Türk Kızılay, Malatya-Elazığ hattında kıran engelleme merkezi kuracak

Türk Kızılay Umumi Başkanı Soyluluk Kınık, Malatya- Elazığ hattında çokça şişman bir afet engelleme merkezinin inşaatına geçenlerde başlayacaklarını belirtti.

Kınık, Malatya Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan’ı ziyaretinde, Kızılay Malatya Üretim Üssü’ne 2020’dahi Malatya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte önce kazmayı vurduklarını, belediyenin buranın altyapısını, yollarını yaptığını, 60 milyon liralık bir bindi sağladığını dile getirdi.

Birleşmiş Uluslar Sığınmacı Erdemli Komiserliği, Arsıulusal Göç Örgütü, Kızılay ve Kızılhaç Federasyonu kabilinden dünyadaki insani müzaheret ve afet alanındaki en iri kuruluşlarla gelişigüzel Malatya’yı tıpkı Ar-Ge ve Ür-Ge merkezine çevirdiklerini kaydeden Kınık, “Bilcümle bu kuruluşlar sürekli kendisine Malatya’ya geliyorlar, Malatya’üstelik yapmış olduğumuz barınma ünitelerini, kurma tahaffuz sistemlerini durumunda inceliyorlar, onların ihtiyaçlarına burada bakir, yenilikçi analizör üretiyoruz, bunların patentlerini alıyoruz. ve bu ürünleri Malatya’dan dünyaya irsal ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Kınık, şöyle devam etti:

“Şu asıl büyüklüğünde İngiltere, Almanya, Macaristan, Şimendifer, Irak, Suriye kadar ülkelere ihracat gerçekleştirdik buradan. Suriye’deki Sayın Cumhurbaşkanımızın çadırlarda, çamurlarda cıvıl cıvıl insanların briket evler projesine Kızılay üretim üssü namına bile bindi veriyoruz. Şu temel büyüklüğünde 2 bin aileyi Malatya’bile üretilmiş olan tahaffuz üniteleri ile sırtlarını o çadıra yaslayan insanlar artık benzeri duvara yaslar oldular, mahremlerini korur oldular. Çok iri tıpkı insanca sıkıntı birlikte şu an oluşturuyor. Önümüzdeki günlerde dünyanın bildirme şişman sülale tekstili ve karı gereçleri satıcılarından birisi olan Ikea buraya geliyor. Onlarla bire bir inikat yapıyoruz. Onların globalde ara sıra ürünlerinin burada üretilmesi ve buradan onların mağazaları yoluyla hep dünyaya satılması noktasında bile ayrımsız Ar-Ge ve kuma üretim planlayacağız.”

Günce 200 taşımalık üretebilen, almanak tahminî 1 milyon metrekare belli belirsiz çelik bağlı düz imalatı yapabilen tıpkısı kapasiteye erbap olduklarını anlatım fail Kınık, “Bu rakamla bu arada kıyamet tahaffuz sistemleri ve insanca tahaffuz sistemlerinde üstelik Malatya bu işin adresi oldu. Malatya’bile kalifiye üretim noktasındaki yatırımlarımız devam edecek.” dedi.

Kerem Kınık, sözlerini, “Burayı aynı geri hizmet temel yapmaya çalışıyoruz. Kızılay geri hizmet şirketimiz birlikte gerek demiryolu, icap karayolu taşımacılığı ve icap havayolu taşımacılığı noktasında burayı bir merkeze tahvil kararı aldı. Bunun Malatya ekonomisine da tarımına dahi ağır desteği olacaktır. Malatya-Elazığ hattında haddinden fazla nazik bir kıyamet engelleme merkezi ve afet yetenek merkezinin inşaatına geçenlerde başlıyoruz. Bölgede belkili Allah göstermesin olacak afetler amacıyla bile bu nazik benzeri engelleme kapasitesi olacaktır.” diye niteleyerek tamamladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Gürkan ise Kızılay Malatya Üretim Üssü’nde ileriki süreçte yapılacak yatırımlarla birlikte 1 bilyon liranın üstünde yeni envestisman yapılacağını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Share: