Bilim-Sen Genel Sekreteri Damatoğlu’ndan ‘Sürgün’ Açıklaması: “Ptt Genel Müdürlüğü, Sendikamıza Karşı Meydanda Namına Sendikal Ayrımcılık Uyguluyor”

CEYLAN SAĞLAM

Fen-Sen Umumi Sekreteri İbrahim Damatoğlu, sendika üyesi PTT çalışanlarının sürgün edilmesiyle ilişkin “PTT Genel Müdürlüğü, sendikamıza alın münhal adına sendikal ayrımcılık uyguluyor. Sendika üyemiz ve sendika yöneticilerimiz İzmir’den Ağrı’ya, İstanbul’dan Hakkari’ye, Trabzon’dan Bitlis’e büyüklüğünde Türkiye’nin mütenevvi yerlerine filiz edildiler. Ailelerinden ayrıldılar. Aileler parçalandı” açıklaması yaptı. CHP Sazak Mebus Alpay Antmen üstelik konuyu soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) mecbur Haber-Sen üyesi 27 PTT çalışanı, 29-30 Ilkgüz günlerinde sendikal faaliyetleri zımnında kilometrelerce uzaklıktaki ayrımlı diyar ve ilçelerde görevlendirildi. Ankara’dahi Umumi Eşkâl Denetleme Kurulu üyesinin fariza yeri Hakkari kendisine değiştirilirken; İstanbul’dan Erzurum’a, Trabzon’dan Bitlis’e, İzmir’den Mardin’e gezmek zorunda artan başmuallim, işyeri ajan, bölüm denetleyicisi sendika üyeleri bulunuyor.

CHP’Lİ ANTMEN TBMM GÜNDEMİNE GETİRDİ

CHP Mersin Ağacı Saylav Alpay Antmen, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Antmen, şunları anlatım etti:

“Henüz ilk sendikal ayrımcılık ve yönlü aynı soruşturma özne kontrolörler aracılığıyla Bilim-Sen yöneticileri türlü illere cımbar edilmiştir. Bu süreçte öncelikle PTT yönetimi ile görüşme yaparak bu haksızlığın giderilmesini istemişler; akıbet alınamayınca, sürgünlerin olduğu İstanbul ve Batman’dan Ankara’ya kadar güzergahtaki PTT işyerleri uğrunda izahat yaparak Ankara’ya yürüyüş gerçekleştirmişlerdir. Ankara’üstelik PTT Umumi Müdürlüğü uğrunda fethetmek istedikleri matbuat açıklamasına polis güçleri cevaz vermemiştir.

PTT tarihinde görülmemiş şekilde 29 ve 30 Eylül tarihlerinde Selen-Sen’e unsur başöğretmen, önder, başdağıtıcı unvanlı en birkaç 27 sendika üyesi PTT emekçisi, yaşadıktan illerden binlerce kilometre uzak illere öz istekleri dışında atanmışlardır. Haber-Sen üyelerinin filiz edilmesinin ihtarname edilmesini peşi sıra ünvanlı metin haddinden fazla Veri-Sen üyesi PTT memuru de cımbar edilmiştir.”

Antmen, Icra Vekili Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

“2018 ila 2022 yılları arasında güzeşte sürede; isteği dışında yeri değiştirilen PTT müteharrik sayısı kaçtır? Hangi tarihlerde kimler hangi illerden nerelere atanmıştır? Bahsi geçen tarihler beyninde kişi isteği dışına yeri değiştirilenler hangi sendikaya üyedirler? Bahsi geçen sürgünler sonrasında PTT’ye dava açarak geçmiş fariza yerine dönen personel bulunmakta mıdır? Varsa bunlar kimlerdir? PTT’dahi yaşanan bu sürgün politikasını bastırmak için nezaret adına hangi zümre girişimlerde bulunacaksınız? Yaşanan bu sürgünler zımnında istifa fail kaç sevimli bulunmaktadır?”

Olgun-Sen Umumi Sekreteri İbrahim Damatoğlu ise, konuya ilişik SIMURG Malumat Ajansı’na şu değerlendirmeyi yaptı:

“PTT UMUMI MÜDÜRLÜĞÜ, SENDİKAMIZA KARŞI AÇIK KENDISINE SENDİKAL AYRIMCILIK UYGULUYOR”

“Sendikamız bu sürgünleri henüz önceki de yaşadı. Şahsen Veri-Sen Genel Sekreteri olarak beni üstelik tahminî bir yıl ilk Zonguldak’ta Şanlıurfa’ya cımbar etmişlerdi. geçerlilik ile sürgünümüzü durdurduk, kazandık, sakat fariza adına ansız döndüm. Akıbet süreçte üstelik PTT Umumi Müdürlüğü, sendikamıza cebin peyda namına sendikal ayrımcılık uyguluyor. Bundan bire bir kamer önceki, büro yöneticilerimiz il içi ve diyar dışlarına sürgün edilmişti. Şu an itibari ile üstelik 30 şerha sendika üyemiz ve sendika yöneticilerimiz İzmir’den Ağrı’ya, İstanbul’dan Hakkari’ye, Trabzon’dan Bitlis’e kadar Türkiye’nin çeşitli yerlerine çımbar edildiler. Ailelerinden ayrıldılar. Aileler parçalandı. Bu yıldızlı anayasaya çapraz. Duruşma süreçlerinde kazanacağız.

PTT yönetimi bunu bildiği halde, bu davaları kazanacağımız halde, avukatlık masrafları, mahkeme harçları ve insanların hareket gücü kaybından âlem bir kamu zararına dahi sebep olmaktadırlar. Bu usule aykırıdır. Bunun haricinde sendikamız yöneticileri var, genel format denetleme kurulu üyemiz var bu sürgünlerde. Bunlarda 4688 dar Sendikalar Kanunu’nun 18. Maddesine, 2016/4 dar Başbakanlık Genelgesi’ne ve yeryüzü önemlisi üstelik ILO’nun 87 ve 98 dar sözleşmelerinin temel ilkelerine aykırıdır. Sendikal ayrımcılığın kamu kurumlarında uygulanmasına akıbet verilmesini istiyoruz. Özellikle PTT’ye has İHS kontratlı arkadaşlarımızın kadroya alınmasını rica etmemiz, PTT Genel Müdürlüğü önünde izah yapmamız kâh kişileri tasalı etti.

Şu anda tıpkı kısmı gitti, aynı kısmının birlikte nemli asıl babaları, çocukları var, çocukların eğitimleri var. Anlatım kabul etmek zorunda kaldılar. Bu insanların davalarını açıyoruz, umarım davaları üstelik kısa bir sürede yarar ve mutlu şekilde ailelerine kavuşurlar.

Sendikamıza serencam süreçte yapılan bu ayrımcılık gömlek safhaya geldi, 30 kıta filiz bir iki değil. Bu PTT ve sendikamız tarihinde belki da benzeri önceki. 30 gönül iki periyot içinde çımbar edildi. Bizim sendikamız 1996’bile böyle bir külfet yaşamıştı. 1996’dan beri, yıllar sonraları 2022 yılında böyle tıpkı etki aylamak imkansız. Ben geçen cuma namazı haset Hollandalı meslektaşım, Hollanda’nın yer nazik sendikasının genel sekreteri ile görüştüm inanamıyor kendisi. ‘2022 yılında filiz mü’ diyor, şaşırıyor. Bunları süregelmek zorunda değiliz.

“TAŞERON ARKADAŞLARIMIZIN BIRLIKTE KEZA KADROYA GEÇİRİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Taleplerimiz himmet hayatına endeksli taleplerdi. Bizde modüler istihdam bahis konusu. Taşeron, 399 çevrilmiş, İHS’li ve iştiraklerde çalışanlar var. Hep kıymet işi yapıyor ancak değer ecir alamıyor. Biz fiyat işe kıymet ücreti savunuyoruz. İHS’li arkadaşlarımızın kadroya geçirilmesini istiyoruz. Taşeron arkadaşlarımızın dahi kezalik kadroya geçirilmesini istiyoruz. PTT’birlikte bire bir an önceki bağırsak barışın sağlanmasını istiyoruz ama aksine PTT yönetimi sendikal tıpkı ayrımcılık yaparak sendikamız ile konuşma yapmıyor, telefonlarımıza çıkmıyor. Hiçbir musahabe yapmadan mesail çözülmez. Biz arkadaşlarımızın benzeri dakika önceki bozuk fariza yerlerine reddetme edilmesini istiyoruz.

“PTT YÖNETİMİ YILLARDIR PERSONEL ALMADIĞI İÇİN TAŞERONLARA TEBLİGAT DAĞITTIRIYOR”

Edirne PTT Başmüdürlüğü’nün firma personellerini ihbarname dağıtımında görevlendirmesi üzerine sendika eliyle açılan davaya ilgilendiren Damatoğlu, şöyle dedi:

“PTT yönetimi yıllardır personel almadığı üzere taşeronlara ihbarname dağıttırıyor. Bizim sendikamız bunu sav etti Edirne’üstelik ve kazandık. Kazanmamıza rağmen PTT yönetimi halen ülkenin birçok durumunda firma personeli arkadaşımıza bildirim dağıttırıyor. Bu bulutsuz adına yasaya karşıt. Bunun hesabına personel almasını istiyoruz. Personel eksikliğini taşeronlara ihbarname cılk etmek ile gidermeye çalışıyor. Taşeronların ihbarname dağıtması kanunda boş yerine reddedildiğine bakarak rastgele özel şirkete ilişik kargo firmaları dahi ihbarname dağıtacağım diyebilir. Bu yüzden devlet demiş kim, vazifeli eli ile dağıtılır. Bizim sendikamız bile bunu mahkemeye taşıdı ve PTT’ye alın bu davayı kazandık. Sürgünlerden birisi da bu, zira bildirim dağıtmasını istemiyoruz taşeronların. Biz değil yasa bunu öngörüyor.”

Share: