BAGAJ KAPAĞININ ÇARPMASIYLA MUNZUR’A SAKIT ÇOBAN DAVASINDA, SÜRÜCÜLERE HAPİS CEZASI

TUNCELİ’nin Ovacık ilçesinde, 3 yıl önce hareket halindeki geçici otobüsünün açılan bagaj kapağının çarpması sonucu Munzur Nehri’ne düşerek, hayatını kaybeden Engin Eroğlu (28) ile ilişkin davanın değişmeyen duruşması görüldü. Duruşmada, otobüsün 2 şoförüne ‘Bilinçli taksir’ ile ölüme sebebiyet vermeden 4 sene 8 ay 20 zaman dam cezası verildi. Sanıkların avukatının itirazı üstüne değişmeyen, itiraz yolu bariz doğmak amacıyla istinafa gitti.

Ovacık ilçesine ilişkin Yoncalı köyünde çobanlık özne Açık Deniz Eroğlu, 15 Haziran 2019’da öğle saatlerinde, hayvanlarını otarmak üzere evden ayrıldı. Hayvanların akşam ezanı köye başıboş dönmesi üzerine ailesi, telefonla aradığı Açık Deniz Eroğlu’na ulaşamayınca kaybolma ihbarında bulundu. Bölgeye, cingöz ve AFAD ekipleri ile UMKE atıf edildi ve bölgede degaje yetenekli arama yapıldı. Eroğlu’nu uydurmak amacıyla kontrol çalışmaları devam ederken, kaybolduğu çevrim Ovacık’tan İstanbul’a kat fail otobüsteki yolculardan biri, savcılığa başvurdu. Kimliği açıklanmayan yaya, akım halindeki otobüste, el telefonu kamerasıyla dekor görüntüsü çektiğini, görüntüyü sonradan izlediğinde ise tıpkı kişinin nehre düştüğünün mukayyet olduğunu gördüğünü anlattı. Yolcunun, savcılığa verdiği görüntülerin incelenmesiyle akım halindeki otobüsün bizatihi yukarı akilane açılan bagaj kapağının, o sırada kat kenarında kâin Engin Eroğlu’na çarptığı ve Munzur Nehri’ne düşmesine neden olduğu belirlendi. Görüntülerin ortaya çıkmasının peşi sıra İstanbul’da olduğu tespit edilen otobüs şoförü Erdal Samoğlu gözaltına alınarak, Tunceli’ye getirildi. Samoğlu ifadesinde portbagaj kapağının hasar gördüğünü sonra ayırt ettiğini, Tokat’ta tamir ettirdiğini söyledi. AFAD ve belediyelerin bünyesindeki akarsu altı arama kurtarma ekipleri bile aramaların 19’uncu gününde Munzur Nehri’nde Açık Deniz Eroğlu’nun cesedini suyun içindeki çalılıklara takılı halde buldu. Eroğlu’nu cenazesi ölü açımı işlemlerinin arkası sıra Ovacık ilçesine merbut Yaylagünü köyünde toprağa verildi.

12’NCİ DURUŞMADA DEĞIŞMEYEN ÇIKTI

Engin Eroğlu’nun ölümüne ilgili tanıdık davanın 12’nci duruşması Tunceli 2’nci Yoğun Ukubet Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Eroğlu ailesi ve 4 avukatı katıldı. Tutuksuz sanıklar Erdal Samoğlu ve Sevinçli İçyer ise duruşmaya SEGBİS ile bağlandı.

Samoğlu ve İçyer hakkında bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermekten 4 yıl 8 kamer 20 dolaşma mahpushane cezası verilirken, sanıkların avukatının itirazı üstüne karar, itiraz yolu meydanda oluşmak için istinafa gitti.

Share: