Vasıta isticar şirketlerinin genel ağ sitesini kopyalayan suç örgütüyle ait savca hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal anahtar isticar şirketlerinin internet sitelerini kopyalayarak ayyarlık yaptıkları sav edilen cürüm örgütünün yönetici ve üyeleri değme biri amacıyla 7 bin 700 yıla kadar mapushane istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Terör ve Teşekkül Taksirat Bürosunca, kurumsal vesile isticar şirketlerine ilişkin internet sitelerini kopyalayarak açacak isticar vaadiyle 504 kişiyi hep 1,5 milyon teklik dolandırdıkları öne sürülen 64’ü vakfedilmiş 85 münasebetsiz hakkında ölçülü anket tamamlandı.

3. Yoğun Ukubet Mahkemesince akseptans edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un farklı semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal vesile kiralama şirketlerinin web sitelerini yapmacıklı kendisine tasarlayıp ayyarlık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve afişe olmayı engel olmak amacıyla değişik tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin dolandırıcılık düzenlemek için ofiste kullandıkları yabancı tabiiyetli şahıslar adına alınan hatları bölüm dışına çıkarmadıkları ve kendi aralarındaki görüşmeleri dahi Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Suç örgütü elebaşı “Korkmaz” harf ünlü O.Y’nin çağrı merkezindekilere (call center) mahremiyet süresince çalışmaları üzerine emirler verdiği ve ofiste beğenilen bilgisayarları uzaktan kumanda ile taharri ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

“Ofiste beğenilen kurumsal çevirgeç kiralama şirketlerine ilgili düzme web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, düzme web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek arama motorlarına ense sıralara taşınmasını sağladığı, çevirici kiralamak amacıyla arayan müştekilerle ofiste call center adına müteharrik ‘İrem’ kod isimli A.C, ‘Yusuf’ kod isimli U.Ç, ‘Murat’ harf isimli M.Ö, ‘Bora’ kod isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ kod isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin yöre ve dal yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği tavır bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten bilahare müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri hesap numaralarına dünyalık yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den dünyalık çekerken şapka ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Keleş” harf ünlü S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Dağ bölgesi sahacılarından “Minik” harf isimli E.T’nin şapkalı, maskelenmiş ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek mülk çektikleri aktarıldı.

Banka hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi üstüne zat adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları tamlanan iddianamede, hesap kartları ve GSM hatları ile duraksız bankacılık harf bilgilerini şehirler arası müteharrik otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve hareketli bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında doğrulama düz S.B. ile E.T’nin bunları örgüt faaliyeti kapsamında ayyarlık eyleminde kullanmaya başladıklarının üstelik belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ kod O.Y’nin öncülüğünde tıpkısı araya gelerek hisse senedi bölümü halinde hareket ettikleri, O.Y. eliyle verilen buyuru ve talimatların call center olarak ofiste çalışan şüphelilerin yasal yahut gayrimeşru ayrımsız dilek olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek akseptans edildiği, şüphelilerin olay öncesinden realizasyon ettikleri yabancı uyruklu hatlar ve kiraladıkları idarehane üzerinden programlı ve müdebbir cereyan ederek dolandırıcılık eylemlerini gerçekleştirdikleri, zat içlerinde benzeri yapılanmaya giderek düzenli şekilde akıntı ettikleri, bu şekilde 21’i teşkilat yöneticisi ve üyesi atılmak üzere 85 şüphelinin Türkiye’nin türlü illerindeki müştekileri sahte web siteleri üzerinden açacak isticar vaadiyle dolandırarak nahak yarar eksiltmek için bire bir araya gelip örgütlü şekilde cereyan ettikleri belirleme edildi.”

İddianamede, “Suç işlemek için teşekkül kurma, diyet, örgüte örgen olma” ve “Enformatik sistemlerini iletilmek yoluyla dolandırıcılık” suçlarından suç örgütü yöneticisi ve üyesi 21 münasebetsiz karşı 1520 yıldan 7 bin 700 yıla kadar, diğer şüpheliler amacıyla bile değişik sürelerde kodes cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyici günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca, kurumsal miftah isticar şirketlerine ilgili internet sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan şalter isticar vaadi ile kazanç gerçekleştirme ettiği belirlenen yanlışlık örgütü ile suç örgütü üyelerine banka hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları calip, toplanmış 85 karanlık hakkında gözaltı kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığının talimatı üzerine polis ekiplerince 7 Nisan ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Aydınlık, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Sazak, Muğla, Ordu, Şanlıurfa, Tekirdağ, Çeltek ve Van’de gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: