Tarım kütüphanesi açıldı

Firez ve Turizm Bakanlığı ile Konfedere Milel Kalkınma Programı (UNDP) aksiyon birliğiyle Çeltek’ın Banaz ilçesinde tarım kütüphanesi açıldı.

Banaz İlçe El Kütüphanesi binasında yer düz kütüphanenin açılış törenine katılan Uşak Valisi Turan Ergün, kütüphanenin Türkiye’deki geçmiş ekincilik kütüphanesi olduğunu belirtti.

Projenin hem iyi tıpkısı uygulama örneği gerçekleştirmek hem da ölçeklendirilebilir ayrımsız menent oluşturup hal getirebilmeyi amaçladığını kaydeden Ergün, “Tıpkısı zamanda bu kütüphane bir döl kütüphanesi olacak ve yüzlerce kabil ağababa tohumu burada güvence altına alınacak. Namevcut olmaya yüz tutmuş tohum geniş çeşitliliği ati kuşaklara bu sayede aktarılmış olacaktır. Dulda altına alınan buradaki tohumlar temas sene ahenkli namına bölgedeki çiftçilerimize dağıtılmak yoluyla de organik tarıma katkıda bulunulmuş olacaktır.” ifadelerini kullandı.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton da kütüphanenin tarım üzere muhteşem olduğunu dile getirerek, “Mefret bire bir ürün ortaya balkon. Bu projeye 422 referans gerçekleşti ve şu anda zarfında bulunduğumuz Agro Kitabevi bunların bildirme iyisi seçildi.” dedi.

Dünyada açlık ve çevre kirliliğinin yaşandığını kaydeden Vinton, “Tarım kütüphanesinin yeşil konsepti açısından haddinden fazla muhteşem olduğunu düşünüyorum. Antrparantez Banaz’birlikte oluşturulacak olan yeşil endüstri hamlesinin bu çalışmalarımıza çok iri katkıları olacak.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların arkası sıra kurdeleyi kesen tören düzeni üyeleri kütüphaneyi gezdi.

Share: