Turistler buz üstünde süvari kızakla hayat üzere volta firmalarıyla Çıldır’a geliyor

Ardahan’ın Çıldır ilçesine vabeste Akçakale köyü mevkisine gelen turistler, buz kalınlığının yaka kesimlerinde 10 santimetreyi aştığı Çıldır Gölü üzerinde atlı kızakla gezip gidiş yapıyor.

Ardahan- Kars illeri arasında mevcut Çıldır Gölü’nün yüzeyi, son günlerde çalışkan olan antipatik gelgel nedeniyle şişman oranda dondu. Gölün, Akçakale mevkisindeki kıran kesimlerinde buz kalınlığı 10 santimetreyi aştı. Gelgel sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi zımnında geç donan göle, yerel ve yabancı turistler gelmeye devam ediyor.

Tur firmalarıyla bölgeye gelerek gölün buzlu yüzeyine çıkan turistler, tutum yapıp foto çektiriyor.

Atlı kızakla balkon heyecanı kıyılarda başladı

Buz kalınlığının daha çok seviyede olduğu yan kesimlerinde atlı kızakçılar üstelik turistlere hizmet veriyor. Ziyaretçiler, atlı kızaklara binip gölün yüzeyinde ayazlık etme imkanı buluyor.

Çıldır Şehremini Kemal Yakup Azizoğlu, buz konusunda geçmek isteyenleri bölgeye beklediklerini söyledi.

Kıyı kesimlerde rahatlıkla buzun konusunda çıkılabildiğini anlatım fail Azizoğlu, “Serencam günlerde turistlerimiz gelmeye başladı. Bu kapsam artarak bitmeme ediyor. Birçok cevelan ile yerel ve yabancı seyyah ağırladık. Temas mevrut gezici bizim üzere eşsiz. Sonuçta Çıldır ilçemizi ve gölümüzü tanıtmış oluyoruz.” diyerek konuştu.

“Son günlerde turlarla çokça sayıda gezmen geldi”

Atlı kızakçı Halas Tığ dahi gölün bu kış sezonunda geç donduğuna bel etti.

Şu zaman buz kalınlığının 10 santimetrenin üstünde olduğunu anlatan Kılıç, “Akıbet günlerde turlarla haddinden fazla sayıda gezici geldi. Daha üstelik gelecek. Bunların içinde yerel ve yabancı turistler mevcut. Bizim amacımız, buraya gelenlerin bahtiyar ayrılmalarını hatırlamak.” dedi.

Ziyaretçilerden Sır Kuru ise Çıldır Gölü’nü çok beğendiklerini belirterek, “Herkese başvuru ederiz. Buz üstünde gezdik ve süvari kızağa bindik. Çok güzel tıpkısı ihtisas.” ifadelerini kullandı.

Share: