4 buçuk milyon aşılı ağızotu açıktan doğaya bırakıldı

4 buçuk milyon aşılı ağızotu açıktan doğaya bırakıldı

Tilkiler havadan aşılanıyor

225 bin kilometrelik ormanlık ve kırsal alanda alarga aşılama çalışması yapıldı

NEVŞEHİR – Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kuduz hastalığı ile uğraş için Avrupa Birliği destekli ‘Türkiye’de Kudurmuş Hastalığının Kontrolü’ projesi çerçevesinde alarga aşılama uygulaması yapılıyor. beher aplikasyon döneminde 4,5 milyon sayı aşılı ağızotu kullanılarak, 225 bin kilometrelik ormanlık ve kırsal alanda açıktan ilkah çalışması yapıldı.

Eksi 24 derecede dondurulan yemler değme 40 metrede benzeri uçaklardan doğaya bırakılıyor. Kısaca 10 kilometreden kasem kokusunu alan tilkiler, yedikleri yemlerin içinde kâin kapsüllerdeki aşılar yoluyla ağızcıl namına aşılanmış oluyor. Aşılama çalışması üzerine açıklama yapan Tarım ve Orman Nazır Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Türkiye genelinde kuduz vakalarının yapılan bu iş ile sıfıra indiğini açıkladı. Vekil Yardımcısı Gizligider; “Tarım ve Orman Bakanlığı adına serencam üç yıldır Avrupa Birliği destekli yürüttüğümüz tıpkısı proje. Tilkiler marifetiyle kuduruk hastalığının yayılması söz konusu. Bu hastalığın yayılmasını engelletmek üzere gündeş olarak açıktan aşılama uygulaması yapıyoruz. Aşılama çalışmaları şuan Kapadokya Hava Limanından bitmeme ediyor. Şuan itibariyle kuduruk vakasında başarısız durumdayız. Çokça tetik ve tedbirli olmamız gereken bire bir laf. Bir Zaman gösterişli süreçlerin yaşandığı bir zaman dilimini yaşadık. Bu nedenle yapılan himmet güzel bir iş ve hayırlı benzeri mücadele” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığınca yaban hayatında kudurmuş hastalığı ile uğraş üzere, elan evvel 2008-2010 tarihlerinde yapılan oral telkih çalışmalarının devamı niteliğinde Avrupa Birliği destekli kendisine, ‘Türkiye’de Akur Hastalığının Kontrolü Projesi’ 2014 yılında uygulamaya başlatılan projeye 2022 yılında üstelik bitmeme ediyor. Edinilen bilgiye bakarak proje çerçevesinde aşılanmamış hayatı kaynaklı akur hastalığının kısık namına görüldüğü 105 bin kilometre alanda 2014-2015-2016 yıllarında senede bir defa başlamak için açıktan ilkah çalışması yürütüldü. Gelişigüzel telkih kampanyasında tilkilere müteveccih 1 milyon 890 bin adet telkih biati alarga atıldı. 2019 yılı güz telkih kampanyası, Avrupa Birliği Projesi çerçevesinde yaban hayatında kuduz hastalığının arama edilebilmesi amacıyla; 3 yıl süreyle, yılda 2 sefer görünmek üzere bütün 6 aplikasyon yapıldı. beher uygulama döneminde 4,5 milyon adet aşılı yem kullanılarak, 225 bin kilometrelik ormanlık ve rustik alanda havadan ilkah çalışması yapıldı. söz konusu proje ile hastalığa hassas hayvanlar tıpkı anda muaf kuzuluk getirilerek, evcil hayvanat ile toy maltalık ortada süregelen enfeksiyon zincirinin kırılması amaçlanıyor. Mezkûr proje çerçevesinde 19 Teşrinievvel 2022 tarihinde başlanılan kampanya Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Manisa, Münevver, Denizli, Burdur, Muğla, Isparta, Afyonkarahisar, Kütahya, Çeltek, Ankara, Aksaray, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı, Çorum, Tokat, Sivas, Nevşehir, Kayseri, Samsun, Konya, Amasya, Bursa, Sazak, Karaman, Niğde ve Antalya atılmak amacıyla bütün 31 ilde gerçekleştirilecek.

Havadan aşılama çalışması 19 Ekim 2022 tarihinde Tokat Havalimanı kullanılarak yapılmaya başlanmış olup, halen Nevşehir Kapadokya Hava Meydanı kullanılarak açıktan ilkah çalışması devam ediyor

Share: