KIRKLARELİ – Lise öğrencisi evinde çoğalttığı karınca kolonilerini doğaya salıyor

Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde 14 yaşındaki lise öğrencisi Yusuf Beyazca, evinde beslediği karıncaların sayılarını artırdıktan sonra natürel ortamlarına bırakıyor.

Yaklaşık 5 yıl önce babası ile evlerinin bahçesindeki ağıla giderken gördüğü karınca sürüsünden etkilenen Gösterişli’ın, o günden sonra karıncalara olan ilgisi arttı.

Karıncalar üzerine internet ve kitaplarda araştırı yapmaya başlayan Gösterişli, elan bilahare nesli azalan karınca türlerinin sayılarını artırmaya değişmeyen verdi.

Pahal, okulun bahçesinde, ormanda, dere kenarlarında bulduğu karıncaları evine getirip besliyor, sayıları arttığında ise doğaya salıyor.

Pahal, AA muhabirine, yüksek canlılar olan karıncalar üstüne tetkikat yaptığını söyledi.

Okuldan menfaat sokak karıncalarının yanına gittiğini belirten Okkalı, “Amacım Türkiye’da bulunmaz olan türleri hatırlamak. Acul giden, istilacı, çokça hızlı büyüyen, iri koloni kuran türleri icat etmek istiyorum. ara sıra bulduğum oluyor ve eve sevinerek geliyorum.” dedi.

Ağır, kimi zaman arkadaşlarının desteği ile eskimemiş türler bulduğunu rapor etti.

Her türün kendine has ayrımsız zorluğu olduğunu anlatan Gösterişli, “Eve getirdiğim karıncayı önceki adına sınav tüpü süresince inceliyorum. Hangi düzlük ne içer, ne besinleri sever… Bugüne kadar 24 nev karınca besledim. Beslediğim türlerin kolonileri büyüdüğünde doğaya bıraktım. Yeryüzü iri kolonim 80 işçiye kadar bundan sonra.” dedi.

Karıncaları test tüpünde inceleyip çoğaltıyor

Ağır, kraliçe karıncayı bulduktan bilahare imtihan tüpünde incelediğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Test tüpünün tıpkısı kısmı su oluyor, oraya cehre koyuyorum, karınca su içebilsin ve gönen yapabilsin diye. İlk işçilerini 45 günde çıkarabiliyorlar. İlk işçi çıktıktan sonraları işçi bundan sonra kraliçeyi besliyor. Amma ilk iştirakçi çıkana büyüklüğünde üstelik kraliçe larvalarını gözü üzere büyütüyor. Sınav tüpünde kâh enva 1 evet birlikte 2 sene kalıyor, bazı enva 5-6 yıl kalabiliyor, tenasül hızına vabeste. Ara Sıra enva üzere dahi gazlı tuğlayı oyarak tıpkı düzlük yapıyorum. Karıncalarda beni sunu çok şaşırtan şey tıpkı karınca tıpkı kemirmek bulduğu zaman arkasında tıpkı belirti salgılıyor ve bu sayede o aldığı besinin yerini kaybetmiyor, kolonideki değişik karıncalar üstelik o besini bulup oradan kendilerine yetecek kadar şart alıyorlar.”

Alçak, amacının, karınca türlerinin sayılarını çoğaltmak olduğunu dile getirdi.

Bugüne büyüklüğünde doğaya bir nice karınca kazandırdığını nâkil Korkulu, “Tıpkısı karıncanın doğada kişi şansı yüzde 5, insanlar istemeyerek eziyor, arabalar maatteessüf kim eziyor ve ece bir saha kazmayı başarsa dahi kış uykusunda ölebiliyor. Çok soğuk iklimler yaşanıyor. Ego da bunun üzere test tüpü ve tuğlada bakıyorum, sömürge büyüdüğü ahit üstelik onları tekrar doğaya, öz evlerine salıyorum. Bu sayede doğaya ayrımsız koloni kazandırmış oluyorum. Bundan sonraki hedefim Türkiye’birlikte bir iki olan hayvan çeşitliliğini tezyit etmek.” ifadelerini kullandı.

Share: