Sigorta karda meydana gelen ne hasarları karşılıyor

Geçtiğimiz hafta içinde özellikle İstanbul doğmak amacıyla Marmara Bölgesi’ni etkisi altına düzlük bunaltıcı kar yağışlarında aracı hasar gören sürücülere müteveccih Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği’nden (TÜSED) açıklama geldi.

Dernekten yapılan açıklamada, kasko sigortası ve trafik sigortasının önemi vurgulanırken, hasar durumunda sürücülerin görüngü yerinde olabilir olduğunca videoteyp ve foto çekmesiyle hasarın belgelenmesine özen etmeleri gerektiği kaydedildi.

Antrparantez gidiş geliş sigortası teminat limitlerinin günümüzde açkı başına 50 bin TL, ilçe başına ise 100 bin TL ile sadık olduğunu, hasarın trafik sigortası limitinin üzerinde olması durumunda, aşan kısmın karşı komütatör sahibi veya sürücüsünden dilek edilebileceği hatırlatıldı.

HASARI ÇARPAN ARACIN SİGORTASI KARŞILIYOR

TÜSED açıklamasında, karlı ve buzlu yollarda aracın kayarak eksantrik bir araca çarpması, doğrudan doğruya bariyer, cidar, kaldırım üzere çakılı benzeri cisme darp, kar yahut buz kütlelerinin aracın konusunda düşmesi, aracın yoldan çıkması üzere davranışlar sonucu meydana gelen hasarların, belli hallerde sigorta poliçesi kapsamında düzlük aldığı bildirildi.

Buna bakarak, sigortalı tıpkı araca eksantrik bir aracın çarpması halinde, çoğaltan aracın gidiş geliş sigortasının garanti limitleri içerisinde aracın hasarının karşılanacağı, çarpan aracın kar küreme uzlaştırıcı, tuzlama uzlaştırıcı, kurtarma aracı olması halinde da tıpkı durumun muteber olacağı aktarıldı. Böyle bire bir durumda, çevre ortada ahenk tutanağı ya da polis veya açıkgöz vasıtasıyla kaymakamlık tutanağı düzenlenmesinin zaruri olduğu açıklandı.

SİGORTA TEMİNAT LİMİTLERİ DAHİLİNDE ÖDÜYOR

Aracın kayması sebebi ile eksantrik aynı yahut vehleten aşkın araca çarpılması halinde ise, yakınlar beyninde neva tutanağı ya bile polis güçleri yahut açıkgöz aracılığıyla ilçe tutanağı tanzim edilmiş olması ön şartı ile gidiş geliş sigortasının karşı aracın/araçların hasarını teminat limitleri dahilinde karşılayacağı belirtildi.

Kasko sigortası bulunan değilse, çoğaltan araçtaki hasarın komütatör sahibi yoluyla karşılanma durumuna ilgi çekildi.

ÇOĞALTAN ÇEVIRICI KASKOSUZ İSE HASAR KARŞILANMIYOR

Aracın kayması sebebi ile sabit bir cisme yahut yayaya çarpılması halinde ise, polis yahut uyanık marifetiyle ilçe tutanağı tertip edilmiş olması civar şartı ile trafik sigortasının madrup kamuya ilişkin veya hususi mülkiyette olan bariyer, safiha, zar gibi cisimde meydana mevrut hasarı garanti limitleri içerisinde karşıladığı kaydedildi.

Yayaya çarparak yaralanma, hastalıklı kalma yahut ölümüne sebebiyet ödeme halinde bile trafik sigortasının garanti limitleri içerisinde söz konusu zararları karşılayacağı aktarıldı. Bu durumda bile şayet kasko sigortası mevcut değilse, çarpan araçtaki hasarın komütatör sahibi yoluyla karşılanma durumu oluşacağı belirtildi.

ÇATIDAN SAKIT KAR HASARI KASKODAN KARŞILANABİLİR

Öte yandan, kaza/hasar olmaksızın aracın yalçın zemin şartları cihetiyle ilerleyememesi ve yolda kalması halinde yada aracın kayması sebebi ile cenk olmaksızın yoldan çıkması/devrilmesi sonucunda hasar görmesi halinde, kasko sigortası var ise asistans hizmeti içerisinde vadi kayran çekmece ve istirdat hizmetlerinden yararlanılabileceği vurgulandı.

TÜSED’den yapılan açıklamada, doğrudan doğruya çatıdan düşen kar kütlelerinin, kopan buz parçalarının yahut üzerindeki düşünce ağırlığı sebebi ile devrilen dikme veya alıngan dalların araca kötülük vermesi halinde, eğer kasko sigortası var ise kayıtlı bildirme ile sigorta şirketinden hasarın tazmin edilmesinin rica edebileceği bilgisi paylaşıldı.

Gidiş Geliş sigortası tavan priminde yüzdelik 20 artım

 

Trafik sigortasına kullanılmamış düzenleme

 

Share: