Ibret eşyalarla donattığı makam odası müzeyi andırıyor

Ardahan Hava Bilgisi Müdürü Hüseyin Geçgel, biriktirdiği 700’ün üzerindeki gayritabii eşyanın tıpkı kısmını rahatlık odasında sergiliyor.

Mersin’de bala yaşta iptila saldığı antika eşyaları biriktirmeye başlayan Geçgel, çevresindekilerin desteğiyle ve satın alarak topladıklarını evinin tıpkısı bölümünde himaye etti.

Biriktirdiği 700’ün üzerindeki antika eşyadan bire bir kısmını, gücük süre geçmiş atandığı Ardahan’a getiren Geçgel’in ibret eşyalarla komple rahat odası adeta müzeyi andırıyor.

Hüseyin Geçgel, AA muhabirine, kendisini ve kurumu görüşme edenlerin ilgisini bildirme çokça, tarihi plaklar ile oyuncak bebeklerin çektiğini söyledi.

Yaklaşık 20 yıl önce başlayan merakıyla 700’ün üstünde garip yük biriktirdiğini anlatan Geçgel, şöyle konuştu:

“Bunları almak üzere bugüne kadar 1 milyon liralık harcadım. Makamımda Abdülhamid Konak dönemine ait sikkeler, 15’lilerin fotoğrafı, Almanya’de eş saçı ve elbisesinden üretilen porselen bebekler özellikle almak amacıyla Osmanlı dönemine ilgilendiren mecmualara kadar bir nice tarihi eseri destek olmak ve yaşatmaktan mutluluk duyuyorum. Ardahan’a kullanılmamış gelmem nedeniyle bu malzemelerin fakat tıpkısı miktarını getirebildim. Bu nüsha elan bile artacak.”

“Satmaya yahut birilerine vermeye kıyamıyorum”

Geçgel, topladığı eşyalarla işporta açmayı planladığını, insanlara tarihe seyahat yaptırmak istediğini dile getirdi.

Anlaklı Müren ve Neşet Ertaş’ın plaklarının de elinde bulunduğunu tamlayan Geçgel, “Eski dönemlere ilgilendiren teraziler bulunan. 1800’li yıllara ait çocuk oyuncakları çok dikkati çekiyor. Satmaya yahut birilerine vermeye kıyamıyorum. Henüz fazlasını toplamaya çalışıyorum. Osmanlı dönemine ilgilendiren tapular, plak koleksiyonu, oyuncak koleksiyonlarım kâin. Yüzyıllık oyuncak koleksiyonu kâin. Söz Gelişi 1850’lere ait kıskı ve kavara üstelik elimde bulunuyor.” diye niteleyerek konuştu.

Share: