TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda “Çekim Ika” Tartışması

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda, 2023 yılı Bütçe Teklifi’nin görüşmeleri sırasında HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ile AKP’liler ortada ‘çekim yapma’ tartışması yaşandı. Komite Başkanı Cevdet Yılmaz, milletvekillerinin konuşmasını çökertme telefonuyla çekmek talip Paylan’a izin almadan hava yapamayacağını söyledi. Paylan bile “Burası kamusal bire bir kayran, bakın burası özel mahremimiz değil” dedi. AKP Erzurum Mebus İbrahim Aydemir, Paylan’a “Burada sen çekicilik yaparken kimsenin sana müdahale ettiği namevcut amma onu çevirip benim konuşmamı çekmemelisin benden cevaz almadıktan sonra” diye niteleyerek tepki gösterdi.

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda 2023 yılı bütçe maratonu başladı. Komisyonda bugün 2023 yılı Bütçe Yasa Teklifi ve 2021 yılı Değişmez Hesap Kanun Teklifi’nin geneliyle 2021 yılı Sayıştay raporları görüşülüyor.

HDP Diyarbakır Saylav Garo Paylan’nın görüşmelerin enerjik yayınlanması talebi sırasında hususi alan- kamusal düz tartışması çıktı. Paylan, şunları söyledi:

“Bir başkasını çekip yayınlama’ dediniz değil mi Sayın Başbuğ? Deminden, ego şu kamerayı şuraya koydum, siz birkaç sonradan belli yasaklayacağınız için şimdiden hazırlığımı yaptım, kamerayı koydum, düğmeye basacağım öz seçmenlerime ulaşmaya çalışacağım. Amma maatteessüf şu kameranın kadrajında bakın, görüyorum, Sayın Cavit Temiz da var, arkamdaki milletvekilleri da var. Siz, şimdi diyorsunuz kim ‘Başkasını çekemezsiniz’. Yani neye bakarak söylüyorsunuz?”

“BIRLIK BİR İSTİBDAT REJİMİNE GEÇİN”

Yarkurul Başkanı Cevdet Yılmayan, “İsterseniz bunu de kaldıralım o ant. Eğer oraya doğru gitmek istiyorsanız onu birlikte kaldıralım, peki” dedi. Paylan ise “Kaldıramazsınız” diyerek karşılık verdi. Yılmayan ise “Kuralı koyarız, kuralı koyarız” diye niteleyerek ısrarını sürdürdü. Paylan ise “Ben yayınlarım, ne yapabilirsiniz?” diye niteleyerek sordu. Yılmayan’ın taban ısrarını sürdürmesi üstüne Paylan, “Cümle tıpkı despotizm rejimine geçin” diye niteleyerek tepki gösterdi.

“BİRİSİ SİZİ HABERİNİZ OLMADAN ÇEKSE”

Paylan’ın güzeşte sene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı çektiğini, bu görüntüleri kullanan matbuat kuruluşu üzerine mazbata tutulduğunu anımsatması üstüne Yılmaz, “Sayın Paylan, birisi sizi çekse haberiniz olmadan” dedi.  Paylan ise “Başkanım bura kamusal ayrımsız kayran, bakın burası özel mahremimiz değil” yanıtını verdi. Yılmaz ise “Bura Plan ve Bütçe Komisyonu, kusura bakmayın” diye elektrik yasağı ısrarını sürdürdü. Paylan ise “Bura evimiz değil. Burası kamusal tıpkı alan Sayın Başkan” dedi.

AKP Erzurum Mebus İbrahim Aydemir, Paylan’a “Burada üstelik sen çekicilik yaparken kimsenin sana engelleme ettiği namevcut ama onu çevirip benim konuşmamı çekmemelisin benden cevaz almadıktan sonradan” diye engelleme etti. HDP’li Paylan, “Çekiyorum” derken, Aydemir “Yapıyorsan eksiklik ediyorsun sen” diye niteleyerek karşılık verdi. Paylan, “Sebep ayıp edeyim?” diye niteleyerek sordu.

“İZİNSİZ ÇEKİYORSUNUZ YANİ”

AKP Manisa Mebus Kasıt Aydemir ise Paylan’a şunları söyledi:

“Deminden, değerli arkadaşlar, demokratlık ve özgürlük seçme konuşmamızda dile getirdiğimiz hususlar. Deminden, benim özgürlüğüm nereye büyüklüğünde? Arkadaşımın özgürlüğünü bunama hakkım yok. Deminden hürriyet, el erki hakkını kullanarak Sayın Paylan diyor ki: ‘Benim el erki hakkımı, özgürlük hakkımı kullanıyorum’. Amma İbrahim Aydemir’i izinsiz çekiyorsunuz yani bu özgürlük gitmek mi? İbrahim Eş’in özgürlüğü, ‘Çekme’ diyor İbrahim Bey da.”

Share: