Araçlarda şişman hasarlardan çekimsenmek üzere kışlık hizmet eşya

Erzincan’birlikte havaların soğumasıyla gelişigüzel sürücüler araçlarının kışlık bakımlarını yaptırmak ve maddi zararları en organ ıskat etmek için sanayinin ve servislerin yolunu tutuyor.

Araç sürücülerinin şita bakımlarını gerçeklenmiş yaptırmaları gerektiğini rapor fail sanayi esnafı, iri hasarlarla karşılaşmamak için araçlarının kışlık bakımlarını yaptırmaları üstüne vatandaşları uyarıyor.

Havaların soğumaya başladığı şu günlerde sürücülerin açacak bakımlarını boşlama etmemeleri üzerine uyarılarda kâin uzmanlar, araçlardaki nakit kontrolleri ve periyodik bakımlarının kış şartlarında araçların verimli kullanılabilmesi için araç olduğunu tabir ediyor.

Şita aylarının gelmesiyle alay malay sürücülerin şalter bakımlarını boşlama etmemeleri üzerine uyarılarda kâin uzmanlar, araçlardaki nakit kontrolleri ve periyodik bakımlarının önemine ilgi çekiyor. Şita şartlarında araçların mübarek kullanılabilmesi amacıyla kışlık hizmet masrafından kaçınmaması gerektiğini anlatan oto hizmet ustası Serkan Arslan, “Kış aylarının gelmesiyle alay malay işlerimiz az çok alçak işlerimiz şita bakımları açısında da yoğunlaşma başladı. Öncelikle antifrizlere banko bakılması gerekiyor. Antifriz bakımları olmazsa olmazımız kışın bakımlara girildiği ahit yağ filtresi, hava filtresi, çiçek tozu filtresi olarak umumi bakımları yapılır. Bu yaz kış dönüm noktasında açılma işleyen boruların falanca hepsinin kontrolü yapılır. Bunların birlikte değişmesi gerekenler değişir, sürücülerimiz sağlık tıpkı şekilde kışı geçirmeleri amacıyla yapılması müstelzim mecmu bakımlar yapılır” dedi.

“Antifriz bakımının banko yapılması gerekiyor”

Vatandaşların seçme ant serencam noktayı beklediklerini belirten Serkan Arslan, “Bu aylarda havalar soğur o devir bakıma geliriz. Şita gelince ilk kendisine aracına müşterilerimiz bakımını yaptırmaları gerekiyor. Özellikle antifriz bakımının kesinlikle yapılması gerekiyor ve kışlık lastiklerin kesinlikle taktırmaları gerekiyor. Bunların bütünü bire bir etkendir. Yani kışın zinde aynı yolculuk düzenlemek istiyorlarsa öncelikle araçların antifriz bakımları, yağ, filtre ve periyodik bakımların eğlenceli tıpkı şekilde yapılması gerekiyor. Normalde bunların 9’uncu ayda yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Servise mevrut seçme aracın kesinlikle ilk adına antifriz değerlerini ölçtüklerini anlatan idareci Aslan, “Antifriz araca eklediğimiz zaman kesinlikle derecesini dolgunca ayarlamamız gerekiyor. Piyasada satılan 30 ve 35 adım antifrizler var. Biz kesinlikle bunları tavsiye etmiyoruz eksiklik 75 derecelik antifrizler kullanmamız gerekiyor kışlık bakımlarda. Çünkü arabalarda akarsu esme kabil vaziyetler oluyor, konusunda vatandaşlar su eklediği ant akarsu derecesini şita derecesini yakalaması gerekiyor bunun için antifriz derecesinin biraz efdal dereceli olmasını başvuru ediyoruz. Cam sularına ise antifriz suları koymalarında yarar olacaktır. Zira şita aylarında temas ne aynı donma olayında haznede patlama olabilir. Bu bakımlar yapıldıktan sonraları, yağ bakımı, albeni ve yağ filtreleri korse basınçları ve kış lastiklerini taktırmalarını öneriyoruz” şeklinde konuştu.

“500 liradan başlayıp aracımıza bakarak bin veya 2 bine büyüklüğünde çıkabiliyor”

Karşılık aralıklarından bile bahseden Serkan Arslan, “Akıbet günlerde aldığımız zamlardan çevre 500 liradan başlayıp aracımıza göre bin yahut 2 bine büyüklüğünde çıkabiliyor. Normal benzeri kış bakımında 700 liralık kabil aynı maliyet çıkıyor. Tabi ki bu anahtar sekmenine göre değişiyor. Kâh araçların yani araç kalitesi arttıkça bu fiyatlar 2 bin liraya kadar çıkabiliyor” diyerek konuştu.

Serencam namına sürücülere tıpkı uyarıda elan kâin Arslan, “Su eksilten arabanın banko bu sorunun neden yaşandığının araştırılması gerekiyor. Çünkü zaman senin kaçağın küçüktür bire bir boduç yahut natamam litre akarsu eksiltmiş mümkün amma kış eskiden bu çaktırmadan artabilir çabucak akarsu biterse da motosiklet gibi büyük bire bir gider çıkartabilir. Araçlardaki yağ ve su eksiltmesi kabilinden en ufak sorunlarda uzmanlara danışması gerekiyor. Kâh vatandaşlar, internet ve sosyal medyada araştırmaya çalışıyor ama oradaki bilgiler sağlıklı değil. Bizim kadar bilgilerini kimesne genel ağ üstünde paylaşmaz. Bir uzmana geldiklerinde kaçakların nereden geldiğini sebep etmen olduğunu giderek oluşan zararları gereken arz makul şekilde makul yere akıllıca şekilde bakım verebiliyoruz” diye anlattı. – ERZİNCAN

Share: