Niğde’de barbunya hasadı başladı

Türkiye’üstelik barbunya ihtiyacının yüzdelik 70’inin karşılandığı Niğde’dahi hasat başladı.

Vali Mustafa Koç, Ovacık köyünde barbunya hasadına katılarak çiftçilere artağan sezon geçirmelerini diledi.

Traktöre binerek barbunya söken Koç, AA muhabirine, Niğde’nin kocaman bir ekincilik kenti olduğunu söyledi.

Hasat sezonunun gelmesiyle gelişigüzel ahit tıpkısı başka ürünün hasadını yaptıklarını tamlayan Çalıştırıcı, fasulye ve barbunyanın kent üzere muhteşem olduğunu vurguladı.

Vali Koç, son zamanlarda yapılan çalışmalarla kentin fasulye ve barbunya üretiminde Türkiye birincisi olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bizler birlikte temas antlaşma hep alanlarda olduğu gibi üreten çiftçilerimizin yanındayız. Devletimiz, hükümetimiz, gerek sulamayla lüzum danışmanlıkla lazım prim destekleriyle icap araba takım ve gerekse danışmanlık hizmetleriyle seçkin ant çiftçimizin yanı sıra. Onları destekliyoruz. Çiftçilerimize yalabık, verimli iktisadi aynı sezon diliyorum. Cenabıhak onları kazadan, beladan korusun. Onlar ürettikçe mutlu oluyoruz. Onlar ürettikçe ilimiz büyüyor. İlimiz büyüdükçe ülkemiz büyüyor.”

Niğde’nin yerey yapısı ve ikliminin fasulye üretimine yarar olduğuna dikkati çekici Koç, almaşık ekincilik ürünlerindeki üretimde ve fiyatlardaki dalgalanmaların çiftçileri barbunya ve fasulyeye yönelttiğini tabir etti.

Ovacık köyü muhtarı Ege Ertuğ bile köyde tahminî 25 bin titrem barbunya hasat edildiğini anlatarak, “Bu yıl verimde biraz bayağılık var ama hem beyaz fasulyede hem bile barbunyada fiyatlar güzelce. Girdiler az buçuk pahalı amma değer üstelik iyicene olduğu zaman çiftçimizin yüzü güldü.” dedi.

Köyde 80 dekarda barbunya üretimi yapan Mustafa Aksoy ise yer illerdeki tüccarların bile barbunya ahzetmek amacıyla köye geldiklerine belen etti.

Share: