İçişleri Bakanı Soylu: “2016’dan bugüne ülkemizdeki yıldırı olayı sayısı yüzdelik 95 oranında azaldı”

İzmir’birlikte Dokuz Ilkgüz Üniversitesi’nin 2022-2023 Akademik Yılı Açım Töreninde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “2016’dan bugüne ülkemizdeki yıldırı olayı sayısı yüzde 95 oranında azaldı. Yıldırı örgütüne ortaklık, geçmişteki 5 binli sayılardan 2021 itibarıyla 51’e düştü, zaman ise 41 seviyesindedir. 2016’dan bugüne toplam 2 bin 204 terörist teyit oldu, bunların bile bin 168’i inandırma yöntemiyle gerçekleşti” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni, Sabancı Kültür Sarayında gerçekleştirildi. Törene İzmir protokolünün birlikte İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat dahi katıldı.

Türkiye’nin mefret terbiye kurumlarından biri olan Dokuz Ilkgüz Üniversitesi’nin 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Törenine katılmaktan ufuk mutlu olduğunu ifade fail Soylu, “Dokuz Ilkgüz Üniversitesi, zaman tam birlikte bizim kültürümüzde olgunluk yaşı akseptans edilen yaşta, yani 40 yaşında. Iyicene ayrımsız doğru kim, tamlık de bu tutarlılık yaşındayken haddinden fazla özel bire bir akademik yıla, iyicene cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının başlangıcına hamle atıyor. Beniz yılların karakteri önemlidir. Pekâlâ tanım ettiğimiz, bittabi anladığımız, şüphesiz davrandığımız önemlidir. Ülkelerin yüzyılı üzere birlikte, acun yüzyılı için dahi bu böyledir. Bizden öncekiler, iri bire bir fedakarlıkla tıpkı milleti yok olma eşiğinden kurtarıp, balaban bire bir tarihi mirasın üstüne aynı cumhuriyet altını kurup bize dirilik ettiler. Teşbihte yazık gayrimümkün; bizim bir numara yüzyılımız belki tevellüt ve hayat yüzyılıydı. Cenab-ı Adalet, o mücadeleyi verip bize bu emaneti tasdik eden, Kurtuluş Savaşının tam martir ve gazilerine başta Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk kalkmak için bereketli dolgunca rahmet eylesin. ve tığ bugün onu ikinci yüzyıla taşıyoruz. ve bunu, ağırbaşlı global sorunları olan, muvazene timsali ümranlı ülkelerin da abra sorunları yaşadığı 21. yüzyılda yapıyoruz. ve yine bu başlangıcı benzeri dingildeklik coğrafyasına komşuyken yapıyoruz” dedi.

“Yanı başımızdaki iki eksen komşumuzda izzet otoritesi yok” diyen Aristokrat, “Güneyimizde MEMLUK destekli aynı terör koridoru ve bir terör devleti böbürlenmek isteniyor. Karadeniz’in kuzeyinde, global besin zincirini gözdağı eden bire bir patırtı var. Ortadoğu’dan, Afrika’dan batıya akla yatkın ve bizim üzerimizden güzeşte, 11 yıldır yönettiğimiz tıpkısı barhana dalgası var. Yıldırı var, siber mesail var, global maden problemi var. Hassaten iklim sorunları ve yükselen afetsellik var. Şimdi böyle bir toptan yüzyılda, bu şerait altında, fena hâlde cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını elbet bire bir kavramla tarif etmeliyiz. Çaresiz benzeri deyim mı kullanmalıyız? Tedbirli ayrımsız fehva mı kullanmalıyız? Yoksa ayrımsız iddia mı ortaya koymalıyız? İşte bu tanımın kodları, yani cumhuriyetin ikinci asrına ciddi yerine ne adam vereceğimiz, ana bakımından 21. yüzyılın esasen itibaren ortaya koyduklarımızla ilgilidir. 20. yüzyılın sonunu emekli maaşlarını ödemekte zorlanan, hastanelerinde rehin kalınan tıpkısı halde kapatan benzeri büyüklük, şayet bugün dünyanın bildirme çağdaş kent hastanelerine sahipse, insansız çekicilik uzlaştırıcı ve helikopter üretip satıyorsa, bahsettiğim bu muvazenesizlik coğrafyasında bire bir istikrar adası kendisine ayakta durabiliyorsa, 20. Yüzyılda yurtdışına namus borcu isteme heyetleri gönderen, yurtdışından dahi alacaklı kurumların muhasebecilerinin geldiği ülke, zaman toptan hububat krizini çözebiliyorsa, acun liderlerini bire bir araya toplayabiliyor, Amerika’bile açtığı Türk Evinde yegâne bir tane ağırlayabiliyorsa, üretimini daim büyütebiliyorsa, aha o devir bu ülkenin gelecek yüzyılı için erdemli ve iddialı hedefler tanımlamak durumundayız. İşte ‘Türkiye Yüzyılı’ kavramının depar noktası böyle aynı düşüncedir” diye konuştu.

“Hırs gördüğümüz durumlarda ekiplerimiz hemencek engelleme ediyor”

15 Orak Ayı sonrası süreci ‘Türkiye Yüzyılı’na girişin serencam hazırlıkları kendisine niteleyen Soylu, “İçişleri Bakanlığı adına bu dönemde kendimize ilişik üstelik benzeri asır tarifi yaptık ve bunun zeminini hazırladık. Her şeyden geçmiş, ati için asayiş anlayışımızı ‘olaya müdahale, faili yakalama’ odaklı değil, ‘engelleyici olmak ve zarar oluşmadan engelleme’ odaklı kurguladık. ve bulunan güvenlik başlıklarımızla mücadelede bu yaklaşıma uygun adımlar attık. Söz Gelişi terörle savaş tarihimizde ilk defa silahlı mücadelenin yanına terörizmle mücadeleyi ekledik. Yani terörü besleyici kaynakları kurutmaya yöneldik. Gençleri dağa yönlendiren, yara kadrolarına lojistik sağlayıcı, yıldırı iltisaklı belediyelere kanun çerçevesinde görevlendirme yaptık. ve o bölgelerde istihdam projeleri gerçekleştirdik, sosyal projeler yaptık, gençlere ve kadınlara özel merkezler açtık, spor salonları, yüzme havuzları, kayak merkezleri açtık. Öte yandan, gine önleyicilik adına yıldırı cerrahi müdahale mantığımızı değiştirdik. Eskiden ayrımsız görüngü olurdu, o olayın faillerine çevrik olay sonrası ameliyat yapılırdı. Özellikle 15 Temmuz sonrası kullanılmamış dönemde, örgütün tamamına çevrik kıvrak cerrahi müdahale mantığına geçtik ve sonsuz adına tarama faaliyetindeyiz. Öte yandan, sayısal sistemlerimizi üstelik önleyicilik temelinde kurguladık. Kısaca KGYS dediğimiz Kent Asayiş Dalavere Sistemi almaç sayımızı yüzde 200 oranda arttırdık. Elan birlikte önemlisi, şehirlerdeki güvenlikle ilgilendiren farklı düzenlilik altyapılarını, PTS ve EDS’leri entegre ettik. ve arz tepede, merkezde, gelişmemiş adı GAMER olan Asayiş Müstacel Kapsam Koordinasyon Merkezinde tam Türkiye üzerinde merkezi tıpkı takip, fenomen analizi ve önleyicilik kapasitesine erbap olduk. Ayrıca Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla çarşı ve mahalle bekçiliğinin canlandırılması adımımızla gelişigüzel, bu önleyiciliği konvansiyonel olarak dahi ortaya koyduk. Benzeri mantıkla kadına müteveccih şiddeti çalmak amacıyla Elektronik Kelepçe İzleme Merkezi kurduk. Mahkemelerin verdiği kararla elektronik kelepçeler takılıyor ve tıpkısı anda bin 500 vakayı izleyebilme kapasiteli merkezimizden bunları hareketli yerine takip ediyoruz. Coşkunluk gördüğümüz durumlarda ekiplerimiz müstacelen engelleme ediyor. Esasen aynı konuda ürettiğimiz KADES uygulamamız var. Çabucak kadınlar kullanabiliyor, ivedili durumda bire bir panik butonu işlevi görüyor ve istisnasız seçkin çağrıya grup yönlendiriyoruz. Bu konuda benzeri da bilinçlendirme çalışması yapıyoruz. ‘Kadına El Kalkamaz’ adlı bire bir proje başlattık, erkeklere bu konuda yetişek vermeyi hedefledik ve şu asıl büyüklüğünde yetişek sunulan koca sayısı 4 milyon 583 bine ulaştı” dedi.

“Takkadak cezaları arttırıp akıbet beklemedik”

Çizi asayiş duvarlarıyla ilişik bile şanlı benzeri önleyicilik adımı attıklarını kaydeden Aristokrat, “Amiyane kırıcı ayrımsız yatırım ve insanüstü tıpkı emeğin ürünüdür. Duvarların yapıldığı coğrafyayı görenleriniz bana türe verecektir, görmeyenleriniz varsa internetin imkanlarıyla gelişmemiş bir araştırı yapmalarını başvuru ederim. Çabucak bire bir cidar değil, entegre tıpkı çizgi düzenlilik sistemidir. Güvenlik duvarı var, barı var, duvarın dakikasında yanı sıra karakol atılabilmesi için düzenlilik yolu var, termal kameralar var, aydınlatmalar var, elektrooptik kuleler var. Bire Bir mantıkla, yani inhibitör güvenlik mantığıyla siber suçlar alanında projeler ürettik. Alelhusus Siberay projesi, toplumun siber sahadaki tuzaklar için bilinçlenmesi amacıyla çok büyük tıpkı bastırık oluşturdu” diye konuştu.

4.5 milyon kişiye ulaşıldığını tabir fail Aristokrat, “Eş aynı bilinçlendirme projesini uyuşturucuyla mücadelede gerçekleştirdik. ‘En gani narkotik polisi anne’ projesiyle şu asıl kadar 1 milyon 76 bin anneye ulaştık ve brifing faaliyetinde bulunduk. Benzer şekilde metal ihbarları muktedir olmak için ‘Uyuma’ adlı tıpkı program ürettik, bugüne kadar 541 bin yaşama indirdi, 47 bin ihbar aldık. Maden suçlarında görüngü olmadan tahminleme yapıp önleme imkanı veren, ‘Asena’ ünlü ayrımsız program geliştirdik ve bugüne büyüklüğünde bu herkes sebebiyle 5 bin 473 yakalama gerçekleştirdik. Tekrar bire bir mantıkla yani önleyicilik yaklaşımıyla kullanılmayan binalarla ilişkin kırıcı aynı say yürüttük ve bugüne büyüklüğünde tespit edilen 119 bin kullanılmayan binanın 86 bin tanesinin yıkımını sağladık, 18 bini onarıldı, diğerlerinin işlemi bitmeme ediyor. Trafikte dahi engelleyici bir yaklaşım sergiledik. Çabucak cezaları arttırıp son beklemedik. Gidiş Geliş ekiplerinin görünürlüğünü arttırdık, kullanılmamış denetleme yöntemleri geliştirdik, mesela aldangıç sevkitabii adına ortalama sürat koridoru uygulaması getirdik. Hassaten kıyamet yönetiminde bile bir yaklaşımı benimsedik. Facia hatıra müdahalenin birlikte kıyamet öncesine odaklandık. 2021 yılını ‘Facia Yetişek Yılı’ ve 2022 yılını dahi ‘Tatbikat Yılı’ zar ettik. Kıyamet öncesi hazırlık için 81 memleket riziko tenzil planları hazırladık. Bu da açık tıpkı akademik emek ürünüydü ve bunları birleştirip Türkiye kıran riziko tenkis planını oluşturduk. Kül bunların beraberinde önemli benzeri çeşni, yönettiğimiz derakap şipşak umum güvenlik başlığında bir mühim tasrif ve aplikasyon planı ürettik. Göç, güvenlik, gidiş geliş, afet kabilinden güçlü haddinden fazla konuda izlem belgemiz var ve bu vesaik yavaş yavaş uygulanıyor” dedi.

“Bu netice, bize gelecekteki Türkiye’nin işaretini vermektedir”

Makro olanın sonuca yankılanmak olduğunu savunan Soylu, “Şayet olumlu aynı sonuca ulaşıyorsanız, akıllıcasına yoldasınız demektir. 2016’dan bugüne ülkemizdeki yıldırı olayı sayısı yüzdelik 95 oranında azaldı. Yıldırı örgütüne katılım, geçmişteki 5 binli sayılardan 2021 bakımından 51’e düştü, zaman ise 41 seviyesindedir. 2016’dan bugüne toplanmış 2 bin 204 terörist konfirmasyon oldu, bunların birlikte bin 168’i ikna yöntemiyle gerçekleşti. Eskiden bin 500-2 bin kişiyle dinlenme kampı yapan terör örgütünün bugün Türkiye sınırları içindeki kamu etkili terörist mevcudu 120’nin altını görmüştür. Tamam uyuşturucuda hangi oldu? Rastgele şeyden ilk, kurduğumuz düz baskısıyla beyaz rotasını değiştirdik. Konu angajmanlı ölümler 2017’da 941’e ulaşmıştı, sabık yılsonu itibarıyla bu benzer 270’e düştü, bu sene de sabık yılın tıpkısı dönemine göre yüzdelik 25’lik tıpkı azalış meze konusudur. Mızrap yapım tecim suçuna ilk defa bulaşanların sayısı 2019-2021 arasında 18 bin 806’dan yüzdelik 20 azalışla 15 bin seviyesine geldi. Bu sene de halen 12 bin seviyesindedir. Yani azalış devam etmektedir. Alelhusus cızık asayiş sistemlerimiz tamamlandıkça hem gizliden gizliye göçmen girişlerinde, hem uyuşturucu girişlerinde hem dahi terörist girişlerinde muhteşem azalışlar meydana geldi. 2016’de bütün beyaz zehir yakalamalarımızın yüzdelik 24’ü Balkı, Van ve Hakkari illerinde gerçekleşirdi. 2021 yılında bu büyüklük yüzdelik 76’ya imdi. Kadına müteveccih çapkın mücadelede KADES üzerinden 534 bin ihbar aldık, bunların yüzde 59’u kökenli ihbarlardı. Bütün ihbarlara engelleme ettik. Elektronik kelepçe strateji merkezimizde halen etken kendisine 723 vakayı takip etmeye bitmeme ediyoruz. Gidiş Geliş kazalarında 2017’dahi yılda 7 bin 427 can kaybı yaşamıştık. Vesile sayısı ve insan artmasına karşın 2020 yılında 4 bin 866 sayısına düştük. Salgın sonrası güdücü davranışlarının etkisiyle yekpare dünyada olduğu kabilinden bir artma yaşandı, 5 bin 362 oldu. Analog şekilde evden hırsızlık olaylarında bile günce ortalamayı 281 seviyesinden 153 bandına çekmeyi nail olduk. Bu netice, bize gelecekteki Türkiye’nin işaretini vermektedir” ifadelerini kullandı.

“Tababet ve sağlık alanlarında nazik hedefler ortaya koyduk”

“Türkiye’nin yükseköğretimdeki hatırlı markalarından birisi olan üniversitemiz, ilklerin ve yeniliklerin öncüsü olan ayrımsız heybet kurumudur” diyen Dokuz Ilkgüz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar ise, “İlke ve değerlerine kapalı kurumumuzun millî ve arsıulusal alandaki başarıları ise mensuplarının akademik çalışmalarından ve kuma akım ika duygusundan müstakbel gelmektedir. Buradaki uyumu temin etmek ise Rektörlüğümüzün vazifeleri arasında kayran almaktadır. Tıpkısı ilçe nüfusuna ehil kurumumuzda doğru adımları atmak, öngörüde bulunmayı; celi ve slayt olmayı gerektirmektedir. Bu yılki YKS sonuçlarına göre; 11 binden çok öğrencimiz aramıza katılmıştır. Vakit Kaybetmeden bu cirim dahi, sorumluluklarımızın ciddiyetine meni etmektedir. Zımnında hakeza ayrımsız ortamda Rektörlük makamında saha almak, şahsi fedakarlıkta bulunmayı ve haddinden fazla çalışmayı gerektirmektedir. Hele büyüklük üniversitelerinde bu görevi katılmamak, amme namına envestisman etme fırsatını bile elde etmek demektir. Bu üstelik, nazik tıpkı onurdur” dedi.

Dokuz Ilkgüz Üniversitesi’nin önce karı rektörü olduğunu hatırlatan Hotar, “Yatırımlara ve projelere imza atmak benim için çalım dokuma etmektedir. Elbette bu proses, ayrımsız zamanda takım işidir. Bu noktada, ak yazılı olduğumu dahi hele afişe etmek isterim. Şahsıma terk edilen bu görev aynı zamanda, kadınlarımıza duyulan güvenin dahi somut göstergesidir. Bu vesileyle bizleri her daim destekleyen muhterem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı arz etmek istiyorum. Seçme akademik yıl, umutları ve başlangıçları yanı sıra getirmektedir. Toptan korona virüs pandemisinin ardından darülfünun adına eskimemiş tıpkısı bahis elan açtık. Bu süreçte alarga eğitime ve bildirişim teknolojilerine yatırım yaptık, akademik faaliyetlerimizi gözden geçirdik. Kamu hizmetlerimizin standartlarını elan de yükselttik. Tıp ve keyif alanlarında şişman hedefler ortaya koyduk. Bittabi bu süreçte, yaşananlardan üstelik haddinden fazla öz öğrendik. Olaylara ve olgulara, zamana ve mekana bakışımız değişti. Sosyal duyarlılığımız daha bile arttı. Geldiğiniz noktada ülkemizin millî hedeflerine daha aşkın ulama sağlayacağımız aynı döneme ulaştık” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin yükselişinden tasalı olan ayrımsız topluluk güçlerin bulunduğunu anlatım eden Hotar, “Bu yüzden titiz davranmamız önem taşıyor. Bu noktada eren milletimizin ve devletimizin beklentilerinin farkındayız. Darülfünun kendisine, ülkemizin zenginlik ve kalkınma odaklı yükseköğretim politikalarını destekliyoruz. Bilimsel çalışmalara, Ar-Ge faaliyetlerine, girişime ve girişimcilere önem veriyoruz. Kadınların, çocukların, özel gereksinimi olan bireylerin ve yaşlıların türe ve menfaatlerini koruyacak sosyal projeler geliştiriyoruz. Nedeniyle ülkemizin hedefleriyle zat misyonumuzu, tıpkısı düzlemde ele alıyoruz. Bu yaklaşıma makul namına; fariza süremiz süresince ülkemize bir nice yatırımı kazandırmaya özen gösterdik” diyerek üniversiteye kazandırdıkları projelerden bahsetti.

Konuşmaların ardından Rektör Hotar, Vekil Aristokrat’ya bazı hediyeler ikram etti. – İZMİR

Share: