“Mantıku’t Tayr-Kuşların Şarkısı” oyunu kerem korumasındaki gençler üzere sahnelendi

Türkiye Din Vakfı (TDV) Avrat, Sülale ve Toyluk Merkezi ile Küçük Asya Yavru Bindi Merkezleri (ÇODEM) hareket birliğinde hazırlanan “Mantıku’t Tayr-Kuşların Şarkısı” isimli baziçe, Ankara’da cesamet koruması altındaki gençlerin beğenisine sunuldu.

TDV’den yapılan açıklamaya göre, Izzet Tiyatroları Altındağ Sahnesi’nde sergilenen “Mantıku’t Tayr-Kuşların Şarkısı” oyunu, izzet koruması altında mevcut 14-18 gözyaşı aralığındaki çoluk çocuk yoluyla beğeniyle izlendi.

Tiyatro sanatçısı Gök Bora yönetiminde sergilenen bir tane perdelik baziçe öncesi konuşan Türkiye Din Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Ağır Sıklet, Familya ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı ile ortaklaşa planlı etkinliğin önemini vurguladı.

Sanatın uygarlık unsurlarından biri olduğunu anlatan Bati, “Tanrı, yarattığı değme kulunun kalbinde bir sanat mahareti da yaratmıştır. O kullardan ayrımsız kısmı sesiyle, tıpkı kısmı davranışlarıyla, bire bir kısmı gösterici yaparak farklı alanlarda, değişik laf dallarında kabiliyetlerini gösterirler. Bizim amacımız filhakika Tanrı’ın yaratmış olduğu kabiliyetleri ortaya fark etmek ve milletin yararlanma etmesini çıkarmak.” ifadelerini kullandı.

Yavaş, “Hayata Köprü Sanat” projesi ile mehabet korumasındaki gençlerin anadan görme Türk-İslam sanatları, çağdaş sanatlar ve fon sanatlarıyla tanışmalarını sağladıklarını belirterek şöyle bitmeme etti:

“Gençlerimizin sanatla çalışır namına dokuncalı alışkanlıklardan uzaklaşmaları ve psiko-toplumsal açıdan desteklenmeleri, Türkiye Ilmek Vakfı adına sunu temel hedefimizdir. Konuşma eğitimi aracılığıyla milli manevi değerlerimizi öğrenmelerine, öz yeteneklerini keşfetmelerine ve günahsız becerilerinin farkına varmalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz.”

Projenin, Vakfın İstanbul Fahri Koordinatörlüğü’nün Zeytinburnu Bala Evleri Sitesi’nde mütezayit ayvaz çocuklarla düzenlediği çeşitli görüşme atölyeleriyle iki yıl önceki hayata geçtiğini aktaran Bunaltıcı, Vakfın gönüllüsü Celal Tiyatrosu sanatçısı Gök Sağanak’nın katkılarıyla TDV İstanbul KAGEM ve Küçük Asya ÇODEM gelişim birliğinde “Kuşların Şarkısı” seyretme oyununun azamet himayesindeki zinde kızların yetenekleriyle sahneye aktarıldığı bilgisini verdi.

“Hayata Güreşçi Köprüsü Musahabe” projesinin eski yıllarda, İstanbul ve Gaziantep’te sahnelendiğini hatırlatan Ağırbaşlı, bu projenin Türkiye genelinde uygulanabilirliği üzerine çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

Pahal, projede emeği ve katkısı olan Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanlığına, Devlet Tiyatroları Umumi Müdürlüğüne, TDV Karı Eş ve Bilgisizlik Hizmetleri Müdürlüğü vazifeli ve gönüllülerine, sanatkâr Asuman Bora ile seyretme gösterimini yapan gençlere teşekkür etti.

Oyunun ardından davetliler, Mantıku’t Tayr minyatür sergisini gezdi, ihtişam korumasındaki gençlerin yaptığı ebru ve kat’ı sanatı çalışmalarını inceledi.

Share: