Elazığ haberi… Esenlik-Sen Elazığ Darülfünun Şubesi üyelerinden gösteri

SAĞLIK ve Toplumsal Hizmet Çalışanları Sendikası (Esenlik-Sen) Elazığ Üniversite Şubesi üyeleri, üniversite hastanelerinde fariza eden keyif çalışanlarının yaşadığı sorunlara tepki gösterdi.

Sağlık-Sen Elazığ Darülfünun Şubesi üyeleri, Fırat Üniversitesi Hastanesi uğrunda tıpkısı araya geldi. Darülfünun hastanelerinde görev yapan esenlik çalışanlarının yaşadığı sorunlara tepki gösteren sağlık çalışanları, ‘İşimize Aşığız Ayrımcılığa Karşıyız’, ‘Emeğimizin Namevcut Sayılmasını Reddediyoruz’ bağlanmış pankart açıp keyif çalışanlarının yaşadıkları sorunların akıbet bulmasını istedi.

‘TATMİN FAIL CEVAPLAR ALMAYI UMUYORUZ’

Grup adına izah yapan, Keyif Sen Elazığ Darülfünun Şubesi Başkanı Ahmet Burak Aygüneş, darülfünun hastanelerinde görev yapan esenlik çalışanlarının ücrette adaletsizlik yaşadıklarını söyledi. Üniversitenin emek koşulları dolayısıyla yapılan alarga hava ve atamalarda en üst tercih sebebi veya tercih edilmemeye başladığını rapor fail Aygüneş, “Çoğu anabilim dalındaki sarıklı, asistan hekim ve keyif çalışanı eksikliğinden ufuk birimler kapanmaya beniz tutmuştur. Bu süreçte hastaların hastanemize güveni sarsık, poliklinik randevu süreleri uzamış ve sökel mağduriyetleri artmıştır. Afiyet Bakanlığı, Bakanlığa vabeste hastanelerde eksikler olsa dahi döner sermaye sermayeyle alakadar düzenlemeler yapmış, afiyet çalışanları olarak kısmen zait kazanımlar elde edilmiş olsa de Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) sınırlanmış üniversite hastanemizde bu kazanımlar evvel mevzuat ve talimatname engeline takılmış sonraları birlikte kâin yönetimin engeline takılmıştır. Lazım üniversite hastanemiz üstelik gerekse diş hastanemiz bile fariza eden esenlik çalışanı arkadaşlarımız bu iyileştirmede hakkı olanı alamayarak, mağduriyete ve bunaltıcı maddi adaletsizliğe maruz kalmıştır. Hastanemiz çalışanları yerine görevlerimizi özveren ve birinci sınıf yerine getirirken bu maddi kazanımlardan bozukluk yararlanamadığımızı şifahane yönetimimize soruyor ve tatmin eden cevaplar almayı umuyoruz” dedi.

‘BU UYGULAMAYA SONUÇ VERMELERİNİ MURAT EDİYORUZ’

Aygüneş, erinçli iş içre, etken, kaliteli bakım vermeyi istediklerini kaydederek, şunları söyledi:

“Şifahane yönetiminin halihazırda uygulamaya bitmeme ettirmekte ısrar ettiği çalışanların methal çıkışlarında inç izi ile kontrolünün sağlanması konusunda da yönetimimiz Zatî Verilerin Korunması Kanununu yok sayması ve yaptığımız görüşmeler sonrasında personelin işe giriş-yokuş takibini icat etmek adına biyometrik fen çalışan sistemler adına yasal ayrımsız dayanağı olmayan yıvışık imzaya zorlar tıpkısı sormaca sunmasını eleştiriyor ve benzeri zaman önceki bu uygulamaya akıbet vermelerini istek ediyoruz. Hastane yönetimine burada aynı öğün daha soruyoruz. Mesleğimizin icrasında ve mesleğimizin arz koskocaman değerleri olan âdem onuru, imtina etmek, müsavat, hak ve doğruluğu savunurken şifahane yönetimimiz neden bu ilkelerin karşılığını tığ çalışanlara göstermiyor? Mücahede koşullarında temas iyileştirme yapmadan bozukluk daim elimizi taşın altına koymamızı bekliyor. Kendilerini değil bizi istiğna edeceğini düşündüğü seçkin çalışmaları var mı? Sistemin bütün yükünü omuzlayan bizi hediye etmek yerine sonsuz huysuz kararlarla motivasyonumuzu düşürmekteki kazanımınız nedir? Karşılık sorusunu sorduğumuz zaman bütçenin az olduğu cevabını alıyoruz. Başhekimin baştabiplik fariza ve yüklülük alanı dışında olduğu eksantrik ayrımsız meydan mi var? Bu sorulara kurumumuzdaki her çalışanımız müspet yanıt alana büyüklüğünde Afiyet Sen kendisine savaşım ve doğruluk arayışımıza devam edeceğiz.”

– Ankara

Share: