Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Savaş’tan Güreş Seyircilerini Yatıştıran Meşveret

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin familya sahipliğinde düzenlenen 11. Acun Ana Güreşi Şampiyonası’nda Türk seyircilerinin itirazlarını Şehremini Lütfü Çarpışma yatıştırdı. Kavga, “Hakemlerimizden da ricam lütfen adil ve çokça dikkatli olun. Buradaki bilcümle güreşçiler bizim adaletimize güvenip mevrut ve bizim amacıyla namustur. Haberiniz olsun. Bu güreşleri haddinden fazla ahenkle yapalım. Alkışlarınızla tepkinizi gösterin” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin familya sahipliğinde planlı 11. Acun Valide Güreşi Şampiyonası tamamlandı. Başpehlivan, Azerbaycanlı pehlivan Aslan Mirzgave oldu. Şampiyonaya 35 ülkenden yüzlerce müsabık katıldı.

Şampiyona sırasından yaşanan aynı görüngü Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Uğraş’ın konuşmasıyla sonuç buldu. Yarışma sırasında İranlı aheste güreşçi; Türk sporcuyu tuş etti. Ölçülü yargıcı ve masa hakemleri “tuş”a karar verirken, Türk sportmen itirazda bulundu. Sonuncu karar organı tuşu asılsız saydı ve maçın devam etmesi kararı alındı.

Bu el karşılaşma berabere sonuçlandı ve kuraya gitti. Kuranın Türk sporcu lehine çıkması konusunda seyirciler maç sonucunun adaletli olduğuna inandırma olmadı ve güreşin esasen etmesi gerektiğini savundular. Çekişme, bunun konusunda söyledi:

“Aylardır bu güreşçileri buraya tebliğ etmek amacıyla hep rüfeka cansiperane çalışıyor. Maddi ve manevi insanlar bu işe mücahede koyuyor. Güreşçiler aylarca egzersiz yapıyor, çalışıp geliyor. Sizler da saatlerce bu işi seyrediyorsunuz. Türk’ün atasında görelik, ocumak ve edep vardır.

Burada hanımlar da var ve burası er meydanı. Hakemlerimizden bile ricam lütfen adaletli ve haddinden fazla tetik olun. Buradaki bütün güreşçiler bizim adaletimize güvenip gelmiş ve bizim için namustur. Haberiniz olsun. Bu güreşleri çok ahenkle yapalım. Alkışlarınızla tepkinizi gösterin. Herkese hoş güreşler.”

Nihai Değişmeyen Müesses maçın tekrarına karar verdi. Ancak Türk sporcu defaatle anons edilmesine karşın mersah alanına çıkmadı ve hükmen yıprak sayıldı.Share: