Tosya’da 50 titrem bal rekoltesi gerçekleşti

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde bu sene kestirmece 50 titrem bal hasadı yapıldı.

Tosya Maraba Malları Esirgeme Derneği Başkanı Bekir Özipek, gazetecilere, ilçe genelinde 5 bin 600’ü kayıtlı görünmek için tahminî 7 bin kovanda katışıksız ürünleri üretiminin gerçekleştirildiğini söyledi.

Tosya’nın organik ve tabii nitelikli bal hatırlamak amacıyla müstelzim varlıklı çiçek florasına sahip bölgeler arasında saha aldığını tamlayan Özipek, şöyle bitmeme etti:

“Arıcılar, Arıcılık Vasıta Sistemine (AKS) araç tür. Çevremizde AKS’ye taşıt girmek istemeyen ve bu işi hobi namına fail bir nice vatandaşımız bile var. Tosya’bile özellikle son yıllarda berenarı çok sayıda vatandaşımız arıcılık yapmaya başladı. Bilindiği kabil katışıksız yetiştirildiği ahit hemen bal üretilmez. Katışıksız sütü, polen ve propolisin yanı sıra bal mumu, öz, ana arı üzere birçok dirimlik getiren ürünleri bile arıcılarımız üretmektedir. İlçemizdeki üreticiler bu sene 50 ton civarında bal hasadı gerçekleştirdi.”

Özipek, ilçe genelinde 3 ton bal mumu, 900 kilo polen ve 2,5 kilogram da halis sütü üretildiğini kaydetti.

Yenidoğan köyünde arıcılık fail Hüseyin Mahsül üstelik dedelerinden kalan mesleğini çocukluğundan bu yana sürdürdüğünü dile getirerek, “600 kovanda bal özellikle tutmak amacıyla öz ve salt ürünleri yetiştiriyorum. Babam, oğlum ve eşimle 600 öz kovanına bakıyoruz. Koloni sayısı çoğaldıkça, arının bakımı de zorlaşıyor. Arıcılığı severek yapıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: