Avrat Cinayetlerini Durduracağız Platformunun feshi davasına devam edildi

Karı Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğinin, kanun ve ahlaka uymaz faaliyetlerde bulunduğu iddiasıyla açılan yama davasının görülmesine bitmeme edildi.

İstanbul 13. Esas Ahbaplık Mahkemesi’ndeki duruşmaya, mahkemeli derneğin avukatları, başbuğ ve yardımcıları, temsilcileri ile bazen illerin baro temsilcileri katıldı. TBMM Avrat Koca Vesile Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Çiğ Nur Süllü, İsveç ve Hollanda konsolosluğundan temsilciler da duruşmayı seyirci olarak strateji etti.

Duruşmada hazır bulunan Mor Yapı Karı Sığınağı Vakfı ile Evvel Torunlar ve Kadınlar Derneği avukatları feri karışan talebinde bulunurken, Türkiye Eş Dernekleri Federasyonunun davaya müdahillik tutmak için başvurduğu öğrenildi.

Duruşmada saraka kayran Eş Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğinin avukatları, mantinota davasının hukuka çapraz olduğunu ve davanın düşürülmesi gerektiğini, davanamedeki iddiaların anlatım özgürlüğü kapsamında olduğunu savundu.

Avukatlar, mahkemeye sundukları listedeki tanıkların dinlenilmesini istedi.

Müdahillik talepleri akseptans edilmedi

Muğla’da öldürülen Bulak Gültekin’in babası Sıddık Gültekin, müdahillik talebinde bulunarak, “Pınar kaybolduğu devir Bitlis’ten Muğla’ya gittim. Yanımda kimse yokken bu ortam vardı. Türkiye’de kapatılması müstelzim çok topluluk var. Bunlar kapatılacağı yerde insanlığa müfit, halka bakım eden bu derneğin feshedilmek istenmesini anlamıyorum.” dedi.

Boşanmak istediği eşi aracılığıyla İstanbul’da öldürülen Muhterem Muhacir’in kızı Deren Melis Göçmen dahi müdahillik talebinde bulunarak, “Annemi 2013’te kaybettim. O günden bu güne kadar düzlem yanımızdan ayrılmadı. Annemi kaybettikten sonraları ölmeyi istedim, internette kendimi nasıl öldürebilirim diye niteleyerek aratırken kadınları zahir yaşatırız diye niteleyerek aratmaya başladım. Biz, tığ diyorum zira yıllardır bu platformun üyesiyim.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme, mahkemeli derneğin bildirdiği tanıkların beyanlarının alınabilmesi amacıyla adreslerine çağrılık gönderilmesine hükmetti.

Müdahillik taleplerinin reddine karar veren murafaa, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Duruşma öncesi ve sonrası İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar, matbuat açıklaması yaparak, davaya aksülamel gösterdi.

Davanın konusu

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Fikri ve Endüstriyel Hukuk Sormaca Bürosunca hazırlanan davanamede, İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünün 29 Mart 2021 tarihli yazısında, Şişli Kurtuluş’ta ruh gösteren Karı Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği için şikayetlerde bulunulduğu belirtiliyor.

Davanamede, bu şikayetlerde derneğin, “karı haklarını esirgeme kisvesi altında karı mevhumunu, kadınları ve çocukları namevcut sayarak parçaladığı, bu şahıslar üzerinden yarar elde ettiği, toplumda kargaşa yaratıp mağduriyetleri artırmayı amaçladığı, Cumhur Reisi hakkında hakaret söylemleri olduğu, aileyi ve toplumu parçalamayı amaçladığı, sakat HDP milletvekilleri Sebahat Tuncel, Gülten Kışanak kadar isimlerle yıldırı faaliyetine katılan kadınları savunarak kitap yaptığı” bildirilerek, gereğinin yapılması isteniyor.

Karı Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğinin amacına, kanun ve ahlaka ters faaliyetlerle mevzuata çap elektrik gösterdiği belirtilen davanamede, derneğin feshine değişmeyen verilmesi rica ediliyor.

Share: