İyi Partili Cinisli: Enflasyon Vergisini Selim Fırka İktidarı Sevdi

İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, 2023 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda; “Enflasyonla şişirilmiş, gelirleri acımasızca faizcilere dökme tıpkısı seçim finansmanı bütçesidir bu. Sabık mülhak bütçede da anlatım etmiştim, şişkinlik vergisini SELIM Öğür iktidarı sevdi” dedi.

2023 yılı merkezi dalavere bütçe kanunu üzerindeki görüşmeleri, TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda zaman başladı. 2023 yılı Bütçe Kanunu Teklifi ve 2021 yılı Stabil Hesap Yasa teklifinin geneli üzerindeki görüşmeler sürüyor.

İYİ Tümen Erzurum Saylav Naci Cinisli, bütçe konusunda yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“2023 bütçesini görüşüyoruz. Bu 2023 bütçesi bize ne gösteriyor? Bütçelerde elbette ki biz, burada milletimizin bütçe hakkını savunuyoruz ve iktidarların, hükümetlerin yaptıkları bütçelerde bu iktidarların, hükümetlerin istikametini bize aslında gösteriyor. Tıpkısı taraf çiziyor ve bize bu istikametler üzerine üstelik ipuçları veriyor. Benim gördüğüm kadarıyla bir defa bu doğrultu sonuç basamak negatif bire bir tablo çiziyor, bu bütçeye herkes aynı benibeşer takıyor. Benim değerlendirmem şu anda bu bütçeyle milletin cebindeki üç kuruşun peşine düşülmüş durumdadır. Enflasyonla şişirilmiş, gelirleri zalimcesine faizcilere dökme bire bir seçme finansmanı bütçesidir bu. Güzeşte katma bütçede da anlatım etmiştim, para şişkinliği vergisini DÜRÜST Öğür iktidarı sevdi. Bu enflasyonla oluşan inanılmaz yüksek dolaylı vergilerle gerek bütçeler gerekse üstelik anlıyoruz ki önümüzdeki seçim finanse edilecek. Bu yolun makul ve tatlıca benzeri kere olmadığını anlatmak isterim.

“MİLLİ GELİRİMİZ 25 BİN DOLAR OLACAKTI”

Nereden nereye geldik? Benim 2018 yılında ilk kez mebus seçildiğim günden beri, adeta ayrımsız motto kabil 2023 hedefleri konuşuluyordu, 2023 hedeflerinden bahsediliyordu. Nereye gitsem oranın DOĞRU Partili yetkilileri, hassaten valileri 2023 hedeflerinden rastgele çıktıklarında, konuşmalarda tıpkısı sav söz kadar bahsediyorlardı. Neydi bu 2023 hedefleri? Mecmu milli gelirimiz 2 trilyon dolar olacaktı, kişi başına düşen milli gelirimiz 25 bin dolar olacaktı. Ne oldu?

Önümüzde, resim önümüzde. Maatteessüf olmadı, bari olsaydı olmasını isterdim. Ülkemizin iyiliği bizim dahi iyiliğimizdir, ülkemizin kötülüğü ise bizim tartı kaynağımızdır temas zaman için. 500 milyar dolarlık bir dış satım hedefi vardı, bugün 265 bilyon doları konuşuyoruz. Yüzde 4,6 olarak hedeflenen başıboşluk TÜİK’e karşın, ısmarlama TÜİK rakamlarına karşın, zaman 10,4. Bu iki cins sevgili oluşturuyor. Birincisi, bu rakamların erişilememiş olması.

“BİLE BİLE İNSANLARIMIZ KANDIRILMIŞSA O ELAN BILE INCITICI”

İkincisi ise daha vahimi; böylesi objektif, hayali rakamların milletimize, olamayacağı biline biline aktarılmış olması ve onlara rüya pompalanması; eğer kim beceriksizlikle bu rakamlara ulaşılamadıysa son aşama şiddetli, ülkemizi dalavere edenler üzerine vereceğimiz karnenin haddinden fazla düşü k olmasına gerektirir amma müfit; beceriksizlikle değil, bilerek akla yatkın söylenmemiş, kasten insanlarımız kandırılmışsa o henüz da kötü. Temas ikisi bile bu ülkeyi dalavere edenlerin bulundukları makamları boşuna engelleme ettiklerinin işaretidir.”

Fotoğraf: ARŞİV

Share: