Bartınlı Gazeteci Halil Tekin, Polis Şiddetine Maruz Kaldığını İddia Etti

TUNAKAN YILDIRIM

Bölgesel Tor Takım’dahi savaş fail Bartınspor ve 1926 Polatlı Belediyespor maçı sonrasında polis ve taraftarlar ortada yaşanan arbedede aynı vatandaşın yerde polis tarafından tekmelenmesini çelmek talip gazeteci Halil Tekin, polisin şiddetine maruz kaldığını kanıt etti. Bartın Valiliği, görüngü zımnında soruşturma başlatıldığını ve aynı polis güçleri memurunun görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Bölgesel Toy Tabur’bile uğraş eden Bartınspor ve 1926 Polatlı Belediyespor ortada güzeşte oynanan maçta tıpkısı futbolcunun taraftarlara umum hareketi yapması gerginliğe sebep oldu. Bartınsporlu taraftarlar, maçtan sonraları 1926 Polatlı Belediyesporlu futbolcuya reaksiyon izhar etmek istedi. Polisin müdahalesiyle karşılaşan taraftarlardan bire bir tanesi polis güçleri eliyle yere yatırılarak tekmelendiği anda, fenomen yerinden canlı yayın yapan Bartın Halkın Sesi gazetesi sahibi ve Ahaber muhabiri Halil Uğurlu değinmek istedi. Ancak polis, Halil Uğurlu’e müdahalede bulunuldu.

“EMNİYET BAŞMUALLIM YARDIMCISI TARAFINDAN ‘DAĞITIN ŞUNLARI’ TALİMATI VERİLDİ”

Halil Tekin, maçtan sonra yaşanan olayları şöyle anlattı:

“Maçın bitiş düdüğü çalındı. Ben, protokol tribünün olduğu yerden naklen yayın cihazlarımı topladım, 20-25 zaman bilahare aşağıya indim ve aşağıya indiğimde, Polatlısporlu futbolculardan tıpkısı tanesi, ‘Hacı’ isimli topçu, elan ilk Bartınsporda oynayan tıpkısı futbolcuydu, maçta gol attıktan sonra seyirciye dönerek bire bir el hareketi yaptı. Bu terbiyesizlik karşısında de Bartınsporlu taraftarlarından 30-35 nefis aynı grup, polis güçleri barikatının art tarafında Hacı’yı protesto etmek üzere bekliyorlardı ve Hacı çıktı, araca çıkarken protestolarını yaptılar. Ben, naklen yayın taşıt cihazımla taşıt yapıyordum, Polatlısporlu futbolcular otobüse binerken. Henüz sonra tıpkı emir verildiğini öğrendim. Güvenlik müdür yardımcısı tarafından benzeri ferman verildiğini ve ‘Dağıtın şunları’ talimatının alındığını. Lahzada polisler barikatın arka tarafına geçerek o 30-35 şahsiyet grubu dağıtmaya başladılar ve takım kaçarken polislerde peşi sıra gidiyordu.

“TARAFTARA ÇIFTE ATAN POLİSE ‘SEN NE YAPIYORSUN’ DEDİM, LAHZADA ELİME SALDIRDILAR”

Ego kayıt cihazımla pusat esnasında, yerde diz üstü yatan, elleri arkada olan ayrımsız yaşama gördüm ve 5-6 lime polis güçleri da üzerindeydi bu kişinin. O sırada ben çekim yapıyordum, bütün hepsini kaydettim. O esnada bir polis memurunun, sivil kıyafetli, polis güçleri yelekli polis güçleri memurunun yerde diz üstü yatan kişiye çifte vurduğunu gördüm. İlk tekme şişman belki vücuduna, ama ikinci tekmenin yüzüne akıllıca vurulduğunu gördüm ve üçüncü tekmeyi atmaması üzere ‘Sen hangi yapıyorsun’ dedim. Zira Tanrı göstermesin, öldürebilir bile. Ego müdahale ettim.  İnsani benzeri fariza bu yani, sözlü engelleme ettim. ‘Sen hangi yapıyorsun’ dedim, ‘Siz’ demedim, alelhusus bunu belirtiyorum. Çünkü niye? Benim polisin görevine nehiy gibi ayrımsız yetkim bulunmayan. Ama şurası biliyorum; polisin de tekme atma yetkisi yok.

“BANA ENGELLEME EDEN BİR POLİS, BENİ KURTARMAYA MEVRUT DE BİR POLİS”

Polis Güçleri, orada kendini cezalandırıcı konuma getirmiş, kendini kaybetmiş. Elinde benim telefonu gördüklerinde, zir tarafta benzeri polis güçleri daha varmış, o acilen elime sarıldı ve ‘Telefonunu ver’ dedi. O fasıla telefon kaydı kesildi, başka gazeteci arkadaşların görüntüleri var. O esnada dal tarafımdan bir kişiyi sırt üstü yere yatırdılar. Ben telefonumu vücudumun altına sakladım, elimi dahi oraya koydum. Tıpkı polis başıma seri ile bastırdı, gayrı polis sağ ve sol kaburgalarıma akıllıca üzerime ayağını koydu. Bire Bir tanesi da sol elimi alıp huysuz bilezik atmaya çalıştı, ama iyi hazin vermediğim amacıyla kelepçeleyemediler. O esnada birisi bana tekme attı sıhhatli tarafıma, yani elimi boşaltmamı istiyorlar, ‘Telefonu ver’ diyorlar. Ben vermeyince belli belirsiz ayağının burnu ile vuruyordu bana. O ara ayrımsız polis güçleri geldi, bildiğim kadarıyla polis güçleri ve dediği şu; ‘Ne yapıyorsunuz siz, Halil Abi’yi tanımıyor musunuz?’ Bakın, bana engelleme eden benzeri polis, beni kurtarmaya gelende aynı polis güçleri.”

BARTIN VALİLİĞİ, POLİS MEMURUNUN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDIĞINI ÇAKILADI

Öte yandan Bartın Valiliği, mektep çocuğu maç sonrası bire bir taraftarın darp edilmesine ilgili benzeri polis güçleri memurunun görevden uzaklaştırıldığını açıkladı. Valilikten yapılan mukayyet açıklamada, mazi TFF Lehçe Müptedi Öbek 5. Grup’ta Bartınspor ile 1926 Polatlı Belediyespor ortada Bartın Atatürk Stadyumu’nda oynanan maç sonrasında ayrımsız lehtar ile gazetecinin darp edilmesine ilişik görüntüler üstüne soruşturma başlatıldığı belirtildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Geçmiş oynanan ayak topu müsabakası sonrasında aynı taraftarın yerdeyken çarpma dilmesi görüntülerine ilişik, baskı kullanmanın sınırlarının aşılması kapsamında Valiliğimizce müfettiş talebinde bulunulmuş, tıpkı zamanda ait personel (polis güçleri memuru) soruşturmanın selameti açısından görevden uzaklaştırılmıştır. Maç sonrası meydana mevrut bu yakıcı fenomen nedeniyle rastgele hangi kadar görüntülerde düz alan lehtar şikayetçi olmadığını beyan etse bile görevli tıpkısı memurun yaralandığı, ayrımsız gazetecinin darp edildiği iddiasına ait adına olay umum yönleriyle araştırılarak sorumlular hakkında muktezi sıkı işlemleri gerçekleştirilecektir.”

Share: