Ankara’daki cinayetin tecrübe tanığı görüngü yerini film seti sanmış

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde mart ayında öldürülen Hüseyin Angı’nın kıyacı zanlılarının yargılandığı davada ifadesine başvurulan deneyim tanığı, cinayete şahit olduğunu ancak film çekildiğini fikren polisi aramadığını söyledi.

Şırnak’tan Ankara’evet çevirici almak üzere mevrut Hüseyin Angı’yı öldüren ve cesedini göl kenarına atan 6 sanığın “cinayet”, “silahla kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” ve “dolandırıcılık” suçlarından yargılanmalarına devam edildi. Ankara 7. Korkulu Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya mevkuf ve tutuksuz sanıklar ile yan avukatları katıldı.

Mahkeme heyeti başkanı, sorun dosyasına mevrut evrakı okuduktan bilahare şahit C.K’ye bayram verdi.

Tanık C.K. ifadesinde, çocukluk arkadaşı ve ev dostu olan Angı’nın olaydan biraz dönme ilk kendisini arayarak “İbrahim” isimli aynı kişiden araba aldığını ve Ankara’ya gideceğini söylediğini aktardı.

Olay günü saat 13.20 sıralarında aradığı maktulün telefonu açmadığını, aradan aynı süre geçtikten sonraları telefonun açıldığını anlatan C.K, “Telefon açılınca karşıdan yanıt gelmedi fakat Hüseyin ‘Arkadaşlar niyetiniz nedir?’ diye niteleyerek yanındakilere bağırıyordu. Bu tam bağrışma sesleri geldi ve benzeri henüz telefonu açmadı.” diye niteleyerek konuştu.

Bir süre sonra sanıklardan İbrahim Kamer’ı arayarak Angı’evet ulaşamadığını söylediğini anlatan C.K, Kamer’ın makine satışı üzerine anlaşamadıklarını, Angı’nın dahi yanı sıra olmadığını söylediğini aktardı.

C.K, Ankara’evet akıllıcasına yola çıktıkları tam Gölbaşı’ndaki hastaneden arandıklarında morgda olduğunu öğrendiklerini Angı’nın cenazesini alıp Şırnak’a götürdüklerini söyledi.

Tanık A.Ö. üstelik maznun Ay ile henüz önceki internet sitesi üzerinden satışa çıkardığı telefonu amacıyla anlaştıklarını, buluştuklarında ise sanığın telefonu alıp ücretini ödemediğini, bunun konusunda şikayetçi olduğunu rapor etti.

“Film çekiyorlar zannettim”

Tanık E.K. dahi 23 Mart Çarşamba günü müşterilerine möble çekmek amacıyla aracıyla Ankara- Konya otobanından Gölbaşı’na bağlanan meslek yolda seyrederken, parafin tıpkı aracın uğrunda 2 kişinin yerde yatan tıpkısı kişiye cebe doğrulttuğunu gördüğünü anlattı.

E.K, olayı görünce çokça korktuğunu, mobilyayı teyit ettiği tam gördüklerini müşterisine anlattığını söyledi.

Görgü tanığı E.K, mahkeme heyeti başkanının “Neden emniyet birimlerini aramadın?” sorusuna, “Müşterimle konuştuğumuzda o bölgede arada bir film seti kurulduğunu söyledi. Ben da film çekiyorlar zannettim.” yanıtını verdi.

Şahit beyanlarına alın saraka düz tutuklu maznun Recep Sarı, cinayetle tıpkı alakasının olmadığını öne sürerek tahliye talebinde bulundu.

Tutuklu sanık Kamer üstelik “Yaşanan olaylardan ortalık pişmanım.” dedi.

Avukat beyanın arkası sıra açıklık kararını açıklanan mahkeme heyeti, vakfedilmiş sanıklar Soluk ve Kamer’ın kâin hallerinin devamına hükmederek duruşmayı 20 Küçük Ay 2023’e erteledi.

Olayın geçmişi

İhbar üzerine 23 Mart’ta Gölbaşı ilçesi Dikilitaş Göleti yakınındaki çökek alana revan polisler bire bir kişinin cesedine ulaşmıştı. Araştırma sonucu vücuduna 6 mermi balkon fail kişinin Şırnak’ın Cizre ilçesi nüfusuna mukayyet Hüseyin Angı olduğu belirlenmişti.

Ev bireylerinin ifadesi doğrultusunda Angı’nın tıpkısı internet sitesi üzerinden satışa sunulan ara bulucu ahzetmek amacıyla Ankara’evet geldiğini tayin eden ekipler, el telefonu ve genel ağ kayıtları incelenen Angı’nın, olaydan önce ikinci umum makine satışı yapılan tıpkısı siteye cali car veren İbrahim Ay ile görüştüğü saptamıştı.

Cinayetle irtibatı bulunduğu iddiasıyla İbrahim Kamer, Recep Sarı, Kemal Can O, Metehan T, Nazif Y. ve Samet C. gözaltına alınmıştı. Bu kişilerden Kamer ve Zerrin emniyetteki ifadelerinde cinayeti işlediklerini akseptans emişti.

İddianameden

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesinde, “İbrahim Ay’ın haddizatında olmayan uzlaştırıcı satacakmış üzere gösterip kapora bedeli alıp kazanç realizasyon ettikten sonradan diyar dışından mevrut Hüseyin Angı’nın üstünde getireceği yahut hesabında bulunup aktaracağı komütatör bedelini ele geçirip borçlarını ödemeye karar verdiği ve bu doğrultuda kendisi kadar bankaya borcu olan arkadaşı Recep Solgun’yı kendisiyle eylemi gerçekleştirmeye ikna ettiği anlaşılmıştır.” değerlendirmesine düzlük veriliyor.

Bu nedenle Ay ve Solgun’nın, “suç delillerini peçelemek ya birlikte yakalanmamak için insan vurmak” suçundan birer kere ağırlaştırılmış müebbet hapsi, “vehleten çok kişiyle çapul”, “silahla kişiyi hürriyetinde mahrum kılma” ve “kalifiye ayyarlık” suçlarından üstelik 18 yıldan 39’ar yıla kadar hapsi isteniyor.

İddianamede, Angı’nın yapmacıklı ilanla güvenmelik adı altında 2 bin teklik dolandırılması sürecinde düzlük kayran ve İbrahim Kamer’a telefon gerçekleştirme ettikleri belirlenen sanıklar Kemal Duygusal O, Metehan T, Nazif Y. ve Samet C’nin “enformatik yoluyla ayyarlık” suçundan 4 yıldan 10’ar yıla büyüklüğünde hapsi ile suçtan elde edilen miktarın iki allahsız kadar adli servet cezasına mahkum edilmesi dilek ediliyor.

Share: