Ömer Fethi Gürer’den Icra Vekili Kirişci’ye ‘Bütçe Sunumu’ Tepkisi: “Tarımda Her Şeyi Güllük Gülistanlık Gibi Yorumlamak Sorunları Görmemek Demektir”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci’nin TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’ndaki sunumunda açıkladığı verilerle ilişik “Sanki tarımda seçme şeyi güllük gülistanlık kabil yayımlamak çiftçimizin, besicimizin, süt inekçiliği yapanımızın sorunlarını görmemek demektir. Türkiye’dahi düzenlenen tarıma geçilmeli, fellah üs anlamda desteklenmeli, araziye değil araziyi ekene destek verilmelidir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütçe komisyonunda sunduğu veriler ve yapmış olduğu değerlendirmeler tarımın çıktı üstelik sorunlarının ağırlaşarak bitmeme edeceğinin konkre göstergesidir” dedi.

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçesiyle ilgili sunumunda yaptığı açıklamalarına reaksiyon gösterdi. Gürer, konuyla ilgili zaman yaptığı açıklamada şunları tabir etti:

“ZAMAN 23 BİN 400 HEKTAR OLAN TARIM ARAZİMİZ 1980 YILINDA 28 MİLYON HEKTARDI”

“Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütçe alt kurul görüşmelerinde Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, yaptığı açıklamalarında dikici sayısını 2002 yılı ile kıyaslamış ve fellah sayısını düşmemiş kabil izhar etmek istemiştir. Meğer 2002 yılından bugüne nüfusumuz 20 milyon kalık, 2008-2011 aralığında ÇKS’ye mukayyet maraba sayısıyla bugünkü dikici sayısı beyninde ise 800 bine mümasil fellah çiftçiliği bırakmış. Bu yaklaşım ve akıl ile konulara bakılmazsa tarımda sorunların çözümü beklenen olamaz. Kezalik, Cumhurbaşkanlığı Izlem ve Planlama Dairesi’nin yayınladığı kitapta 23 bin 400 hektar olan tarım arazimiz 1980 yılında 28 milyon hektardı. 5 milyon hektar da ekincilik arazimiz metfun durumda.

“SAV SANKİ YOKMUŞ GİBİ BİR SUNUDA YATMAK GERÇEKÇİ VE MAKUL OLMAZ”

Kamuoyunda bilgelik paylaşılırken neymiş tarımda herhangi bir şeyi güllük gülistanlık kabil izah etmek hem çiftçimizin hem besicimizin hem dahi benzin inekçiliği yapanımızın sorunlarını görmemek demektir. Ekincilik bu beyin ve yaklaşımlarla gelecekte henüz de budaklı olacağı açıktır. İthalatçı aynı yaklaşımla hal arayan kudret binbir üründe arz açığı bulunmasına karşın daima ihracatçı olduğumuzu söyleyerek yeryüzü açığını saklamaya çalışmakta. Ayçiçeği idmansız yağı tutmak için farklı 21 üründen dış alım yapmadığımız takdirde esas gıda diyebileceğimiz ürünlerle ilişkin ülkemizin açığı mevcuttur. Bunu ortadan kaldıracak politikalar uygulamak lazım. Tarım milli savunma kadar önemlidir, zira gıdaya erişim gerçekleşmezse mesail elan da ağırlaşır. Yapılan açıklamalarda ülkü sanki yokmuş kadar tıpkısı sunuda olmak realist ve makul olamaz.

“BAKANLIĞIN SUNDUĞU VERİLER VE YAPTIĞI DEĞERLENDİRMELER TARIMIN SORUNLARININ AĞIRLAŞARAK DEVAM EDECEĞİNİN GÖSTERGESİ”

Gübrede Icra Vekili’ın kayıtlı yanıtında yüzdelik 342 ayrımsız yılda zam geldi denirken, sunumunda bunu yüzdelik 200’lere çekmekte ve daim TÜİK’i de konuşmasına adres göstermektedir. TÜİK’in sayfalarına bakıldığında alınan bilgilerin Ekincilik ve Orman Bakanlığı tarafından kendilerine gönderildiği rapor edilmektedir. Yani Icra Vekili özlük gönderdiği bilgiyi TÜİK üzerinden kamuoyuna anlatmaya çalışmaktadır. Bu yaklaşım yanlıştır. Alelhusus Sudan’de, Nijer’birlikte, Endonezya’da tarıma yönelik yaptıkları girişimlerin birlikte bugüne kadar sonuçlanmamasına rağmen yapılan masarif bile neymiş yokmuş kabilinden kamuoyuna sunulmaktadır. Sayıştay raporlarına bile yansıyan bu durumu kamuoyundan gizlemenin kime hangi faydası var? Türkiye’birlikte planlı tarıma geçilmeli, rençper üs anlamda desteklenmeli, araziye değil araziyi ekene destek verilmelidir. Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın bütçe komisyonunda sunduğu veriler ve yapmış olduğu değerlendirmeler tarımın artık de sorunlarının ağırlaşarak devam edeceğinin konkre göstergesidir.”

Share: