Binlerce fidanla “Türkiye Yüzyılı” logosu oluşturuldu

Konya Orman Bölge Müdürlüğü yoluyla, Konya- Antalya karaca yolunun 25. kilometresinde bire bir yamaca mazı fidanlarıyla “Türkiye Yüzyılı” logosu işlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı vasıtasıyla “Türkiye Yüzyılına Koku” temasıyla kutlanan 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Haset kapsamında önce namına Ankara’da Atatürk Orman Çiftliğine “Türkiye Yüzyılı” logosu işlendi.

Konya Orman Nahiye Müdürlüğü yoluyla üstelik Konya-Antalya kara yolunun 25. kilometresinde benzeri yamaca mazı fidanlarından 3 bin 75 metrekare alana benzeri logonun işlenmesi üzere faaliyet başlatıldı.

Yamaçtaki kayaların temizlenmesiyle başlayan çalışmada, Ereğli, Olcay, Altınapa ve Seydişehir orman fidanlıklarından getirilen 15 bin altın rengi mazı ve 53 bin şark mazısı 15 günde toprakla buluşturuldu.

Ankara’dan Antalya’ya karaca tarafından seyahat eden yolcular, Konya’dan çıktıktan 25 kilometre bilahare ağaçlardan oluşturulan logoyu görebiliyor. Türkiye yüzyılı logosu Küçük Asya Ajansı (AA) ekibince dronla görüntülendi.

3 bin 75 metrekarelik alanda oluşturuldu

Konya Orman Bölge Müdürü Cafer Bal, AA muhabirine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek yüzyılı “Türkiye Yüzyılı” car ettiğini hatırlattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı vasıtasıyla “Türkiye Yüzyılına Soluk” temasıyla kutlanan 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde “Türkiye Yüzyılı” yazısının ilkinin Ankara’dahi yapıldığına değinen Bal, kendilerinin dahi Konya’birlikte hakeza bire bir çalışmaya imza attıklarını bildirdi.

Bal, “Bu kutlamalar çerçevesinde ‘Türkiye Yüzyılı’ logomuzu, Konya-Antalya kişmiri için işledik. Bu logomuz 616 noktanın araziye aplikasyonuyla başladı. 15 bin altın sarısı mazı, 53 bin üstelik şark mazısı girmek amacıyla mecmu 68 bin mazı fidanı dikerek, 75 metre boyunda ve 41 metre genişliğinde, 3 bin 75 metrekarelik tıpkısı alanda ‘Türkiye Yüzyılı’ logomuzu oluşturduk.” dedi.

Ay şans ile yazının 616 noktadan araziye uygulandığını anlatan Bal, zemine kırmızı yer serildiğini, fidanların belirlenen noktalara tek biricik dikildiğini belirtti.

“Gökyüzünden ve yoldan Türkiye Yüzyılı yazısı ile hilal ve yıldızlar kesin şekilde görünmektedir”

Bal, logoyu oluştururken form vermesi basit tıpkısı nev olan mazıyı seçtiklerini tabir ederek, şunları kaydetti:

“Bu fidanlar büyüdüğünde makasla, budama ve form verme işlemlerini yaparak yazıların, yıldızların, hilalin biricik tek okunmasını, görülmesini sağlayacağız. Makasa gelen bir tür olduğu amacıyla mazı seçildi. Ağaçlar büyüdükçe merkez vererek görünür halde tutacağız. Gökyüzünden ve yoldan Türkiye Yüzyılı yazısı ile ayça ve yıldızlar net şekilde görünmektedir.”

Bal, Konya Orman Havza Müdürlüğü olarak bu logoyu Türkiye Yüzyılına yapıt adına artırmak istediklerini sözlerine ekledi.

Share: