Belediyedeki işinden ayrılıp pelet istihsal tesisi kurdu

İşçi olarak çalıştığı İstanbul Üsküdar Belediyesinden ayrılıp memleketi Bartın’dahi kişi imkanları ve oran desteğiyle pelet istihsal tesisi kuran 52 yaşındaki Maviye Çalgı Orağı, ürünlerini az içinin birlikte talih dışına gönderiyor.

Tırpan, Kovid-19 salgını döneminde uray eliyle sunulan 3 aylık izni buyurmak amacıyla Bartın’ın Kavim ilçesine geldi.

Burada pelet soba kurulumu işinde çalışan oğlunun arada sırada yakacak namına kullanılan pelet temininde zorlandığını gören Tırpan, bu alanda araştırma yapmaya başladı.

İstanbul’a döndükten bilahare tahminî 9 yıldır çalıştığı belediyedeki görevinden ayrılan Tırpan, kendi işini kurmak üzere kolları sıvadı.

İşçi emeklisi eşiyle memleketine dönen Çalgı Orağı, Basit ve Ilımlı Ölçekli İşletmeleri Ihya ve Terviç İdaresi Başkanlığına (KOSGEB) başvurdu.

Çalgı Orağı, buradan aldığı destekle yaklaşık 1 yıl ilk Eldeş köyü mevkisinde Ulus Kaymakamlığına ilişkin aylak durumdaki 1000 metrekarelik binayı pelet üretim tesisine çevirdi.

İŞKUR desteğinden dahi faydalanan Tırpan, 10 kişiye istihdam sağladı. Tesiste mahiye üretilen 550 ton pelet, Bartın, Zonguldak, Karabük, Kastamonu, Bolu ve Düzce illerinin yanında Fransa, Almanya ve Bulgaristan’a üstelik gönderiliyor.

“Bu işi yapmaya karar verdim ve başardım”

Üç yavru annesi Maviye Tırpan, AA muhabirine, oğlunun pelet temininde yaşadığı sıkıntıyı görerek harekete geçmesi sonucu aksiyon sahibi olduğunu söyledi.

Kendi imkanları, KOSGEB desteği ve vezneci kredisiyle üretime geçtiklerini anlatan Tırpan, fabrikada 10 işçinin çalıştığını, taşımalık üzere başka munzam hizmetlerle da yaklaşık 100 kişiye istihdam sağladıklarını kaydetti.

Çalgı Orağı, ürünün talaştan üretildiğini ve sobalarda istinas amaçlı kullanıldığını belirterek, “Peletin elemesini yapıyoruz ve bantlarla kurutmaya getiriyoruz. Elan sonra araba sayesinde presleyerek pelet haline getiriyoruz. Oradan bile paketlemesini yapıp gönderiyoruz.” ifadesini kullandı.

Kadınlara hareket hayatında vadi almaları çağrısında bulunan Çalgı Orağı, “Ilkin sigortalı tıpkı işte çalışıyordum. Bu işi yapmaya karar verdim ve başardım. Kadınlarımız korkmasın, gelişim yapmaya değişmeyen versinler.” dedi.

Share: