Tavlanın antik çağlardaki dedesi Sinop surlarında çağ yüzüne daha çok

Tavlanın antika çağlardaki dedesi Sinop surlarında dolaşma yüzüne artık

SİNOP – Şehrin bağırsak limanını çevreleyen binlerce yıllık Sinop Kalesi surları, eş sahipliği yaptığı bir nice medeniyetin izlerini barındırıyor. Restorasyon yapılan kermen surunun üstünde ‘tavlanın dedesi’ diyerek tabir edilen, antika çağlarda oynanan ‘duodecim scriptorum’ oyununun taş oyması figürü aktarılma yüzüne artık.

Barındırdığı natürel limanı sayesinde bir nice medeniyetin hakimiyet dayamak amacıyla savaştığı Sinop’ta, geçmişin izleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Kent Meydanı Projesi ve kermen surlarındaki restorasyonun arkası sıra tarihi kale surları üzerinde, antika aynı oyuna ilgili nişane gün yüzüne daha çok. Figürün canlandırdığı baziçe ise günümüzdeki tavla oyununa benzemesiyle özen çekiyor.

Antik çağlardaki Romalılar döneminde haddinden fazla sevilen bire bir baziçe olduğunu tamlayan, sanat tarihi araştırmacısı Oya Koca, “Aslında dönem yüzüne artık diyemeyiz, seçme ahit oradaydı ve bize bakıyordu. Bu ürün bir oyun tablası, adı bile Roma’birlikte çokça pop olan ve Roma coğrafyasının seçme tarafında oynanan ve bizim apayrı antika kentlerimizde üstelik örnekleri bulunabilen ‘duodecim scriptorum’ oyunu” diye niteleyerek konuştu.

Oyunun ismindeki anlamı ve oynanış şeklini anlatan Herif, “Duodecim 12 söylemek, scriptorum ise iz ve form emreylemek. Bu oyundaki düzenleme üstelik 6’şar kutunun ortadan ayrıldığı, 3 tam 3 ilan ve 15’er pulla oynana takip oyunu. Günümüzdeki tavlanın antik çağlardaki dedesi diyebiliriz. Bu oyun milattan ilk 2. Asır ve milattan bilahare 4. Asır ortada çokça sevilerek oynanmış, sıradan Romalılardan ense dozaj imparatorlara kadar oynanmış tıpkısı baziçe” şeklinde konuştu.

Surların üzerine takrir tarihinin tamam adına kestirilemediğini tamlayan Eş, “Arkamızda uzanan talih kentimizin doğu surları. Tekmil adına tarihlemesini bilemiyoruz, ya Bizans döneminde restorasyon çalışmalarında evet bile Selçuklular bu kenti fethettikten sonraları buraya eklenmiş, devşirme diye tabir ettiğimiz ayrımsız çıngı. Yetkililerden beklentimiz, bu sene kentimizi ağız ağıza baştan düzenleyen çalışmaların ardından bu bölgelerde arkeopark oluşturulabileceği, bu unsurun bile turistik açıdan ilgi çekici olacağı için replikası yapılabilir, levha yapılabilir” ifadelerini kullandı.

Share: