Cıvıl Cıvıl haberi! Gölköy Barajı’nda kıyıya vuran geberik balıklar toplanıyor

Bolu’daki Gölköy Barajı’nda kıyıya vuran ölü balıklar, toplanarak bölgeden uzaklaştırılıyor.

Gölköy Barajı’nda 4 Ekim’dahi balık ölümlerinin görülmesinin arkası sıra İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, cingöz ve Müptedi ve Sportif Hile Balıkçılığı Federasyonu (ASOF) ekipleri çalışma başlattı.

Kıyıya vuran ölü balıkları toplayan ekipler, geberik ve dökülmüş balıkların vatandaşlar eliyle alınmaması ve yakalanmaması üzere üstelik kontrollerini sürdürüyor.

Ekipler marifetiyle toplanan ölmüş balıklar imha yapılmak için poşetlenerek bölgeden uzaklaştırılıyor.

ASOF Başkanı Serkan İnanç, matbuat mensuplarına, bölgede 2-8 Ekim’de yapılması planlanan Türkiye 2022 Sportif Sazan Balığı Yakalama Yarışması amacıyla 29 takım ve 110 sporcunun Bolu’ya geldiğini hatırlatarak, yarışmanın 4 Ekim’da sonlandırıldığını ve hep takımları geldikleri illere gönderdiklerini söyledi.

ASOF’tan 20 kişinin bölgede bulunduğunu dile getiren İnanç, “Gölde yığılmış vaziyette yüzen balıklar var. Onları vatandaşların toplamaması hem esenlik açısından hem gölün popülasyonu açısından buradayız. Bu balıkları anlayışsız döndürebilme düşüncesindeyiz.” dedi.

Kentin içme suyu ihtiyacının karşılandığı Gölköy Barajı’ndaki balık ölümleri konusunda, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerince, 4 Ekim’de ölmüş balıklardan ve sudan mostra alınmıştı.

Share: