Tecim Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Gürbulak Gümrük Kapısı’nda asrileşme çalışması kapsamında inşaatın başladığını, ati yıl bitireceklerini bildirdi.

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda, Tecim Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

HDP Dert Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, Gürbulak Gümrük Kapısı’nda yaşanan sorunları sivil sosyete örgütlerinin Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine yaptığı ziyarette Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a ilettiğini söyledi.

Ticaret Bakanı Muş, inşaatın başladığını, ati yıl bitireceklerini söyledi.

MHP Iğdır Saylav Yaşar Karadağ, Nahçıvan ile çizik kapısında giriş çıkışların kısıtlanmasının banal esnafı huysuz yönde etkilediğini belirterek, bu durumun ayrımsız dakika geçmiş çözülmesinin Iğdırlı esnafa rahat tıpkı soluk aldıracağını söyledi.

Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan arasındaki normalleşme süreci kapsamında Alican Cızık Kapısı’nın açılmasının beklendiğini kaydeden Karadağ, bu konuda atılacak konkre adımların merakla beklendiğini söyledi.

CHP’li Kuşoğlu, Tecim Bakanı Muş’a takdirlerini bildirdi

CHP Ankara Saylav Bülent Kuşoğlu, Tecim Bakanı Muş’a takdirlerini bildirerek, “Hele gümrükler üzere tıpkı alanda epeyden beri suistimal olmaması, bu konuyla ilişik sevgili, yük, usulsüzlük iddialarının olmaması sizin başarınızdır. Aşağı takdir edilecek benzeri uzanım, başarılarınızın devamını dileriz.” diyerek konuştu.

Ocak-ekim ihracatının 209 bilyon dolara, ithalatının ise 300 bilyon dolara çıktığına dikkati çeken Kuşoğlu, ilk defa 100 milyarı aşacak aynı dış ticaret açığının bahis konusu olacağını söyledi.

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Mebus Ahmet Süslü, SELIM Tümen’nin “3 Y (yolsuzluk, yasaklar, fakirlik) ile savaş edeceğiz” diye iktidara geldiğini belirterek, “Hayatın seçme alanında eş tıpkısı yasaklar silsilesiyle karşı karşıyayız. Yolsuzluk derseniz, cumhuriyet altını tarihinin toplamında yapılmış yağmadan daha büyük bir talan düzeni yaratıldı. Haliyle birlikte zaruret en son seviyeye ulaştı.” ifadelerini kullandı.

Sayıştay Raporlarına bakıldığında bulguların karartıldığını, “problemli düz” denilen seçme şeyin üstelik üstünün kapatıldığını müstakbel süren Tetik, “Hal böyle olunca sıkı denetim, cesamet kurumlarına de püskürtme oluyor.” dedi.

Ruhsar Pekcan’ın Tecim Bakanlığı görevinden alındığını belirten Hazır, Bakan Muş’a “Siz o koltukta otururken, sizden geçmiş oturan insanın öz bakanlığını dolandıran bire bir haydut olduğu ortaya intişar iken hangi yaptınız?” diyerek sordu.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmayan, Apiko’ın bu ifadeleri üzerine kendisini uyararak, “‘Soruşturulsun, incelensin’ diyebilirsiniz ama egemenlik vermeniz akıllıca değil. Lütfen böyle aynı komütatör kullanmayınız.” dedi.

DOĞRU Parti Giresun Saylav Cemal Öztürk, çabucak iddiadan ibaret olan bazen şeylerle ilgilendiren o ifadelerin yakışmadığını belirterek, “Eleştirebilirsiniz ama ‘hırsızlık’ kabil ifadeler aile adı ‘Şık’ olan tıpkısı arkadaşımız eliyle dile getirildi. Hiç şık olmamıştır, bunlar hatalı şeyler.” diyerek konuştu.

CHP Konya Saylav Abdüllatif Şener, “Tecim Bakanlığı ne gelişim yapıyor, fonksiyonları, bütçesi gibi yurt mıdır?” sorusunu yönelterek, bakanlığın fonksiyonları ile birlikte gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Şener, “Makbul yöntem, Tecim Bakanlığına sorulmamıştır, kırat fırlatılmıştır. Buna karşın sonuç 15 yılın yeryüzü erdemli cari açığı ortaya çıkmıştır.” dedi.

“Parayı Avrupa’dan bulursanız saf, Rusya’dan bulursanız kirli para, hakeza tıpkısı madde mi var?”

AK Fırka Yardımcı Saylav İsmail Tarih, uymazlık milletvekillerinin cari açığın aşkın olmasına ilişkin eleştirilerine dikkati çekerek, “30 yıldır hiç akan kilitsiz küreksiz vermeyen Almanya niçin akan açık verdi?” diye sordu.

“Kişmiri mülk ile cari açığın kapatıldığına” ilgilendiren iddialara Ruz, “Bu çok kusur. CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ta İngiltere’den söyledi. Vatanını, milletini seven tıpkı eş, aslı astarı sıfır, ispatlanamayacak ve olması mümkün sıfır bire bir şeyi, yabancı ülkelere öz ülkesini şikayet şayan mi? Siz hangi biçim vatanseversiniz? Parayı Avrupa’dan, ABD’den bulursanız bozulmamış servet, Rusya’dan bulursanız sulu mülk, hakeza aynı özdek mi var?” diyerek kıymet verdi.

CHP’li Kuşoğlu’nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2023 seçimlerinde reisicumhur adayı olması üzere büyük gayret gösterdiğini tabir fail Sıra, “Avrupa ülkelerine gitmesi, orada beyanatlarda bulunması size karşı aynı sıra gibi. Titiz olun. Çünkü şansını azalttırıyor.” görüşünü paylaştı.

CHP Ankara Mebus Kuşoğlu, Sıra’e “Sayın Kılıçdaroğlu’nun sıkı dışına gitmesi, seçimden ahir iktidara hazırlık mahiyetindedir.” diye niteleyerek cevap verdi.

İsmail Gün’in, tutum politikalarını çabucak eleştirmekle ve tıpkısı öngörüde bulunmamakla eleştirdiği İYİ Öğür Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz ise “İsmail Hatır bu konularda alay söylemesi, benim ortakulak ameliyatı yapmam üzere tıpkısı husus. Zımnında yaptığımız eleştiriden bilahare önerdiğimiz hal; Türk millî kimliğimiz, namusumuz olan Türk lirasının itibarını arkalamak.” dedi.

Komisyon Başkanı Yılmayan, Durmuş Yılmayan’ın bu ifadelerine katılmadığını belirterek, hep milletvekillerinin rastgele konuda bayram gelir hakkına ehil olduğunu dile getirdi.

Share: