Sinop Kale Surlarında, Roma Dönemine Ait Taş Oyması Figürü

MUSTAFA KANKIZIL

Sinop’ta restore edilen kermen surunun üstünde Roma dönemine ilişik antik çağlarda oynanan ‘duodecim scriptorum’ oyununu anlatan taş oyması figür dönme yüzüne imdi.

Sinop Kent Meydanı Projesi ve kermen surlarındaki restorasyonun arkası sıra tarihi kale surları üstünde antik tıpkı oyuna ilişkin yapıt dönem yüzüne imdi. Figürün canlandırdığı oyun, günümüzdeki tavla oyununa benzerliğiyle dikkat çekiyor.

“BAKANLIĞA ARACISIZ ÇAĞRI YAPIYORUZ”

Oyunun Roma Dönemi’ne ilişik olduğunu tamlayan Sinoplu Konferans Tarihi Araştırmacısı Oya Kayırıcı şunları söyledi:

“Buradaki bulduğumuz esasen var olan eserimiz milattan ilk 2. Yüzyılda, milattan sonra 4. Çağ arasında haddinden fazla pop aynı şekilde Roma coğrafyasında oynanan ayrımsız oyuna ait tavla taşı. Duodecim scriptorum diye niteleyerek 12 biçim evet üstelik 12 çizgi evet birlikte kutu diye niteleyerek rapor edebileceğimiz latince karşılığında tıpkısı oyun. Çokça ongun durumda. Gayet açık tıpkı şekilde görülebiliyor. Devşirme bire bir taş yerine evet Bizans dönemi ya bile Selçuki dönemi uğur restorasyon çalışmaları sırasında bu bölgede bulunup hızlıca adına yerleştirilmiş. Biz hem kültür ve turizm bakanlığını hem da TOKİ’nin sınırlanmış bulunduğu sayın Erek Kurum’un bakanlığına doğrudan davet yapıyoruz. Burada çok muhtelif unsurlara sahibiz. Yoz şehrimizin zenginliğini ortaya koyan bu unsurları arkeo park namına yerinde sergilememiz ve burada bunun bir replikasını yapıp buraya koymamız ayrıca bütün kentin daha ferah kavranması, surların yerlerinin dönemlerinin, buluntuların daha mebzul kavranmasını sağlayacak levhalama, tabelalama, açıklayıcı yegâne elden çıkma iyice bire bir tanıtım kampanyası bekleyebiliriz.”

Kaynak dökümü:

*Oya Âdem

*Tafsilat görüntüler

*Dron ile çekilmiş kale suru

Share: