Elazığ yerli haberleri… Elazığ Şeker Fabrikası Müdürü’nün Görevden Alınmasına Fabrika Çalışanları ve Çükündür Üreticileri Aksülamel Gösterdi

Elazığ Şeker Fabrikası çalışanları ve çükündür üreticileri, üretimevi müdürü Seçkin Çelik’in görevden alınmasına, fabrika uğrunda yaptıkları basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Elazığ Çükündür Ekicileri Umumi Heyet Üyesi Yunus Kayaç, “Ayrımsız umu, bire bir düşünce amacıyla, iki kişinin gönlünü ayırmak amacıyla 30 almanak müdürümüzü kimse buradan alamaz, aldırmayız. Icabında Ankara’ya gidiyoruz, bakanlığa gidiyoruz. Ne gerekiyorsa yapacağız. Buradan Ankara’ya büyüklüğünde üstelik yürüyeceğiz” dedi.

Elazığ Şeker Fabrikası çalışanları ve çükündür üreticileri, üretimlik müdürü Mümtaz Polat’in görevden alınması dolayısıyla zaman fabrika önünde basın açıklaması yaptı. Fabrika müdürünün görevden alınmasını istemediklerini belirten Şeker Hastalığı İş Elazığ Büro Başkanı Çok Karaçil, şöyle konuştu:

“GÖREVİNİN BAŞINDA KALMASINI İSTİYORUZ”

“Seçkin Çelik’in görevde kalmasını istiyoruz. Seçkin Polat, Elazığ Şeker Hastalığı Fabrikası’na ivme kazandıran, layenkati demeden, mücahede gözetmeden fabrikada yatıp kalkan, fabrikanın gelişmesi üzere, Türkiye’nin ekonomisini yardım temin etmek amacıyla gece gündüz etkin müdürümüz. Mümtaz Çelik’in, işçiler ve çiftçiler namına görevinin başında kalmasını istiyoruz. Bu fabrikaya müfit bire bir kayırıcı. Hesabına ati insanın ne kadar faydalı olacağı de ayrımsız muamma.”

“SEBEBİNİ ARAŞTIRSIN, HİÇBİRİMİZ BİLMİYORUZ”

Emekli ilmek görevlisi Kamer Bağlar birlikte Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın üretimlik müdürünün görevden darılmak istenmesi konusunu araştırmasını istekle, “Bu büyüklüğünde etken, faydalı olan insanın illet görevinden alındığını bilmek istiyoruz. Manevi değerlerine mecbur olan, helal ve haramı bilen bire bir insan neden görevden makbuz? Reisicumhur’mdan irade ediyorum, Allah rızası üzere bunu ayrımsız araştırsın. Sebebinin ne olduğunu hiçbirimiz bilmiyoruz” dedi.

“İKİ KİŞİNİN GÖNLÜNÜ TAHSIS ETMEK İÇİN MÜDÜRÜMÜZÜ GÖREVDEN ALIYORLAR”

Elazığ Çükündür Ekicileri Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Kayaç ise şunları söyledi:

“Toplanmamızın amacı, zer müdürümüzün neden gittiğidir. Heves bellek yarmak amacıyla, iki kişinin gönlünü fayrap etmek amacıyla altın müdürümüzü buradan alıyorlar. Duyduğumuz kadarıyla müdürümüz açığa alınmıştır. Müdürümüzü istiyoruz. Zira müdürümüz buraya geldiği antlaşma elan önceki müdürleri da gür bilinen, ongun biliyoruz. Mevrut önceki bütün müdürler, bütün ümera, tarım müdürleri, fabrika müdürleri, bütünü burayı kapatmaya geldiler. Hiçbiri buraya birey katmadı. Ama kızıl müdürümüz, zer Seçkin Bey hem fabrikamıza hem çiftçimize hem Elazığ’a, herkese birey kattı. Zer müdürümüz geldi, cansız bedeni devraldı, cansız bedene can kattı. Ben, burada 30 sene çalıştım. Bu 30 sene içinde yer kalburüstü müdürümüz Mümtaz Eş. Çünkü müdürümüz, Elazığ’da köy karye, ekinci çiftçi, aile familya gezerek bu fabrikayı 32 bin tondan zaman 300 bin tonlara çıkarttı. Bugün bilcümle buradaki çiftçimiz, personelimiz, Elazığ, bütünü tasalı bu konudan. Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz, altın siyasilere sesleniyoruz. Bir dakika ilk müdürümüzü Elazığ’a düşüncesiz görmek istiyoruz ve gerekeni neyse yapacağız, zira bugün fabrika babasız kabil. Cümle burada ağızsız ağızsız bekliyor. Amma imdi çükündür birlikte ekmiyoruz, tarım dahi yapmıyoruz. Her şeyi yapacağız. Bir heves, aynı kanı için, iki kişinin gönlünü yarmak üzere 30 almanak müdürümüzü kimse buradan alamaz, aldırmayız. Gerekirse Ankara’ya gidiyoruz, bakanlığa gidiyoruz, Tarım Bakanlığı’na. Buradan alamaz, aldırmayız. Hangi gerekiyorsa yapacağız. Buradan Ankara’ya kadar üstelik yürüyeceğiz.”

“PROTOKOLDEN DOLAYI MI GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI”

Çükündür üreticisi Nurettin Güngör birlikte şöyle konuştu:

“Hepimizin zaman burada toplamasının tek gayesi, müdürümüzün yersiz tıpkısı şekilde, nedeninin üstelik hangi olduğunu bilmediğimiz aynı şekilde görevden uzaklaştırılmasıdır. Ego, 85’ten beri bu fabrikadayım. 10-15 pasaj başöğretmen gelip geçti buradan. Ama biraz defa, gecenin birinde, ikisinde fabrikaya geldiğim zaman, gecenin ikisinde, gecenin üçünde bu müdürün kulaklı dairesinde silolarda olduğunu gördüm… Tığ müdürümüzden haddinden fazla razı olmamıza rağmen, daha çok beyninde ne olduysa; protokolden periferi mı, apayrı ayrımsız şeyden mi kontekst müdürümüzü görevden uzaklaştırdılar. Nedenini de bilmiyoruz. Nedeni neyse bire bir söylesinler. Hırsızlık varsa ‘Arakçılık yapılmış’ desinler. Yoksa bu herif bozukluk görevden alındı?”

“BİRİLERİNİN SÖZÜYLE GÖREVDEN ALINIYORSA EGO BİR ÖZDEK DEMİYORUM”

Fabrikadan emekli Uca Altunbaş da şunları söyledi:

“Daha eski müdürlerimiz, arkadaşlar agâh, bunu cümle de agâh hep zarara uğrattılar. Bu adamın bol çalışması, başarılı çalışması, fabrikaya bakraç olması acaba suç mudur? Tığ, müdürümüzü ferasetsiz istiyoruz…  Elbette nedenini üstelik tavzih etmek çokça işime gelmiyor. İş siyasiye dayanıyor. Hakeza ayrımsız müdürün, hakeza etken tıpkısı müdürün alınması tezyifkâr herkesi üzmüştür. Ama Cenabı Allah rastgele ant amacıyla doğrunun yanındadır. Tanrı’a şükür yüz kızartıcı benzeri suçu namevcut, yolsuzluğu yok. Bu niye alındı? Birilerinin sözüyle bu alınıyorsa ben ona dahi bir özdek demiyorum. Bunun sunu yakın zamanda düzeltmelerini istiyorum.”

“İŞ YERİMİZ BÖYLE VERİMLİYKEN VERİMSİZ HALE GELMESİN”

Şeker Hastalığı Fabrikası çalışanlarından Mehmet Özdemir ise şöyle konuştu:

“40 senedir bu şirketin içindeyiz, gelip gidiyoruz. 20 ahit müteharrik fabrikayı hangi yaptı, 120 güne çıkarttı. Hakeza benzeri faal insan. Karye, şehir, ilçe, Diyarbakır, Mardin, herhangi bir tarafı gezdi. Niye? Fabrikanın istihsal yapması için. Ama bu üretim eskiden böylesi etkili tıpkı insanın, bire bir müdürün görevden alınmasına karşıyız. Biraz kişinin çıkarı amacıyla bu hisse senedi yerimiz böyle artağan haldeyken manasız arkaç gelmesin.”

GÜRSEL EROL: CILIZ YAPAMADIKLARI İÇİN Mİ MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALIYORLAR

CHP Elazığ Mebus Gürsel Erol, konuya ilgili bugün yaptığı yazılmış açıklamada şunları kaydetti:

“Üretimlik müdürünün görevden alınmasının anne gerekçesi, 20 yıldır özelleştirme kapsamında olan Elazığ Şeker Fabrikası’nın 2021 yılında üretim kapasitesini artırarak muvaffakiyetli işlemler yapması dolayısıyla özelleştirme kapsamından matrut olmasıdır. Üretimlik, 2021 itibariyle 206 bin titrem çükündür işlemiş ve 106 zaman süresince kurum kampanyası yapmıştır.  Bu süre içerisinde 27 bin 890 titrem billur şeker hastalığı üretimi mamul; 8 bin 430 titrem melas, 58 bin 150 titrem ise yaş çükündür posası elde edilmiştir. Bunun karşılığında üreticilerimize nişane bedeli yerine 95 milyon teklik ödeme yapılmıştır.

Böylesine kudretli bire bir idare gösteren insanları görevden getirtmek, fakat ‘özelleştirme’ adı altında 70 bilyon dolar kadar mevki tarihinin yer büyük yağmasına amil olmuş zihniyetin yapacağı iştir. Hastalikli yapamadıkları üzere kullanılmamış tıpkı senaryo ile müdürü görevden aldırıp fabrikayı peşkeş yutmak mi istiyorlar?”

Seçkin Çelik görevden alınmadan evvel çükündür çalım kampanyası nedeniyle fabrikada planlı tören Gürsel Erol’un katılması ilgi çekmişti.

Share: