KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU’NUN FESHEDİLMESİ DAVASINA KATILMA TALEPLERİNE RET

KADIN Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’nin tüzüklerine yeraltı davrandığı iddiasıyla feshedilmesine ilgilendiren açılan davada, cinayete kurban giden kadınların ailelerinin katılma talepleri reddedildi.

İstanbul 13. Esas Ahbaplık Mahkemesindeki duruşmaya, müddeialeyh cemiyet başkanı Fatma Gülsüm Önal, Cemiyet Başbuğ Yardımcısı Dikme Ataselim ve davalı toplum örgütü üyeleriyle avukatları hazır bulundu.  TBMM Eş Vesile Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Jale Nur Süllü, CHP İnsan Haklarından Mesul Genel Komutan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Kara, Norway Pen Derneğinden Caroline Stockford, İsveç Konsolosluğu Başkonsolos Yardımcısı Björn Johnson, Hollanda Başkonsolosluğu Başkonsolos vekili Karin Cones Scapen, Türk Üniversiteleri Kadınlar Derneği Mersin Ağacı Idarehane Başkanı avukat Şerife Arıcı Yıldız, İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Nazan Moroğlu de duruşmaya peyrev adına katıldı.

Mahkemede saraka düz dernek avukatları, derneğe açılan kapatma davasının hukuka uymaz olduğunu ve davanın düşürülmesi gerektiğini savundu. Avukatlar, davanın açılmasına illet olan ve dosyada tutamak sevgili polis fezlekelerinde düzlük kayran suçlamaların, anlatım özgürlüğü kapsamında kaldığını söylediler.Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Mor Yapı Kadın Sığınağı Vakfı, Evvel Kadınlar ve Çocuklar Derneği ile maktul kadınların aileleri de davaya iltihak talebinde bulundu. Bulak Gültekin’in babası Sıddık Gültekin, “Kaynak kaybolduğu antlaşma Bitlis’ten Muğla’ya gittim. Yanımda kimesne yokken bu zemin vardı. Bütün duruşmalara gittim. Her duruşmada, kar, kış, yunak altında saatlerce benimle alay malay beklediler, bana bindi oldular, avuntu ettiler. O dönem bugündür herhangi bir ahit yanımdalar. Kimse menfaat olarak düşünmesin, manevi bindi verdiler. Çatlak bu platforma gelene büyüklüğünde Türkiye’bile kapatılması müstelzim çokça toplum örgütü var. Bunların kapatılacağı yerde, insanlığa faydalı, halka bakım fail bu derneğin feshedilmek istenmesini anlamıyorum. Davaya karışan doğmak istiyorum” dedi. Dernek avukatlarından Sevda Berrak Bayram, kül müdahillik taleplerinin akseptans edilmesini ve cümle tanıkların dinlenilmesini arzu ederek, bir ahir duruşmada cümle dosya kapsamında savunma yapmaları amacıyla süre istedi.

KATILMA TALEPLERİNE RETMahkeme, müdahillik taleplerinin reddine değişmeyen verdi. Hakim, tanıkların dinlenilmesine ve umum dosya geldikten sonra avukatların beyanda bulunulması amacıyla müddet vererek duruşmayı 11 Karı 2023 tarihine erteledi.

DAVA KONUSU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Endüstriyel Hukuk Anket Bürosunca hazırlanan davanamede, İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünün 29 Mart 2021 günlü yazısında, Şişli Kurtuluş’ta cümbüş gösteren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği için şikayetlerde bulunulduğu belirtiliyor. Davanamede, bu şikayetlerde derneğin, kadın haklarını esirgeme kisvesi altında sülale mevhumunu, kadınları ve çocukları namevcut sayarak parçaladığı, toplumda kaos yaratıp mağduriyetleri artırmayı amaçladığı, Cumhurbaşkanı hakkında taşlama söylemleri olduğu, derneğin amacına, kanun ve ahlaka aykırı canlılık gösterdiği belirtilerek feshine değişmeyen verilmesi dilek ediliyor.

– İstanbul

Share: