Ticari takanak sigortasında koşullar değişti

Yoz ve ılımlı ölçekli işletmelere (KOBİ) izzet destekli ticari algı sigortası tebliğinde tensikat yapıldı.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Fal Kurumu’nun (SEDDK) Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ve ilgilendiren tebliğde tensikat eden tebliğiyle, heybet destekli ticari matlup sigortası şartları ortada vadi kayran KOBİ’lerin sağlaması gereken ciro şartı 125 milyon TL’den 250 milyon TL’ye çıkarıldı.

Düzenlemeyle, kapsam dahilindeki KOBİ’lerin, mir vadesinin barışma veya fatura üstünde belirtildiği satışları dahi algı sigortasıyla inanca sağlanacak satışlar arasına eklendi.

Taksit sayısı 5’e çıkarıldı

Yeni düzenlemeye göre sigorta prim hesabında ilgilendiren KOBİ’nin son finansal yıldaki vadeli satışlarından elde ettiği cirosunun tamamına müteveccih beyanı ana alınacak. Prim tutarının ödenmesinde taksit sayısı üstelik 3’ten 5’e çıkarıldı.

Sigortada açık prim ve maksimal teminat tutarının vadeli satışlardan elde edilen ciro ana darılmak için hesaplanmasına ait tabloya da ciro şartının artırılmasına müteveccih egemenlik paralelinde 175-250 milyon TL tiran eklendi.

Buna bakarak net prim ve azami teminat tutarı; elde edilen vadeli 175 milyon TL ile 250 milyon TL arasındaki ciroda; 120 güne kadar vadeli satışlar amacıyla %0.20, 180 güne kadar vadeli satışlar amacıyla %0.26, 240 güne kadar vadeli satışlar için %0.32, 360 güne kadar vadeli satışlar amacıyla de %0.47 namına belirlendi.

Kredi limitleri %50 artırıldı

Tebliğde ciroya bakarak alıcı başına maksimum kredi limitini belirleyen tabloda üstelik aranjman yapıldı ve bahis konusu güven limitleri %50 oranında artırıldı. Bu tabloya de iş hacmi şartının artırılmasına paralel kendisine 175 milyon TL – 250 milyon TL gâvur eklendi ve bu ciroda kamera başına sağlanacak maksimum güven limiti 1 milyon TL kendisine belirleme edildi.

Tebliğde yapılan değişiklikle, yalın kat asıllar dışındaki algı mükellefleri tebliğle garanti sağlanacaklar kapsamından çıkarıldı. Buna yönelik risk değerlendirmesinin yapılabilmesi üzere işletmenin dar içinde oturmuş bulunması şartı getirildi.

Düzenlenen sigorta sözleşmeleri amacıyla 17 namına belirlenen prim tutarı üzerinden uygulanacak komisyon oranı de %17 olarak baştan tayin edildi.(Acun)

SEDDK: Zorunlu trafik sigortasında teminatlar 0 oranında artırıldı

Erken emeklilikte staj sigortası ve 41. bap detayı!

Hisarcıklıoğlu: Ülkelerin gelişmişliğini belirleyen sigortacılık sektörüdür

KOBİ’lerin sınıflandırılmasında akçasal sınırlar değişti

BDDK’dan ticari kredilere fren

Ticari güven faizlerinde artış beklentisi

Share: