BALIKLARIN TOPLANMAMASI İÇİN TEDBIR ALINDI

BOLU’nun içme suyunun sağlandığı Gölköy Barajı Göleti’nde balık ölümlerinin yaşanmasının peşi sıra, bitirmiş ekipleri göl kıyısına vuran geberik ve süzgün balıkların vatandaşlar aracılığıyla toplanmaması amacıyla teftiş yaptı. Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri dahi ölmüş balıklardan göstermelik alırken, baygın haldeki balıkları birlikte, hayata köylü ayrılmak için gölden topladı.

Bolu Gölköy Barajı Göleti’nde ölü balıkların kıyıya vurmasının peşi sıra Toy ve Sportif Numara Balıkçılığı Federasyonu (ASOF) tarafından 29 takımdan 110 yarışmacının sunma büyük sazan balığını çıkarmak için yarıştığı ‘Sportif sazan balığı yakalama yarışması? sonlandırıldı. Yarışmacılar kentten ayrılırken, federasyonda memur 20 yaşama gölde balık nöbetine başladı. Bitirmiş ekipleri, göl çevresinde balıkların, vatandaşlar eliyle toplanmaması için denetleme yaptı. Federasyon görevlileri birlikte kıyıya vuran balıkların vatandaşlar marifetiyle alınmasının önlenmesi üzerine uyanık ekiplerine yardımcı oldu. Antrparantez Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri da geberik balıklardan numune alırken, yığılmış haldeki balıklar da, hayata izansız teslim etmek üzere ekipler eliyle alındı. Kişi ihtimali olan balıklar, iyileştirme çalışmasının arkası sıra göle idraksiz salınacak.

ASOF Başkanı Serkan İnanç, “ASOF olarak burada 20 kişiyiz. Gölde dökülmüş vaziyette yüzen balıklar var. Bunları vatandaşların toplamaması için hem keyif açısından hem bile gabi dönüştürme açısından burada bulunuyoruz. Türkiye’nin bildirme mefret sportif balıkçılık sahalarından birisi bura. Önümüzdeki yıllarda bizim çocuklarımız dahi buradan faydalansın. Arkadaşlarımız suyun kenarında balıkların vatandaşlar yoluyla toplanmaması için ekiplerin yaptığı çalışmalara bindi veriyor.” dedi.

Share: