Yağışsızlık riskine karşı hazırlık için 61 gölet mensur edildi

Ordu’birlikte, su kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve gelecekte oluşabilecek kuraklığa cebin tedbir üzere 10 ilçede bütün 61 gölet mensur edildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan kayıtlı açıklamada, Başkan Mehmet Hilmi Güler’in talimatlarıyla su kaynaklarının makul sürdürülebilirliğini tedarik etmek amacıyla site genelinde göletlerin oluşturulduğu belirtildi.

Su kaynaklarını çeşitlendirmek ve gelecekte oluşabilecek kuraklığa karşı müdebbir oluşmak amacıyla lüzum içme suyu, hayvancılık ve tarımda gerekse turizmde kullanılmak için 10 ilçede akmaz projesinin hayata geçirildiği aktarılan açıklamaya, şöyle devam edildi:

“Ordu Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünce ölçülü çalışmalar ile kırsal mahalleler ilkin koyulmak amacıyla kaymakamlık merkezlerinde göletler hayata geçirildi. Yağan kar ve baran sularının kaynağında tutulduğu göletler natürel yapıyı ve estetiği bozmayacak şekilde saf göl görüntüsü ile inşa edildi. Bu kapsamda Akkuş’ta 1, Altınordu’da 8, Aybastı’de 6, Çatalpınar’de 3, Gölköy’de 5, İkizce’de 1, Kabataş’ta 5, Korgan’birlikte 11, Mesudiye’de 19, Perşembe’de 2 koyulmak üzere 10 ilçede toplamda 61 akmaz nesir edildi. 2019’dan bu yana inşa edilen göletlerin su tutumu da sağlandı.”

Açıklamada, yapılan göletler ile almaşık içme suyu kaynaklarının artırıldığı anlatım edilerek, susuzluk tehlikesine karşı Kalabalık’nun su sıkıntısının yeryüzü uzuv indirilmesinin hedeflendiği kaydedildi.Ordu’da susuzluk riskine cebin tedbir için 61 akmaz mensur edildi

Share: