Yurtta hava şartları

Yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak, yurdun geneli modüler vadi düz çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Iye, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Maşrık Küçük Asya’nun kuzey ve batısı ile Kırklareli, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Bitlis ve Muş çevrelerinin bora ve kayran düzlük asuman ses bora yağışlı geçecek. Yağışların Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda kuvvetli; Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Karabük çevrelerinde yerli yerine çokça sağlam ve çığlık, Çankırı, Sivas ve Tokat çevreleri ile Ankara’nın kuzeyi ve Ordu’nun bağırsak ve garp kesimlerinde sağlam olması bekleniyor.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünden alınan tahminlere bakarak, yıldız, iç ve mağrip kesimlerde zaman normallerinin altında düşecek, gayrı yerlerde sezon normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, alelumum şimal ve kuzeybatı, yurdun cenup ve şarki kesimlerinde cenuplu yönlerden belli belirsiz, arada bir mutedil kuvvette; Marmara ile Yıldız Veli kıyılarında şimal ve kuzeydoğu, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Gümüşhane, Bayburt ve Sivas’ın şarki çevrelerinde cenup ve güneydoğu yönlerden akva ve kısa devamlı sıkıntı (40-70 yer vadi 80 km/sa) şeklinde esecek. Kâh illerde muhtemel gelgel durumuyla günün sunu yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Modüler ve çok bulutlu, bora, yer düz gök patırtılı sağanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların şimal kesimlerinde yerel tutmak için sağlam olması bekleniyor 15

İstanbul: Modüler ve çok bulutlanmış, fasılalı sağanak yağışlı 21

İzmir: Modüler ve bir iki bulutlanmış 26

Adana: Modüler ve haddinden fazla bulutlanmış, fasılalı bora ve yer düzlük gök gürültülü boğanak yağışlı 29

Antalya: Parçalı ve çokça bulutlanmış, fasılalı bora ve kayran meydan gök patırtılı sağanak yağışlı 25

Samsun: Modüler ve çokça bulutlanmış, bora yağışlı 21

Trabzon: Modüler ve haddinden fazla bulutlanmış, sağanak yağışlı 20

Erzurum: Modüler ve çokça bulutlu, sağanak ve gök gürültülü bora yağışlı 25

Diyarbakır: Modüler ve haddinden fazla bulutlanmış bora yağışlı 28 – İSTANBUL

Share: