Hisarcıklıoğlu: Ülkelerin gelişmişliğini belirleyen sigortacılık sektörüdür

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 23-29 Mayıs Sigorta Haftası zımnında yayımladığı mesajında, ülkelerin gelişmişliğini belirleyen genişlik büyük unsurlardan birisinin o ülkedeki sigorta bilinci ve sigortacılık sektörünün iş düzeyi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin, hür teşebbüs merkezli büyüyen bir ekonomiye erbap olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Ülkemizde hususi sektörün gelişimi, kurumsallaşması ve sürdürülebilir büyümenin sağlanabilmesi için mali varlıklarının ve ticari risklerin sigortalanması gerekmektedir. Türk sigortacılık sektörü, geldiği dideban itibarıyla rastgele kalem riskimizi koruyacak, ihtiyaçlarımıza yanıt verecek durumdadır. Departman, Özel Riskler Hile Merkezi, Sigorta Takviye Komisyonu, DASK, TARSİM, Hikmet, Denetleme ve Terbiye Merkezleri kabil değişik ülkeler marifetiyle bile gıptayla bakılan, örnek alınan kıpırdak ve kalifiye kurumlara sahiptir.” değerlendirmesinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu, müstevli süreci, iklim değişikliği, küresel alanda hesaplı ve siyasal dalgalanmalar ile bitişik ülkelerdeki karmaşanın sigortaya olan ihtiyacı temas geçen ahit elan de artırdığına dikkati çekerek sigortanın riziko gerçekleştiğinde alınabilen tıpkı nişane olmadığını vurguladı.

Geleceği bugünden sigortalatarak, birikimlerin ve değerlerin riske atılmamasını isteyen Hisarcıklıoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Nazik yatırımlar tezyifkâr birikimlerle yapılır. Tasarruflarımızı yatırıma muhavvil Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) yüzdelik 30 oranında büyük bir kerem katkısı sunulmakta. Bu dizge yardımıyla resülmal birikimimiz artmakta, girişimciler, yatırımcılar ihtiyaç duydukları detaylı vadeli finansmana daha basit ve hesaplı yoldan ulaşabilmektedirler. BES’teki aksiyon sayesinde büyümenin finansmanı kolaylaşacak sonunda istihdam ve yatırımlar artacak. Bu sistemle vatandaşlarımızın tasarrufları büyürken, gelecekleri da garanti altına alınacaktır.”

Hisarcıklıoğlu, birlik çatısı altında Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) ve Sigorta Eksperleri İcra Komitesi (SEİK) bünyesinde örgütlenen acente ve eksperlerin, Türkiye’deki sigorta sektörünün gelişmesine yüce ulama sağladığını belirtti.

BES’in gelişmesi, sigortanın tabana yayılması, ulaşılabilir olması ve doğru teminatların sunulmasında sigorta acentelerinin, risklerin belirlenmesi ve bire bir hasar yerinde sigorta şirketleriyle sigortalılar ortada adaleti sağlamakta ise sigorta eksperlerinin balaban payı olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

” Herhangi Bir iki mesleğin mensuplarının geleceğe elan güvenle bakabilmeleri, minimum standartların ve mesleki disiplinin korunması böylece sektöre henüz çok ulama yapmalarını uydurmak için TOBB namına rastgele kalem desteği veriyoruz. Alay Malay çalıştığımız sigorta acentelerimizle sigorta eksperlerimiz özellikle kalkışmak için, tekmil sigorta sektörümüzün, çalışanların ve sigortalıların Sigorta Haftası’nı sunma içten dileklerimle kutluyor, dimdik, rahat günler diliyorum.”

Er emeklilikte staj sigortası ve 41. madde detayı!

SEDDK: Mecburi gidiş geliş sigortasında teminatlar 0 oranında artırıldı

İşsizlik Sigortası Fonu toplam varlığı 2,1 milyar TL arttı

 

Share: