“Arsıulusal Batman Sempozyumu” başladı

Batman Üniversitesince, planlı “Arsıulusal Batman Sempozyumu” başladı.

Merkez yerleşke konuşma salonunda planlı sempozyumun açılışında, gocunmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Öğrencilerin seslendirdiği Türkçe ve Kürtçe türküler ile devam eden sempozyumda, Batman Üniversitesini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Vali Ekrem Canalp, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, sempozyumun kentin önemli planının hazırlanmasına dayanaklık etmek hazırladığını söyledi.

Batman’ın mücahede hayatı ve kalkınma düzeyi açısından iller sıralamasında gerilerde olduğun tamlayan Canalp, şöyle konuştu:

“2015 yılında TÜİK Türkiye’birlikte ayrımsız indeks değerini açıkladı. Şehirlerin yetişmişlik ve kalkınmışlık düzeyini anlatan ve şehirde yaşayan insanların birlikte o şehirden sevinme düzeyini bile anlatan illerin hayat endeksiydi. Bu endeksin umumi sıralaması yapıldığı ahit Batman 81 vilayet içerisinde 77. sıradadır. Genişlik koca alanlardan biri olan himmet hayatı söz konusu olduğu zaman Batman’ın sıralaması 81 vilayetin içerisinde 81’dir. Eğer yapmamız müstelzim biberli tıpkı tespit varsa başlangıç noktasının dahi kesinlikle bu ızdırap tespitlerden yolmak olduğuna açık açık inanıyorum.”

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir de sempozyumun amacının Batman’ın dününü, bugününün ve yarınının akademik yerine ele alınması olduğunu kaydetti.

Bu sayede Batman’a ilgilendiren köklü tarihi, coğrafi, sanatsal, ekonomik, dini, sosyal, kültürel ve halk bilimsel değerleri ortaya çıkarılacağını aktaran Çipo, sempozyum ile yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde kentin sorunlarına ve gelişimine ekonomik çözümler sağlamak ve bu çalışmaları değişmeyen verme makamında olan yöneticilere eş olmasını istediklerini anlattı.

3 aktarılma sürecek sempozyumun açılışına, amme çalım ile sivil toplum yapı temsilcileri, talim üyeleri ve öğrenciler katıldı.Share: