Erzurum ruzname haberi… Erzurum ve Erzincan’da pancar hasadı ve şeker istihsal sezonu başladı

Erzurum ve Erzincan’üstelik şeker hastalığı pancarı hasadı ve şeker hastalığı üretim sezonu başladı.

Sukkar Şeker Fabrikası’ndan yapılan açıklamaya bakarak, bu yılki hasattan 530 bin ton pancar hasadı ve yaklaşık 77 bin ton billur şeker hastalığı üretimi hedefleyen fabrikanın güzeşte hafta 2022-2023 Kristal Şeker Istihsal Kampanyası’nı başlatması Erzurumlu ve Erzincanlı pancar üreticisini harekete geçirdi.

Kampanyanın başlamasıyla çiftçiler, pancar sökümüne başlayıp evvel ürünlerini bu kentlerdeki fabrikalara teyit etmeye başladı.

Çiftçinin ürettiği pancarını satın düzlük Sukkar Şeker Hastalığı fabrikaları üstelik bu yılki şeker hastalığı üretimini başlamış oldu.

Açıklamada görüşlerine kayran sunulan Sukkar Şeker Genel Müdür Vekili Necati Karavaizoğlu, fabrikaya 150 milyon liranın üstünde yatırım yaparak modernize çalışmalarını dahi sürdürdüklerini anlattı.

Çiftçilere kolay sağlayan söküm ve yükleme makinelerine bu sene yenilerini eklediklerini anlatan Karavaizoğlu, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıllarda pancar ilk teşrin ve söküm işlemleri çiftçilerimizi az çok zorluyordu ama makineleşme sayesinde vaktiyle günlerce süren hasat bundan sonra birkaç günde bitiyor. Çiftçimize taşımalık desteği üstelik sağlayarak pancarı fabrikalarımıza büyüklüğünde ulaştırıyoruz. Gelişigüzel iki fabrikamızla toplam 4 bin üreticimizle Erzurum ve Erzincan ekonomisine 600-650 milyon lira aynı tutar kazandırıyoruz.”

Ekenek Ziraat A.Ş. Genel Müdürü Eyüp Demir bile bölgedeki şeker fabrikalarına, kabak bap tedarikini kolaylaştırdıklarını ifade etti.

Çıpa, sonunda büyüklük ekonomisine domestik kaynaklarla katkıda bulunduklarına meni ederek, “Amacımız öz şekerini üreten Türkiye. Seçkin sene yatırımlarımızı artırarak çiftçilerimizi şeker pancarı üzerine heveslendirme ediyoruz.” diye konuştu.

Share: