Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda ‘Canlı Yayın’ Esprileri… Paylan “Birçok Paraysa Ben Vereceğim” Dedi, Şentop “Telefonunuzu Değiştirin, Ego Ödeyeyim. Elan…

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda, Sedir bütçesinin görüşmeleri sırasında TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile HDP Mebus Garo Paylan arasında komite çalışmalarının aktif verilmesi üstüne nükteli anlar yaşandı. Şentop, Paylan’ın “Kaç paraysa ego vereceğim Sayın Başbuğ, çünkü benzeri elektronik beyin, bire bir server bu. Hani 10 bin, 20 bin teklik süresince çözülebilecek ayrımsız iş. Ego vereceğim diyorum, hani bütçe güçlük varsa ben vereceğim” şeklindeki sözlerine “Siz, bu Divan’in yayınla ait çalışmasının maliyetini ödeyeceğinize bence telefonunuzu değiştirin yoksa ben ödeyim sizin telefon paranızı, henüz mebzul nişane yaparsınız” esprisiyle kıymet verdi.

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda, TBMM, Sayıştay ve Kamu Denetçiliği Kurumu bütçeleri görüşülüyor.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un sunumu öncesi usule ilgilendiren bayram düzlük HDP Diyarbakır Saylav Garo Paylan, lokma tatlısı sonrasında kaynak alınmasına izin verilmemesini eleştirdi. Paylan, “Esbak bu kameralar, canlı yayın üstüne tartışmalarımız olmuştu ve bu konuda hacısı hocası sayın Mustafa Şentop’a attınız. Sayın Mustafa Şentop bu konuda tıpkı ihale yaptı. Divan’teki ihaleleri kim yapıyor? Sayın Şentop, herhalde siz yapıyorsunuz sanıyorum” dedi. Paylan şöyle devam etti:

“ŞU KAMERALAR BENİ ÇEKİYOR, BIRKAÇ SONRALARI SİZİ ÇEKECEKLER”

“Bakın, şurada benim görüntümü görüyorsunuz değil mi Sayın Komutan, şu kameralar beni çekiyorlar, birkaç sonradan siz konuştuğunuzda bile sizi çekecekler. Yani şuradan yapıt yapılıyor ve bağırsak odaya bu işaret gidiyor. Yani içerideki odada değişik bürokratlar bu yayını izliyorlar. Şunu önerdik, keşke hani bu sene şurası başaralım, ‘Ya, şu yayını bakın 1 server, 1 elektronik beyin basına geçelim’ dedik” diye niteleyerek konuştu.

“KAÇ PARAYSA EGO VERECEĞİM”

“Sizden istirhamım, şu ihaleye tıpkı yön daha ekleyin. Birçok paraysa ego vereceğim Sayın Başbuğ, iddiayla söylüyorum bakın, kaç paraysa ben vereceğim zira bir elektronik beyin, aynı server bu. Hani 10 bin, 20 bin liralık içre çözülebilecek aynı maslahat. Ben vereceğim diyorum, hani bütçe ağırbaşlılık varsa ben vereceğim. Gelin, şu halkın bütçesini halka ulaştıralım sayın Başkanım”

“GARO SENDE MÜLK VARMIŞ EVET”

Paylan’ın sözleri konusunda AKP Erzurum Mebus İbrahim Aydemir birlikte “Garo sende mülk varmış ya” diye niteleyerek laf attı.

“BELKİ KAHVALTI YAPMADAN GELİYORUZ AMA USULÜ KAÇIRMIYORUZ SAYIN PAYLAN SAYESİNDE”

Usule yönelik meze düzlük AKP Manisa Mebus Hedef Aydemir ise azrail konusunu bir örnekle anlattı. Aydemir’in örneği şöyle:

“Türkiye Süper Ligi karşılaşmaları, sezonu açıldığı zaman başladığı antlaşma sezon belli. Kaç oyuncuyu değiştireceksiniz, kaç yabancı oynatacaksınız, birçok dakika oynanacak, kurallar muhtemelen oluyor. Seçkin hafta karşılaşma önceden, değme hafta ligde maçlar önceden yine gine Futbol Federasyonu oturup da kuralları değiştirmiyor, usulü değiştirmiyor. Tığ dahi bütçe görüşmeleri başlarken usul karşı görüştük amma değme dönüş sabahleyin gelip tekrar asıllar için konuşacaksak o antlaşma ben size şöyle bire bir öneride bulunuyorum. imdi bütçe görüşmelerinin başında banko usul için görüşmeyelim; seçkin ahit hangi bakanlığı görüşüyorsak, ne kurumu görüşüyorsak onla alakadar ayrımsız asıllar belirleyelim, ona bakarak yürüyelim. Biz rastgele dönme sabah geldiğimizde belki kahvaltı yapmadan geliyoruz amma usulü kaçırmıyoruz sayın Paylan sebebiyle. Iyi olsun, temas çağ usul, herhangi bir devir ‘canlı yayın, naklen yayın…”

“OYLAYALIM BİTSİN BU İŞ… NASIL OLSA SARAYDAN YAPILMIŞ, GETİRİYORSUNUZ”

Usule ait alay alan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Uğur Aydemir’in önerisine yöneltme yaparak, “Bire Bir teklifte bulundu. Ego henüz iyi ayrımsız teklifte bulunayım. Usulü değiştirelim. Zaman, burada sabahleyin gelsin Başbuğ okusun, oylayalım bitsin bu hisse senedi. Hangi uzatıyoruz ki ya ne icap var yani böyle ayrımsız şeye. Bittabi olsa saraydan mamul, getiriyorsunuz” dedi.

“BAŞKANIM KORTEJ İSTİYOR”

Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz’ın henüz evvel konuya ilişkin yapılan açıklamaları anımsatması üzerine Garo Paylan, “Başkanımız meze istiyor” diye Yılmayan’ı uyardı. Bunun konusunda Yılmayan, TBMM Başkanı Şentop’a hezel verdi.

“Garo Bey’e teşekkürname ediyorum bana meze aldığı için” diye niteleyerek söze başlayan Şentop, birçok ülkede komisyonlarda yayın yapılmadığını rapor etti.

“BEN ÖDEYEYİM SİZİN TELEFON PARANIZI, DAHA İYİ YAYIN YAPARSINIZ”

İçtüzük hazırlıkları sırasında gündeme gelebileceğini belirtken Şentop, Paylan’ın “Kaç paraysa vereceğim” sözlerine nükteli aynı dille, “Siz, bu Divan’in yayınla ilgili çalışmasının maliyetini ödeyeceğinize bence telefonunuzu değiştirin yoksa ben ödeyim sizin telefon paranızı, daha bol yayın yaparsınız” dedi.

Share: