Sinop’ta Lakerda 2 Kiloluk Bidonlarda 350 Liradan Satışa Daha Çok

MUSTAFA MAHARETLI

Karadeniz’de torik ve palamudun epizot tike kesilerek salamura edilmesiyle hazırlanan ve sabık yıl 2 kilogramlık bidonlarda 250 TL’den satılan lakerda, bu yıl 350 TL’den satışa çıkarıldı. Sinoplu balıkçı İbrahim Gündoğdu, “Bu çalışma isteyen benzeri olay. Bunu palamut adına değerlendirmesinler. Palamudun tanesi 40, 50, 60 lira civarında. Biz 350 TL’ye satıyoruz bunu ama bu çok faaliyet talip ayrımsız fenomen. 8-10 günlük ayrımsız süreçten geçiyor” dedi.

Sinoplu balıkçılar, 2 kilogramlık kavanozlarda lakerda yapımına başladı. Palamudun irisi ya dahi torikten yapılan lakerda için önceki yerine dilimler halinde kesilen balıkların omurilikleri, etraflı uçlu telle temizleniyor. Balıklar temizlenmesinin peşi sıra 3 periyot tuzlu ve buzlu suda bekletiliyor. Peşi Sıra lakerdanın arz mefret kısmı olan tuzlama işlemine geçiliyor. Tuzlanan balıklar, buzdolabına kaldırılıyor. Dinlenmeye alınan balıklar, elan sonraları hıfız kaplarına konularak amade duruma getiriliyor. Kentte 2 kilogramlık lakerdalar 350 TL’ye satılıyor.

“ÇOK SAY İSTEYEN BİR OLAY”

Sinop’ta 25 yıllık balıkçılık fail İbrahim Gündoğdu şunları söyledi:

“Lakerda yapımında balığın sağlamını bulacaksın. Gırgır palamutlarını seçeceksin. Kestiğin balık taş kabilinden olacak. Suyun içine koyduğun ahit dağılmayacak. Uzatma balık ağlarından mevrut palamutların biraz elan sönük olması suda metanetli dayanmaz açılır, gevşer. Özellikle gırgır palamutları akva olacak. Taş kadar olacak. Kestiğin ant karpuz keser kadar ses çıkma. Lakerda bu palamutlardan olur. Sonradan onları sınırlı tıpkı miktarlarda böleceksin. Büyüklüğüne göre 3’e bölersin 4’e bölersin. İliğini ve kanını aldıktan sonradan suya yatırıyoruz. Yeryüzü bir iki 3 aktarılma suyunu daim tahavvül etmek kaydıyla sabah, öğle ve akşam ezanı, soğuk tıpkı ortamda bekletiyoruz. Elan bilahare uzun tuza yatırıyoruz. Ben ayrıntılı tuza yatırıyorum. Umu edenler yüklülük tuza de yatırabilirler. Ego 2 dönem yatırıyorsam güçlük tuza yatıranlar 4 zaman yatırsınlar. Kaya tuzuna özen etsinler. İnce sodyum klorür ara sıra iyot kokuyor. Tuzunu çok çekiyor. Çok şiddetli tuzlu oluyor ona dikkat etsinler. Bu himmet isteyen aynı olay. Bunu pelit namına değerlendirmesinler. Palamudun tanesi 40, 50, 60 liralık civarında. Tığ 350 TL’ye satıyoruz bunu ama bu haddinden fazla çalışma isteyen ayrımsız olay. 8-10 günce bire bir süreçten geçiyor. Güzeşte yıl 2 kilogramı 250 TL civarında satıyorduk.”

Share: