“Islah ettiği” kuzularıyla üretimi ve efsanevi sayısını artırdı

Erzincan’üstelik ailesiyle yavru yaşlarda başladığı hayvancılığı ilerleyen yaşına karşın sürdüren kadın müstahsil Fecire Güzel, Ekincilik ve Orman Bakanlığının desteğiyle hem efsanevi sayısını hem da benzen ürünleri üretimini artırdı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Zirai Araştırmalar ve Politikalar Umumi Müdürlüğünce (TAGEM) 2005’te hayata geçirilen “El Elinde Küçükbaş Efsanevi Islahı Ülkesel Projesi”nden Erzincan’de 130 yetiştirici faydalanıyor.

Soğuk havaya dayanıklılığı ve sütündeki faziletli yağ oranıyla öne çıkan “Şavak Akkaraman” kucak ırkı, düzelti çalışmalarıyla Erzincan’üstelik üreticilerin yüzünü güldürüyor.

Kemah ilçesine sınırlı Esimli köyünde elan 6 yaşındayken ailesiyle kucak otlatmaya başlayan Fecire Pir ise uygulamadan faydalanan ve sakim asrı aşan efsanevi sevgisiyle öne sâdır kadınlardan çabucak biri.

Tescilli Erzincan gayda peyniri üreten Pir, 30 koyunla başladığı efsanevi sayısını aldığı desteklerin dahi katkısıyla 700’e çıkartmayı başardı.

Sabahın erken saatlerinde kalkarak çocuklarıyla hayvanların otlatılmasından sağımına ve peynir yapımına büyüklüğünde bir nice işle uğraşan Iyicene, geçim mücadelesine devam ediyor.

Kırsalda koyunlarıyla istihsal odaklı tıpkı yaşam süren Güzel, hem kuzularından ayrılmamanın hem dahi ülkenin üretimine ulama sunmanın mutluluğunu yaşıyor.

68 yaşındaki Fecire Adamakıllı, AA muhabirine, reform projesi kapsamında aldıkları destekle, hayvanlarda verim ve kaliteyi artırdıklarını söyledi.

Projenin besicilere balaban faydasının olduğunu anlatım eden Adamakıllı, 6 yaşındayken Munzur Dağı yaylasında başladığı koyunculuğa bitmeme ettiğini belirtti.

“Hayvanlarımızın ırkı değişti ve sayısı çoğaldı”

“Kuzularım” diye niteleyerek rabıta gösterdiği koyunlarından tek ayrılmayan Evire Çevire, “Onlara çok alıştım, kuzu ve koyunsuz duramıyorum. Devletimizin ve birliğimizin bize verdiği destekten periferi Tanrı razı olsun. Biz besicilere bu desteklerin haddinden fazla faydası var. Şu anda işimizi daha bilinçli ve kaliteli bir şekilde yapıyoruz. Hayvanlarımızın kalitesini üstelik artıyoruz. Tabiatıyla bu nitelik ürettiğimiz peynire ve gayrı ürünlerimize de yansıyor.” dedi.

Devletin verdiği destekle hayvan ırkının değiştiğini ve sayısının çoğaldığını kaydeden Sunturlu, şöyle bitmeme etti:

“Bir Vakitler 30 koyunla yaylaya geliyorduk. Onları üstelik bağ bozumu aylarında satıyorduk. Demin ise koyunlarımızın sayısı bile verimleri birlikte haddinden fazla arttı. Ben artağan koyunlarımla ailemin geçimini sağlıyorum. Çocuklarımı büyüttüm demincek ise üniversitede okuyan torunlarımın eğitimlerine bindi oluyorum.”

Hayvanlarından ayrı kalmanın kendisini çok üzdüğünü vurgulayan Sunturlu, “Bire Bir çevrim İstanbul’a gittim. Hayvanlarımdan ayrıldığım amacıyla feryat figan gittim ancak gülerek mankafa döndüm. Burada çobanlığa razıyım ama orada oturmaya razı değildim.” ifadesini kullandı.

Oğlu Fikret Güzelce ise ıslah projesiyle aldıkları eğitimlerle verimi ve kaliteyi artırdıklarını belirterek, “Bu proje sebebiyle hem ten üretimi hem de benzen üretimi verimi ile peynirde kaliteyi arttırdık. Sunulan destekten etraf herkese teşekkürname ederim.” dedi.

“Bu proje bizim amacıyla haddinden fazla yüce”

Proje yürütücülerinden Erzincan Damızlık Koyun Dikbaşlı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Karakuş üstelik “Şavak Akkaraman” koyunu ıslah çalışmalarının, yerel ırkın gelişmesi ve daha mübarek hale getirmesine imkan sağladığını belirtti.

Erzincan gayda peynirinin dünya çapında bir bellik değerine topluluk olduğunu vurgulayan Karakuş, “Bu proje bizim için haddinden fazla oylumlu. Çünkü hayvanlarımızın verimini artırarak daha çok dirimlik elde ediyoruz. Bu kapsamda 130 üreticimiz Bakanlığımız tarafından desteklenmektedir.” ifadelerini kullandı.

Share: