve kadınlara özel merkezler açtık, spor salonları, yüzme havuzları, ski merkezleri açtık. Öte yandan, yine önleyicilik adına terör operasyon mantığımızı değiştirdik. Bir Vakitler tıpkısı olay olurdu, o olayın faillerine çevrik fenomen sonrası işler yapılırdı. Alelhusus 15 Orak Ayı sonrası yeni dönemde, örgütün tamamına çevrik okunabilen operasyon mantığına geçtik ve daim adına tarama faaliyetindeyiz. Mavera yandan, dijital sistemlerimizi birlikte önleyicilik temelinde kurguladık. Kısaca KGYS dediğimiz Şehir Asayiş Dümen Sistemi kamera sayımızı yüzdelik 200 oranda arttırdık. Elan dahi önemlisi, şehirlerdeki güvenlikle ilişkin sair asayiş altyapılarını, PTS ve EDS’leri entegre ettik. ve arz tepede, merkezde, gücük adı GAMER olan Düzenlilik Acil Boyut Koordinasyon Merkezinde tekmil Türkiye üzerinde merkezi bire bir izlem, fenomen analizi ve önleyicilik kapasitesine topluluk olduk. Antrparantez Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla çarşı ve mahalle bekçiliğinin canlandırılması adımımızla alay malay, bu önleyiciliği konvansiyonel olarak birlikte ortaya koyduk. Bir mantıkla kadına yönelik şiddeti çelmek amacıyla Elektronik Kelepçe İzleme Merkezi kurduk. Mahkemelerin verdiği kararla elektronik kelepçeler takılıyor ve ayrımsız anda bin 500 vakayı izleyebilme kapasiteli merkezimizden bunları etkin kendisine strateji ediyoruz. Acı gördüğümüz durumlarda ekiplerimiz alelacele müdahale ediyor. Gene bir konuda ürettiğimiz KADES uygulamamız var. Hemen kadınlar kullanabiliyor, ivedili durumda bir panik butonu işlevi görüyor ve istisnasız değme çağrıya kol yönlendiriyoruz. Bu konuda tıpkı de bilinçlendirme çalışması yapıyoruz. ‘Kadına Halk Kalkamaz’ adlı ayrımsız proje başlattık, erkeklere bu konuda eğitim vermeyi hedefledik ve şu anne kadar yetişek sunulan ayvaz sayısı 4 milyon 583 bine ulaştı” dedi.

“Yalnız cezaları arttırıp serencam beklemedik”

Tahril güvenlik duvarlarıyla ait bile mefret bire bir önleyicilik adımı attıklarını kaydeden Soylu, “Siktirici ciddi bir yatırım ve insanüstü tıpkı emeğin ürünüdür. Duvarların yapıldığı coğrafyayı görenleriniz bana adalet verecektir, görmeyenleriniz varsa internetin imkanlarıyla kısa ayrımsız araştırı yapmalarını kaynak ederim. Çabucak bir cidar değil, bütünleşmiş tıpkı eksen düzenlilik sistemidir. Düzenlilik duvarı var, çit var, duvarın derakap birlikte devriye atılabilmesi için düzenlilik yolu var, termal kameralar var, aydınlatmalar var, elektrooptik kuleler var. Bire Bir mantıkla, yani inhibitör asayiş mantığıyla siber suçlar alanında projeler ürettik. Alelhusus Siberay projesi, toplumun siber sahadaki tuzaklar hakkında bilinçlenmesi için çokça yüce tıpkı ağırbaşlılık oluşturdu” diyerek konuştu.

4.5 milyon kişiye ulaşıldığını tabir eden Aristokrat, “Analog tıpkısı bilinçlendirme projesini uyuşturucuyla mücadelede gerçekleştirdik. ‘En iyi uyuşturucu polisi anne’ projesiyle şu temel büyüklüğünde 1 milyon 76 bin anneye ulaştık ve bilgilendirme faaliyetinde bulunduk. Analog şekilde eroin ihbarları yapabilmek için ‘Uyuma’ adlı tıpkı program ürettik, bugüne büyüklüğünde 541 bin emanet indirdi, 47 bin ihbar aldık. Uyuşturucu suçlarında olay olmadan tahminleme yapıp önleme imkanı veren, ‘Asena’ ünlü aynı program geliştirdik ve bugüne büyüklüğünde bu cümle sebebiyle 5 bin 473 yakalama gerçekleştirdik. Esasen tıpkı mantıkla yani önleyicilik yaklaşımıyla metruk binalarla ilgilendiren bati ayrımsız himmet yürüttük ve bugüne kadar tayin edilen 119 bin kullanılmayan binanın 86 bin tanesinin yıkımını sağladık, 18 bini onarıldı, diğerlerinin işlemi devam ediyor. Trafikte bile yasaklayıcı tıpkı yaklaşım sergiledik. Yalnız cezaları arttırıp serencam beklemedik. Trafik ekiplerinin görünürlüğünü arttırdık, eskimemiş denetleme yöntemleri geliştirdik, temsil tuzak sevkitabii yerine sayı farkı sürat koridoru uygulaması getirdik. Üste afet yönetiminde dahi bir yaklaşımı benimsedik. Afet hatıra müdahalenin beraberinde afet öncesine odaklandık. 2021 yılını ‘Facia Yetişek Yılı’ ve 2022 yılını birlikte ‘Tatbikat Yılı’ ilan ettik. Kıran öncesi tedarik için 81 el risk azaltma planları hazırladık. Bu da geniş tıpkısı akademik say ürünüydü ve bunları birleştirip Türkiye kıran riziko tenkis planını oluşturduk. Tam bunların beraberinde heybetli tıpkı çeşni, yönettiğimiz acilen tezelden tekmil düzenlilik başlığında tıpkı ciddi çekim ve aplikasyon planı ürettik. Barhana, asayiş, trafik, facia üzere zorlu haddinden fazla konuda izleme belgemiz var ve bu belgeler adım adım uygulanıyor” dedi.

“Bu belirgi, bize gelecekteki Türkiye’nin işaretini vermektedir”

Kocaman olanın sonuca ulaşmak olduğunu savunan Soylu, “Eğer olumlu bir sonuca ulaşıyorsanız, makul yoldasınız demektir. 2016’dan bugüne ülkemizdeki yıldırı olayı sayısı yüzdelik 95 oranında azaldı. Yıldırı örgütüne iştirak, geçmişteki 5 binli sayılardan 2021 bakımından 51’e düştü, zaman ise 41 seviyesindedir. 2016’dan bugüne mecmu 2 bin 204 terörist teyit oldu, bunların da bin 168’i inandırma yöntemiyle gerçekleşti. Bir Vakitler bin 500-2 bin kişiyle dinlenme kampı yapan terör örgütünün bugün Türkiye sınırları içindeki cümle faal yıldırıcı mevcudu 120’nin altını görmüştür. Olur uyuşturucuda ne oldu? Gelişigüzel şeyden önceki, kurduğumuz yer baskısıyla beyaz zehir rotasını değiştirdik. Husus angajmanlı ölümler 2017’bile 941’e ulaşmıştı, geçen yılsonu bakımından bu kopya 270’e düştü, bu sene da sabık yılın bire bir dönemine bakarak yüzdelik 25’lik tıpkısı azalış alay konusudur. Eroin imal tecim suçuna ilk defa bulaşanların sayısı 2019-2021 ortada 18 bin 806’dan yüzdelik 20 azalışla 15 bin seviyesine geldi. Bu yıl da halen 12 bin seviyesindedir. Yani azalış bitmeme etmektedir. Alelhusus temel asayiş sistemlerimiz tamamlandıkça hem kaçak muhacir girişlerinde, hem uyuşturucu girişlerinde hem bile yıldırıcı girişlerinde yüce azalışlar meydana geldi. 2016’bile mecmu eroin yakalamalarımızın yüzdelik 24’ü Ağrı, Van ve Hakkari illerinde gerçekleşirdi. 2021 yılında bu fehamet yüzdelik 76’ya bundan sonra. Kadına yönelik süratli mücadelede KADES üzerinden 534 bin ihbar aldık, bunların yüzde 59’u asıllı ihbarlardı. Mecmu ihbarlara müdahale ettik. Elektronik bilezik takip merkezimizde halen deli dolu yerine 723 vakayı izleme etmeye bitmeme ediyoruz. Gidiş Geliş kazalarında 2017’üstelik yılda 7 bin 427 birey kaybı yaşamıştık. Çevirgeç sayısı ve koca artmasına karşın 2020 yılında 4 bin 866 sayısına düştük. Salgın sonrası güdücü davranışlarının etkisiyle cemi dünyada olduğu üzere bire bir artma yaşandı, 5 bin 362 oldu. Benzer şekilde evden arakçılık olaylarında dahi günlük ortalamayı 281 seviyesinden 153 bandına çekmeyi nail olduk. Bu belirgi, bize gelecekteki Türkiye’nin işaretini vermektedir” ifadelerini kullandı.

“Tababet ve keyif alanlarında büyük hedefler ortaya koyduk”

“Türkiye’nin yükseköğretimdeki hatırlı markalarından birisi olan üniversitemiz, ilklerin ve yeniliklerin öncüsü olan benzeri fehamet kurumudur” diyen Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar ise, “İlke ve değerlerine merbut kurumumuzun ulusal ve uluslararası alandaki başarıları ise mensuplarının akademik çalışmalarından ve kuma akıntı etme duygusundan doğacak gelmektedir. Buradaki uyumu uydurmak ise Rektörlüğümüzün vazifeleri arasında düzlük almaktadır. Bire Bir kaymakamlık nüfusuna cemaat kurumumuzda akilane adımları kovmak, öngörüde bulunmayı; boş ve asetat olmayı gerektirmektedir. Bu yılki YKS sonuçlarına bakarak; 11 binden aşkın öğrencimiz aramıza katılmıştır. Hemen bu nicelik da, sorumluluklarımızın ciddiyetine belen etmektedir. Dolayısıyla böyle tıpkısı ortamda Rektörlük makamında kayran almak, şahsi fedakarlıkta bulunmayı ve çokça çalışmayı gerektirmektedir. Hele azamet üniversitelerinde bu görevi tahammül etmek, amme namına envestisman yapma fırsatını birlikte ahzetmek demektir. Bu birlikte, nazik ayrımsız onurdur” dedi.

Dokuz Ilkgüz Üniversitesi’nin geçmiş kadın rektörü olduğunu hatırlatan Hotar, “Yatırımlara ve projelere imza kovmak benim üzere kurum yapılanma etmektedir. Bittabi bu süreç, tıpkı zamanda kol işidir. Bu noktada, bahtlı olduğumu de alelhusus izhar etmek isterim. Şahsıma tevdi edilen bu görev tıpkısı zamanda, kadınlarımıza duyulan güvenin üstelik somut göstergesidir. Bu vesileyle bizleri sabah akşam destekleyen muhterem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunmak istiyorum. Gelişigüzel akademik yıl, umutları ve başlangıçları yanı sıra getirmektedir. Küresel korona virüs pandemisinin arkası sıra üniversite olarak eskimemiş ayrımsız süje daha açtık. Bu süreçte engin eğitime ve bildirişim teknolojilerine envestisman yaptık, akademik faaliyetlerimizi gözden geçirdik. Kamu hizmetlerimizin standartlarını elan üstelik yükselttik. Tababet ve keyif alanlarında iri hedefler ortaya koyduk. Tabii bu süreçte, yaşananlardan bile haddinden fazla molekül öğrendik. Olaylara ve olgulara, zamana ve mekana bakışımız değişti. Sosyal duyarlılığımız henüz birlikte arttı. Geldiğiniz noktada ülkemizin ulusal hedeflerine elan aşkın ulama sağlayacağımız benzeri döneme ulaştık” diyerek konuştu.

Türkiye’nin yükselişinden tasalı olan bir mızıka güçlerin bulunduğunu ifade fail Hotar, “Bu yüzden titiz davranmamız önem taşıyor. Bu noktada eren milletimizin ve devletimizin beklentilerinin farkındayız. Üniversite kendisine, ülkemizin bolluk ve kalkınma odaklı yükseköğretim politikalarını destekliyoruz. Ilmî çalışmalara, Ar-Ge faaliyetlerine, girişime ve girişimcilere ehemmiyet veriyoruz. Kadınların, çocukların, hususi gereksinimi olan bireylerin ve yaşlıların doğruluk ve menfaatlerini koruyacak sosyal projeler geliştiriyoruz. Dolayısıyla ülkemizin hedefleriyle kendi misyonumuzu, ayrımsız düzlemde ele alıyoruz. Bu yaklaşıma akıllıca olarak; görev süremiz boyunca ülkemize birçok yatırımı kazandırmaya özen gösterdik” diye üniversiteye kazandırdıkları projelerden bahsetti.

Konuşmaların peşi sıra Rektör Hotar, Nazır Aristokrat’ya gâh hediyeler arz etti.

Share: