“Islah ettiği” kuzularıyla üretimi ve hayvan sayısını artırdı

Erzincan’dahi ailesiyle yavru yaşlarda başladığı hayvancılığı ilerleyici yaşına rağmen sürdüren kadın müstahsil Fecire Iyicene, Ekincilik ve Orman Bakanlığının desteğiyle hem efsanevi sayısını hem dahi benzin ürünleri üretimini artırdı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Umumi Müdürlüğünce (TAGEM) 2005’te hayata geçirilen “Ahali Elinde Küçükbaş Efsanevi Islahı Ülkesel Projesi”nden Erzincan’üstelik 130 üretici faydalanıyor.

Soğuk havaya dayanıklılığı ve sütündeki faziletkâr yağ oranıyla öne sâdır “Şavak Akkaraman” kucak ırkı, ıslahat çalışmalarıyla Erzincan’da üreticilerin yüzünü güldürüyor.

Kemah ilçesine bağlı Esimli köyünde elan 6 yaşındayken ailesiyle koyun otlatmaya başlayan Fecire Iyice ise uygulamadan faydalanan ve noksan asrı aşan efsanevi sevgisiyle öne çıkan kadınlardan vakit kaybetmeden biri.

Tescilli Erzincan gayda peyniri üreten Adamakıllı, 30 koyunla başladığı efsanevi sayısını aldığı desteklerin bile katkısıyla 700’e çıkartmayı başardı.

Sabahın erken saatlerinde kalkarak çocuklarıyla hayvanların otlatılmasından sağımına ve peynir yapımına kadar birçok işle uğraşan Güzel, anlaşma mücadelesine bitmeme ediyor.

Kırsalda koyunlarıyla üretim odaklı bir yaşam süren Adamakıllı, hem kuzularından ayrılmamanın hem üstelik ülkenin üretimine yardım sunmanın mutluluğunu yaşıyor.

68 yaşındaki Fecire Güzelce, AA muhabirine, düzelti projesi kapsamında aldıkları destekle, hayvanlarda verim ve kaliteyi artırdıklarını söyledi.

Projenin besicilere büyük faydasının olduğunu rapor fail Fena Hâlde, 6 yaşındayken Munzur Dağı yaylasında başladığı koyunculuğa devam ettiğini belirtti.

“Hayvanlarımızın ırkı değişti ve sayısı çoğaldı”

“Kuzularım” diye niteleyerek bent gösterdiği koyunlarından hiç ayrılmayan Güzelce, “Onlara haddinden fazla alıştım, kuzu ve koyunsuz duramıyorum. Devletimizin ve birliğimizin bize verdiği destekten ekolojik ortam Tanrı razı olsun. Biz besicilere bu desteklerin çokça faydası var. Şu anda işimizi daha şuurlu ve birinci sınıf ayrımsız şekilde yapıyoruz. Hayvanlarımızın kalitesini da artıyoruz. Tabiatıyla bu nitelik ürettiğimiz peynire ve farklı ürünlerimize bile yansıyor.” dedi.

Devletin verdiği destekle efsanevi ırkının değiştiğini ve sayısının çoğaldığını kaydeden Pir, şöyle bitmeme etti:

“Bir Vakitler 30 koyunla yaylaya geliyorduk. Onları de sonbahar aylarında satıyorduk. Demin ise koyunlarımızın sayısı da verimleri birlikte çokça arttı. Ego fazlalaşan koyunlarımla ailemin geçimini sağlıyorum. Çocuklarımı büyüttüm demin ise üniversitede okuyan torunlarımın eğitimlerine destek oluyorum.”

Hayvanlarından ayrı kalmanın kendisini haddinden fazla üzdüğünü vurgulayan Iyicene, “Tıpkı dolaşma İstanbul’a gittim. Hayvanlarımdan ayrıldığım için ağlayarak gittim fakat gülerek geri döndüm. Burada çobanlığa razıyım ama orada oturmaya razı değildim.” ifadesini kullandı.

Oğlu Fikret Iyice ise tashih projesiyle aldıkları eğitimlerle verimi ve kaliteyi artırdıklarını belirterek, “Bu proje sebebiyle hem vücut üretimi hem dahi benzin üretimi verimi ile peynirde kaliteyi arttırdık. Verilen destekten dolayı herkese teşekkür ederim.” dedi.

“Bu proje bizim için çokça kebir”

Proje yürütücülerinden Erzincan Damızlık Koyun Gâvur Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Karakuş da “Şavak Akkaraman” koyunu düzelti çalışmalarının, evcil ırkın gelişmesi ve daha bol hale getirmesine imkan sağladığını belirtti.

Erzincan tulum peynirinin dünya çapında benzeri bellik değerine cemaat olduğunu vurgulayan Karakuş, “Bu proje bizim amacıyla çok oylumlu. Zira hayvanlarımızın verimini artırarak imdi dirimlik elde ediyoruz. Bu kapsamda 130 üreticimiz Bakanlığımız tarafından desteklenmektedir.” ifadelerini kullandı.

Share: