Nazır Karaismailoğlu, Edirne’de öğün şantiyesini inceledi Açıklaması

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Edirne’üstelik, Pazarkule TEM Angajman Yolu Şantiyesini konuşma etti, yetkililerden bilgi aldı.

Karaismailoğlu, burada matbuat mensuplarına yaptığı açıklamada, Bulgaristan Kazançlı İşlerden Mesul Başvekil Yardımcısı ve Iblağ ve Enformasyon Bakanı Hristo Aleksiev ile verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan çizgi kapılarının büyük önem taşıdığını vurgulayan Karaismailoğlu, eksen kapılarında çevirgeç geçişlerinin hızlanması ve kapasitenin arttırılması amacıyla muhteşem görüşmeler yaptıklarını söyledi.

“2024’te Çerkezköy’den Kapıkule’ye demiryolu hattımızı bitirmeyi planlıyoruz”

Kara yoluna yapılan yatırımların beraberinde çipo ve deniz yolu taşımacılığına ehemmiyet verdiklerini, bu çalışmaların gümrüklerdeki yoğunluğu azaltacağını aktaran Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Bu yönde birlikte hele yapımı bitmeme fail Çerkezköy-Kapıkule Demiryolu hattımız çokça eşsiz. 2024 yılında Çerkezköy’den Kapıkule’ye büyüklüğünde olan demiryolu hattımızı bitirmeyi planlıyoruz. Ayrıca Halkalı-Çerkezköy arasındaki yolun tenkis çalışmalarını sonuçlandırdık. Onunda takibini ve imalatlarının hızlandırılmasını bekleyeceğiz amma Çerkezköy-Kapıkule arası hizmete açıldığında, Bulgaristan kapılarına yükleri taşıması açısından büyük benzeri alternatif olacak.”

Icra Vekili Karaismailoğlu, dünyada krizler, kaoslar, enerji sorunları konuşulurken Türkiye’da yatırımların artarak bitmeme ettiğini ve ülkenin düzenlenen bir şekilde büyüdüğünü vurguladı.

Edirne’deki projeler

Edirne’bile bitmeme fail oylumlu projelere dahi değinen Icra Vekili Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Edirne’üstelik devam eden balaban üç projemiz var. Bunlar TEM-Edirne Karaağaç Angajman Yolu, Edirne- Kırklareli bölünmüş posta yapım ikmal işi ve tarihi Uzunköprü restorasyon çalışmaları çabuk bire bir şekilde devam ediyor. Bunlar karaca yolu namına Edirne’bile yaptığımız, önemle takip ettiğimiz projeler. TEMA-Edirne Narven Bağlantı Yolu projesiyle Pazarkule Eksen Kapısı’ndan doğrudan olarak TEMA Otoyoluna efdal standartlı öğün ile bağlantı yapıyoruz. Projenin tamamlanmasıyla Narven-Edirne beyninde, tarihi köprüler üzerinden geçişine izin verilmeyen dokunaklı kayıt trafiği proje güzergahından sağlamış olacak. Böylecene hem tarihi köprülerimiz korunacak hem birlikte denge taşımacılığı akıcı şekilde sürecektir.”

Debisi belli başlı dönemlerde yükselen Meriç ve Tunca nehirlerinde oluşan taşkınların Edirne-Karaağaç arasındaki ulaşımı engellediğini nâkil Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Yapımı, mukassem kez adına tamamlanan 1943 metrelik Dr. Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü’yle taşkınlar karşısında Edirne-Karaağaç bağlantısı sakıncasız aynı şekilde sağlandı. Bu bağlantıyı normal yolumuza bağladık. İnşallah yolumuzun bitmeme eden kısımları da tamamlandığında haddinden fazla henüz konforlu, bölünmüş nöbet standardında yolumuzu tamamlamış olacağız. Kasım 2020’dahi ihalesini yaparak mart 2021’dahi çalışmalarına başladığımız 7062 metre uzunluğundaki yolumuz, mukassem ve bitümlü sıcak kaplamalı namına tamamlanacaktır. 535 milyon teklik bedelci projemizde yüzdelik 43 oranında çoğalma kaydettik.”

Edirne-Kırklareli bölünmüş el yapım işinin de bitmeme ettiğini anlatan Karaismailoğlu, 47,5 kilometre olan hattın 32 kilometrelik bölümünü tamamladıklarını belirtti.

“Geçmişe topluluk çıkmayanın geleceği birlikte gayrimümkün”

Icra Vekili Karaismailoğlu, dünyanın genişlik teferruatlı taş köprüsü olma unvanına topluluk Uzunköprü’dahi restorasyon çalışmalarının bitmeme ettiğini, projenin 2024 yılının mayıs ayında tamamlanmasını öngördüklerini tabir etti.

Türkiye’nin düzenlenen bir şekilde tahaccüm sürecinin, envestisman istihdam, üretimin ve ihracatın artarak bitmeme edeceğini vurgulayan Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“Bizler atasına, geleceğine tarihine topluluk çıkmanın hangi derece oylumlu çokça iyi biliyoruz. Geçmişe topluluk çıkmayanın geleceği birlikte gayrimümkün. Bu nedenle yemeden içmeden kullanılmamış projelerle değil, Türkiye’yi küresel, lojistik bire bir süper güce tevil etmek üzere çok gösterişli tıpkısı mücahede gösteriyoruz. Bununla bu arada ağababa yadigarı eserlerimizin yarınlara ulaşmasını yer zer sorumluluklarımızdan biri kendisine görmekteyiz. Bunun üzere dahi hep kol olarak canla başla çalışmaktayız.”

Karaismailoğlu, bugün Edirne yaptıkları çalışmaları gözden geçirme imkanı bulduklarını, ulaşım ve lojistik koridoruyla ilişik dahi makro görüşmeler yaptıklarını vurguladı.

Edirne’deki gar müdürlüklerini birlikte görüşme fail Karaismailoğlu, henüz sonra kentten ayrıldı.

Share: